شنبه 15 فروردین 1399
بازدید امروز : 2088 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق
سفارش پیشینه پژوهش سفارش از طریق تلگرام یا واتس آپ
تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

توراکینا خاتون زن قدرتمند عصر مغول

عنوان سفارش :
توراکینا خاتون زن قدرتمند عصر مغول
تعداد صفحه :
13
قیمت :
2000 تومان
 • مقدمه
 • عصر مغول برای ایرانیان یاد آور جنگ و خون ریزی و ویرانی شهر هاست ولی از جنبه ی دیگر مغول سنت نیکوی اهمیت و احترام و داشتن نقش فعال زنان در جامعه را به ارمغان آورد زنان مغول ، بنا به رسم ایلی ، دوشادوش مرد و برابر با او و در فعالیت های روزمره شرکت داشت و اقتصاد و معیشت بدون وجود زنان معنایی نداشت . مقام مادر در بسیار مهم و تقریبا برابر با پدر بود و سپس همسر خان و سلطان که رسما در کار شوهر سهیم و دخیل بود . تعدادی از زنان مغول به سلطنت رسیدند و تاج بر سر نهادند و با زمینه ی مساعدی که برای حضور طبیعی در عرصه ی سیاست و اقتصاد و اجتماع وجود داشت به شخصیت های نام آور و شاخص بر می خوریم که این زنان تاثیر زیادی بر ملل و جوامع تحت سلطه ی خود داشتند .

  بنا به رسم مغول هنگام مرگ خاقان تا جلوس خان بعدی خاتونی که مادر فرزندان بزرگتر بود به طور معمول حداقل یک سال و گاهی چند سال به عنوان نائب السلطنه در مسند حکومت می نشست و متصدی ضبط اموال و اداره ی امور امپراطوری مغول می شد تا شورای شاهزادگان مغول یا " غوریل تای " تشکیل شود .

  بدین ترتیب به اهمیت و نقش خاتونان در تعیین سلطان جدید می توان پی برد که پس از مرگ شوهر جانب یکی از شاهزادگان را به خصوص پسران خود را می گرفت و به حمایت از او بر می خواست و مسلم است که در این صورت نائب السلطنه می تواند مهمترین نقش را در این میان ایفا کند .

 • توراکیناخاتون
 • "تُوراکینا خاتون " ، دومین و بزرگترین همسر" اُکتای غاآن" پسر چنگیز خان است و مادر پسران بزرگ اوست . این خاتون ابتدا همسر "دایراسوُن " رییس " اُیرات ها " بود که در جنگی با چنگیز پس از قتل شوهرش به اسارت خان مغول در آمد و چنگیز او را به " اکتای " بخشید .

  " اُکتای " همسران دیگری نیز داشت ولی تُوراکینا خاتون زنی مدیر ، سیاست مدار ، باهوش و عاقل بود ، اگرچه از زیبایی بهره ای نداشت .

  اُکتای غاآن پسر چنگیز در زمان حیات پسر سوم خود به نام "کُوچو" را به جانشینی انتخاب کرد. ولی " کُوچو " قبل از پدر از دنیا رفت و اُکتای ، پسر کُوچو یعنی " شیرامون " را جانشین خود کرد . ولی تُوراکینا تصمیم داشت که " گی یوک " پسر بزرگ خود را جانشین پدر کند .

  هنگام مرگ اُکتای، گی یوک پسر بزرگتر در مغولستان نبود . توراکینا خاتون همسر "غاآن" فوت شده فرستادگانی نزد " باتو " و پسران دیگر چنگیز فرستاد و خبر مرگ را به آن ها داد . توراکینا در این گزارش گفته بود ، تا انتخاب خان جدید لازم است کسی سِمت حاکمیت و سروریت داشته باشد تا رِخوتی در کار های مملکت رخ ندهد و کار های مردم و سپاه مختل نگردد. به تشخیص پسران چنگیز توراکینا خاتون مادر پسران اصلی تا فصل بهار و تشکیل " غوریل تای " قرار شد به مصلحت مُلک قیام کند و اداره ی امور را بدست بگیرد بدین ترتیب تُوراکینا خاتون به عنوان نائب السلطنه به زمام داری پرداخت تا غوریل تای جدید تشکیل شود و تکللیفمقام خانی معین شود.

  در این میان مدعیانی برای حکومت وجود داشت از جمله : " باتُو " پسر جُوجی و " کوتان " پسر دیگر اُکتای و همین طور برادر چنگیز " اُچگین " .

 • چگونه" تُوراکینا" بر مشکلات فائق آمد ؟
 • در مدت چهار سال و کسری که تُوراکینا نائب السلطنه بود با تدبیر و درائت بر مملکت حکومت کرد و تصمیم خد را مبنی بر تخت نشاندن پسر بزرگش " گی یوک خان " عملی کرد .

 • از جمله :
 • دادن هدایا و بخشش های گوناگون به افراد و شخصیت ها.

  حسن سلوک با بزرگان .

  جلب قلوب لشکریان و فرمانروایان و حتی بیگانگان را نیز به خود متمایل کرد .

  در مورد برادر چنگیز "اُچگین "که با لشگری بزرگ به سوی اردوی " غاآن " فوت شده آمده بود و تصمیم داشت با شجاعت و غلبه ، تخت غاآنی را بگیرد، سیاستی دگر اندیشید .

  تحقیقهای مشابه
  توراکینا خاتون زن قدرتمند عصر مغول
  13 صفحه - 2000 تومان

  ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

  برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

  ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
  رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
  با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
  صفحه اصلی| تحقیق | تحقیق های آماده | ترجمه | ترجمه آماده | کار آماری | کار آماری آماده | طرح کارآفرینی | نما و پلان

  Tel : 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  channel: https://t.me/tahghighchannel
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2020 - 2007