موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

توراکینا خاتون زن قدرتمند عصر مغول

عنوان سفارش :
توراکینا خاتون زن قدرتمند عصر مغول
تعداد صفحه :
13
قیمت :
6000 تومان
 • مقدمه
 • عصر مغول برای ایرانیان یاد آور جنگ و خون ریزی و ویرانی شهر هاست ولی از جنبه ی دیگر مغول سنت نیکوی اهمیت و احترام و داشتن نقش فعال زنان در جامعه را به ارمغان آورد زنان مغول ، بنا به رسم ایلی ، دوشادوش مرد و برابر با او و در فعالیت های روزمره شرکت داشت و اقتصاد و معیشت بدون وجود زنان معنایی نداشت . مقام مادر در بسیار مهم و تقریبا برابر با پدر بود و سپس همسر خان و سلطان که رسما در کار شوهر سهیم و دخیل بود . تعدادی از زنان مغول به سلطنت رسیدند و تاج بر سر نهادند و با زمینه ی مساعدی که برای حضور طبیعی در عرصه ی سیاست و اقتصاد و اجتماع وجود داشت به شخصیت های نام آور و شاخص بر می خوریم که این زنان تاثیر زیادی بر ملل و جوامع تحت سلطه ی خود داشتند .

  بنا به رسم مغول هنگام مرگ خاقان تا جلوس خان بعدی خاتونی که مادر فرزندان بزرگتر بود به طور معمول حداقل یک سال و گاهی چند سال به عنوان نائب السلطنه در مسند حکومت می نشست و متصدی ضبط اموال و اداره ی امور امپراطوری مغول می شد تا شورای شاهزادگان مغول یا " غوریل تای " تشکیل شود .

  بدین ترتیب به اهمیت و نقش خاتونان در تعیین سلطان جدید می توان پی برد که پس از مرگ شوهر جانب یکی از شاهزادگان را به خصوص پسران خود را می گرفت و به حمایت از او بر می خواست و مسلم است که در این صورت نائب السلطنه می تواند مهمترین نقش را در این میان ایفا کند .

 • توراکیناخاتون
 • "تُوراکینا خاتون " ، دومین و بزرگترین همسر" اُکتای غاآن" پسر چنگیز خان است و مادر پسران بزرگ اوست . این خاتون ابتدا همسر "دایراسوُن " رییس " اُیرات ها " بود که در جنگی با چنگیز پس از قتل شوهرش به اسارت خان مغول در آمد و چنگیز او را به " اکتای " بخشید .

  " اُکتای " همسران دیگری نیز داشت ولی تُوراکینا خاتون زنی مدیر ، سیاست مدار ، باهوش و عاقل بود ، اگرچه از زیبایی بهره ای نداشت .

  اُکتای غاآن پسر چنگیز در زمان حیات پسر سوم خود به نام "کُوچو" را به جانشینی انتخاب کرد. ولی " کُوچو " قبل از پدر از دنیا رفت و اُکتای ، پسر کُوچو یعنی " شیرامون " را جانشین خود کرد . ولی تُوراکینا تصمیم داشت که " گی یوک " پسر بزرگ خود را جانشین پدر کند .

  هنگام مرگ اُکتای، گی یوک پسر بزرگتر در مغولستان نبود . توراکینا خاتون همسر "غاآن" فوت شده فرستادگانی نزد " باتو " و پسران دیگر چنگیز فرستاد و خبر مرگ را به آن ها داد . توراکینا در این گزارش گفته بود ، تا انتخاب خان جدید لازم است کسی سِمت حاکمیت و سروریت داشته باشد تا رِخوتی در کار های مملکت رخ ندهد و کار های مردم و سپاه مختل نگردد. به تشخیص پسران چنگیز توراکینا خاتون مادر پسران اصلی تا فصل بهار و تشکیل " غوریل تای " قرار شد به مصلحت مُلک قیام کند و اداره ی امور را بدست بگیرد بدین ترتیب تُوراکینا خاتون به عنوان نائب السلطنه به زمام داری پرداخت تا غوریل تای جدید تشکیل شود و تکللیفمقام خانی معین شود.

  در این میان مدعیانی برای حکومت وجود داشت از جمله : " باتُو " پسر جُوجی و " کوتان " پسر دیگر اُکتای و همین طور برادر چنگیز " اُچگین " .

 • چگونه" تُوراکینا" بر مشکلات فائق آمد ؟
 • در مدت چهار سال و کسری که تُوراکینا نائب السلطنه بود با تدبیر و درائت بر مملکت حکومت کرد و تصمیم خد را مبنی بر تخت نشاندن پسر بزرگش " گی یوک خان " عملی کرد .

 • از جمله :
 • دادن هدایا و بخشش های گوناگون به افراد و شخصیت ها.

  حسن سلوک با بزرگان .

  جلب قلوب لشکریان و فرمانروایان و حتی بیگانگان را نیز به خود متمایل کرد .

  در مورد برادر چنگیز "اُچگین "که با لشگری بزرگ به سوی اردوی " غاآن " فوت شده آمده بود و تصمیم داشت با شجاعت و غلبه ، تخت غاآنی را بگیرد، سیاستی دگر اندیشید .

  تحقیقهای مشابه
  توراکینا خاتون زن قدرتمند عصر مغول
  13 صفحه - 6000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007