جمعه 27 دی 1398
بازدید امروز : 5373 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق
سفارش پیشینه پژوهش سفارش از طریق تلگرام یا واتس آپ
تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

آلودگیهاي نفتی در دریاها و دریاچه ها

عنوان سفارش :
آلودگیهاي نفتی در دریاها و دریاچه ها
تعداد صفحه :
8
قیمت :
1500 تومان
 • مقدمه
 • نفت از تانکرها، کشتی ها و غیره نشت می کند. نفت در آب حل نمی شود و لایه ضخیمی را روی سطح آب به جای می گذارد. این لایه ضخیم باعث می شود که نور خورشید به آب نرسد، بنابراین گیاهان دریایی از بین می روند و برای ماهی ها و پرندگان دریایی نیز خطرناک می باشد.نفت و مشتقات آن آلودگی های فراوانی به دنبال دارد و به علت آن که جامد نیست به راحتی در آب و در خشکی منتشر می شود. آلودگی های نفتی تنها به کشتی ها مربوط نمی شود، هرچند این آلودگی به نوبه خود از عمده ترین دلایل آلودگی آب ها به شمار می رود. بهره برداری از منابع زیر زمینی نظیر معادن و میدان های نفتی دقت و مهارت فوق العاده ای می خواهد.چنانچه این بهره برداری ها بدون برنامه و نظارت و حضور کارشناسان باشد صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می کند. به عنوان مثال ایجاد نفت به دلیل آنکه میلیون ها سال طول کشیده و اکثراً در مناطقی است که کمتر تحت نفوذ انسان بوده به مراتب سخت تر از ایجاد نیروگاه جدید است. کمترین حضور انسان بیشترین آلودگی وتغییر را به دنبال دارد. قرار دادن سکوهای نفتی و وسایل حفاری در مناطق دور افتاده نیز باعث تخریب محیط زیست و همچنین تغییر بافت زیستی منطقه می شود.

 • ورودی های نفتی به دریا
 • 1- منابع آلودگی نشتهای نفتی ناشی از جنگ: بزرگترین و زیان بارترین آلودگی های نفتی به هنگام وقوع جنگ است. محدوده خلیج فارس به دلیل مشاهده دو جنگ پی در پی طی یک دهه بسیار بدشانس بوده است. جنگ عراق علیه در سال 1980 شروع شد و به مدت 8 سال طول کشید و جنگی که در سال 1991 شروع و 35 روز به درازا کشید.

  2- سوانح مربوط به تانکرهای نفتی: حوادث تانکرها تشکیل دهنده بخش مهمی از نشت های نفتی است. هر ساله تعداد زیادی تصادف با حضور تانکرهای نفتی روی می دهد. اکثر این حوادث بدون نشت نفت یا به صورت کم اهمیت بوده و تصادف به محفظه های بار صدمه نزده، شناور صدمه دیده نجات یافتند و یا اینکه محموله آن به تانکرهای دیگر منتقل می گردد. فجایع کشتیرانی اصلی در مورد تانکرها موضوع متفاوتی هستند.هر ساله در حدود 25000 تانکر نفتی از طریق تنگه هرمز عبور نماید که حدود 60 درصد ازکل صادرات جهان است. نفت توسط 34 پایانه اصلی در منطقه صادر می شود. خوشبختانه برای سالهای زیادی منطقه دریایی خلیج فارس از سوانح سوپر تانکرها دور نگه داشته شده است. با این وجود چند سانحه که عمدتاً توسط شناورهای خارج از استاندارد در منطقه دریایی اتفاق افتاده اند که منجر به نشت های نفتی با اندازه متفاوتی در سالهای 1998 و 2000 مطابق جدول زیر شده اند. این حوادث منجر به نشت مجموعاً 9000 تن نفت در محیط زیست دریا گردیدند (2000 و MEMAC)

  3- سایر ورودی ها: حوادث منجر به نشت های نفتی از مهمترین سوانح هستند.ترواشهای طبیعی، ریزشهای جوی، تخلیه شهری و حمل و نقل (به غیر از سوانح) مهمترین منشاء ورود هیدروکربنها به دریا هستند. ورود نفت به دریا بر اثر عملیات خصوصاً در حین تولید، حمل و نقل و فرایند نفت اتفاق می افتد.

  پیامدهای اکولوژیک آلودگی نفتی

  اگرچه هیدورکربنهای سنگین رسوب کرده نفتی از نظر شدت آلودگی در مقایسه با هیدروکربنهای سبک نفتی (آروماتیکها) از درجه سمیت کمتری برخوردارند اما به واسطه مدت زمان حضور در بستر دریا و مجاورت آن با جانوران کفزی منجر به ورود شبکه غذایی شده و بزرگنمایی بیولوژیک را باعث می گردد. در حالی که آروماتیکها و سایر هیدروکربنهای سبک نفتی علی رغم درجه سمیت زیاد در ساعتهای اولیه نشت استحاله شده و به اتمسفر وارد می گردد. بنابراین هیدروکربن های نفتی چه سبک و چه سنگین می توانند بر روی اکوسیستم های آبی تأثیر مخربی گذاشته و بر روی گیاهان و جانوران منطقه مؤثر باشند.

  سواحل صخره ای:سواحل صخره ای بسیار پرانرژی بوده و نفت گسترش یافته سریعاً به وسیله امواج و حرکات آب پاک می گردد. در سواحل با حفاظ بیشتر زمان ابقای نفت طولانی تر بوده و رفع نفت بسیار آهسته و توسط جزر و مد کامل انجام گرفته و در شکاف های حفاظ انرژی امواج به حداقل می رسد. نفت انباشته شده در طول ساحل و یا مناطق بالادست ساحلی تبخیر شده و گلوله های قیری (Tar) نیمه سفتی برجای می گذارد (Heyazy)انواع قابل ملاحظه ای از حیوانات و جلبکهای حساس تر قرمز و سبز در نتیجه تماس با نفت تازه کشته می شوند اما قسمت عمده نفت رسیده به سواحل سوخت بونکر یا نفت خاصی است که برای چندین روز در دریا باقی مانده و اکثر جزء سمی خود را از دست داده است پس تعداد کمی از موجودات زنده را مسموم می کند

  بسترهای نرم: نفت گسترش یافته به راحتی از سواحل رسوبی با انرژی پایین پاک نشده و در صورت مایع بودن به داخل بسته فرو می رود. در این جا غلظت پایین اکسیژن برای تجزیه باکتری های نفت مطلوب نبوده و در نتیحه خواص سمی خود را برای مدتی خواهد داشت.

  علف های دریایی:علف های دریایی از اجزای بسیار مهم و مولد اکوسیستمهای ساحلی محسوب می شوند. باتلاقهای نمکی، بسترهای علف دریای و در مناطق حاره جنگلهای مانگرو مشابه سواحل گلی بین جزر و مدی نواحی با انرژی کم برای حبس نفت هستند و گیاهان تشکیل دهنده این اکوسیستم تحمل بالایی دارند. این مناطق اکوسیستم های مهمی در مرز میان زمین و دریا می باشند. آنها کنترل کننده فرسایش ساحلی، منبع تولیدات آلی انتقال یافته به دریا بوده و