موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

تاریخچه کاردستی و نحوه ایجاد کارهای هنری و زیبا با دورریزها

عنوان سفارش :
تاریخچه کاردستی و نحوه ایجاد کارهای هنری و زیبا با دورریزها
تعداد صفحه :
16
قیمت :
6000 تومان
 • کاردستی و خلاقیت
 • در جهان امروز بالاترين و بهترين توليد برای کشورهايی که بخواهند حرف اول را در دنيا داشته باشند توليد فکر نو و ايده است و اين امر به خوبی ضرورت توجه به خلاقيت و پرورش آن را در کودکان و نوجوانان نشان می دهد.

  خلاقيت موهبتی است که در تمام انسان ها بالقوه موجود است اما ظهور و گسترش آن مستلزم شرايط مناسب است .

  لفرانکويس خلاقيت را به عنوان کنجکاوی ، اشتياق به کشف و آزمايش کردن ، توليد پاسخ های جديد به مساله ، حساسيت به مساله و توجه به رفتار خلاق خود تعريف می کند. خلاق بودن يعنی پديده های عالم را متفاوت از ديگران ديدن همانند نيوتن وقتی که سيب از درخت بر زمين می افتد او چرخش سيب را به گونه متفاوت تر از ديگران میبيند و به دنبال طرح مساله و پاسخ به چرايی افتادن سيب از درخت می شود .

  تحقيقات انجام شده در زمينه خلاقيت با آموزش نشان می دهد بر خلاف نظريه پردازان گذشته که خلاقيت را فرآيندی ارثی و ذاتی تلقی می کردند .خلاقيت را می توان به افراد به ويژه به کودکان و نوجوانان آموزش داد به عبارت ديگر بر خلاف تصور عامه مبنی بر اين که فقط افراد معدود ی خلاق بدنيا می آيند واقعيت اين است همه با اين استعداد پا به اين دنيا می گذارند و اين آموزش و تجربه است که می تواند زمينه های شکوفايی و غنا بخشيدن هر چه بيشتر به اين استعداد را فراهم آورد .از اين رو در کشورهايی که از آموزش و پرورش پويا برخوردارند پرورش خلاقيت به عنوان يکی از مهمترين هدفها ی آموزش و پرورش مورد توجه قرار گرفته است

  ويژگی های افراد خلاق

  1.در کار انديشيدن تا جايی که ممکن است از قالب و چهارچوب می گريزند

  2.به وضع موجود رضايت نمی دهند و طالب تغيير هستند

  3.درمواجه با مشکلات از خود صبر و مداومت بيشتری نشان می دهند و به دنبال راه حل مشکل می گردند

  4.از شخصيتی پويا و استقلال طلب برخوردارند

  5.در برخورد با پديده ها کنجکاو هستند

  6.فرد خلاق جهت دستيابی به ناشناخته های خود تلاش مضاعفی از خود نشان می دهند

  7.قدرت ريسک و خطر پذيری بالايی دارند

  8.عقايد خود را هر چند مخالف ديگران باشد مطرح می کند

  9.از شکست مايوس نمی شوند

  10.معمولا درونگرا هستند

  رشد خلاقيت در بچه ها

  برای پرورش خلاقيت در کودکان می بايد به تمام ابعاد وجودی آنان اعم از بعد عاطفی ، اجتماعی ، شناختی ، آموزشی و....توجه شود.پرورش خلاقيت با عوامل محيطی مثل خانواده و اجتماع رابطه تنگاتنگی دارد. عواملی مختلفي در پرورش خلاقيت دخالت دارند که از جمله می توان به ساخت کاردستي اشاره نمود.

  1.از مزاياي ساخت کاردستي مي توان به موارد زير اشاره کرد

  2. فراهم آوردن محيط غنی از فرهنگ

  3.برقراری جو عاطفی مناسب بين افراد خانواده

  4.ضمن توجه به تخيلات بچه ها ، آن ها را به سوی واقعيت سوق دادن

  5. توجه به پرورش حواس پنج گانه بچه ها

  6.فراهم آوردن محيطی که امکان اشتباه کردن ، تجربه کردن و ريسک کردن را به بچه ها بدهد

  7.تشويق بچه ها به داشتن انديشه های بکر و تازه

  8. توجه به سوالات عجيب و غير معمول بچه ها

  9.توجه و احترام به عقايد و پيشنهادهای بچه ها

  10. شرکت بچه ها در کارهاي گروهي

  11.تشويق بچه ها به دستکاری اشياء و عقايد

 • نگاهي به ويژگي هاي يك اسباب بازي خوب از ابعاد روانشناختي –آموزشي
 • اشاره: تنوع توليد و اشباع بازار از انواع اسباب بازي ها، هرچند كودكان را هر لحظه با دنياي جديدي آشنا كرده و روياهايشان را به واقعيت تبديل مي كند؛ اما همين تنوع، انتخاب بهترين گزينه را با اندكي دشواري روبه رو كرده است. توجه به خواست كودك از يك سو، ضرورت توجه به كيفيت اسباب بازي هاي انتخابي از سويي ديگر و تاكيد روانشناسان بر انتخاب بهترين گزينه، والدين و كودكان را كلافه و سردرگم كرده و قدرت انتخاب را از آنها سلب مي كند، اما مي توان با توجه به چند نكته ساده، انتخاب اسباب بازي را به سرگرمي شيرين تبديل كرد.

  آنچه در پي مي خوانيم نگاهي است به ويژگي هاي يك اسباب بازي مناسب، به ويژه از ابعاد روانشناختي و آموزشي.

  ۱ نخستين ويژگي هر اسباب بازي برانگيختن حس كنجكاوي كودك است؛ به عقيده روانشناسان اسباب بازي خوب نه تنها نبايد براي او يادآور بازي خاص بوده و تكراري به نظر برسد،بلكه بايد حس كنجكاوي او را برانگيزد.

  اين ويژگي به طور شاخص بايد جدا از هر خصوصيت ديگري مدنظر قرار گرفته و اسباب بازي با اين ويژگي براي كودك انتخاب شود. از سوي ديگر هر يك از قطعاتي كه با قرار گرفتن در كنار يكديگر شيء واحدي رامي سازند؛ بايد به تنهايي حس كنجكاوي كودك را برانگيزد. به طور مثال قطعات مختلف يك ماشين مانند چرخ ها، فرمان و... هر يك بايد ذهن كودك را به سوي بررسي و سپس نحوه اتصال آن با بخش هاي ديگر متوجه كند. به اين ترتيب كودك با كاربرد بسياري از قطعات و اشيا نيز آشنا مي شود.

  اسباب بازي هايي كه هر بار بتوان شيء جديدي را با آن ساخت- مانند انواع لگو(Lego)- بهترين گزينه هستند. خريد انواع عروسك، شخصيت هاي كارتوني و... كه كودك با داستان آنها از طريق تلويزيون يا فيلم آشنا است نيز مناسب است. چون حس كنجكاوي كودك را براي خلق داستاني جديد تحريك مي كند؛ حتي خريد كتاب هاي نقاشي يا كتاب هايي كه با استفاده از برچسب(عكس برگردان)شخصيت ها را مي توان مشخص كرد: گزينه خوبي است؛ چرا كه كودك سعي مي كند تا با مراجعه به اندوخته ذهني خود نكاتي را يادآوري كند.

  به طور خلاصه مي توان گفت بازي هاي سازه اي- بازي هايي كه كودك با اتصال قطعات به يكديگر سازه يا ساختار واحدي را مي سازد، مانند انواع لگو(lego)- به شدت بر روي ذهن كودك تأثير مثبت داشته و به خوبي ذهن او را به سوي شناسايي و ساخت تازه ها سوق مي دهد. يكي از نكات مورد توجه درباره اين بازي ها؛ فعاليت آزادانه ذهن كودك و امكان ساخت وسايل جديد در هر بار بازي با اين قطعات است.

  روانشناسان معتقدند اين قبيل بازي ها نه تنها براي كودكان خلاق وسايل بازي بسيار مناسبي است؛ بلكه براي فعاليت كودكاني كه ذهن چندان پويا و خلاقي نيز ندارند توصيه مي شود چراكه ذهن اين كودكان را نيز براي فعاليت تحريك مي كند.

  ۲ اسباب بازي بايد پرسش هاي زيادي را در ذهن كودك ايجاد كند. نو بودن و غيرتكراري بودن اسباب بازي شاخص ترين مشخصه اي است كه مي تواند ذهن كودك را به پرسيدن و جستجو وادار كند. اين نو بودن به معني خريد دايمي اسباب بازي نيست بلكه به اين معني است كه كودك بتواند بارها و بارها بازي جديدي را با اسباب بازي اش تجربه كند. حتي عروسك نيز بايد از كيفيتي برخوردار باشد كه كودك با هر بار ديدن اين وسيله، به سوي بازي با آن جذب شود.

  در برخي موارد كودك با تكرار بازي با وسيله اي از آن هم دلزده مي شود؛ براي جلوگيري از اين حالت مي توان با پنهان كردن موقتي اسباب بازي و ارايه مجدد آن به كودك حس كنجكاوي، اشتياق و پرسشگري كودك را تحريك كرد.

  ۳ بازي و اسباب بازي بايد پاسخگوي حس خلاقيت كودك باشد؛حس خلاقيت، حسي است كه در همه كودكان با شدت و ضعف مختلف وجود دارد بنابراين كافي است اين حس در كودك بيدار شود. نقاشي، بازي با لگو، بازي با اسباب بازي هاي فكري، كاردستي و... به خوبي حس خلاقيت كودك را سيراب مي كند.

  ۴ خط مشي بازي كودك را با ظرافت تعيين و هدايت كنيد؛ پژوهشگران به والدين توصيه مي كنند بدون آنكه مستقيماً كودك را به نقاشي كردن و يا بازي خاص سوق دهند بازي با اسباب بازي يا وسيله اي خاص را خود شروع كنند. مثلاً براي جلب نظر او با مدادرنگي شروع به نقاشي كنيد، به اين ترتيب كودك بدون توضيح، كار شما را تكرار خواهد كرد و با تكرار به شيوه اي صحيح او را به سمتي كه خواسته ايد هدايت كرده ايد. مدادرنگي، ماژيك و آبرنگ، پازل مناسب سن كودك، بازي هاي فكري و ... و كار كردن والدين با اين وسايل كودك را به بازي اين وسايل متوجه مي كند.

  ۵ بازي بايد مهارتي را به كودك بياموزد، كودك با بازي بايد مهارتي به مهارت هايش افزوده شود. اين مهارت مي تواند مهارت خواندن،نوشتن، صحبت كردن در جمع، برقراري ارتباط با ديگران، نقاشي، ساخت ساز ه هاي جديد، ارتقاي حس مسئوليت پذيري و... باشد.

  تحقیقهای مشابه
  تاریخچه کاردستی و نحوه ایجاد کارهای هنری و زیبا با دورریزها
  16 صفحه - 6000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007