موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

ویژگیهای جغرافیایی و طبیعی رشت پروژه

عنوان سفارش :
ویژگیهای جغرافیایی و طبیعی رشت پروژه
تعداد صفحه :
123
قیمت :
30000 تومان
 • رشت
 • رشت یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان گیلان در شمال ایران و مرکز شهرستان رشت است. این کلانشهر همچنین بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر شمال ایران در بین سه استان حاشیه‌ای دریای خزر (مازندران، گیلان و گلستان)وبزرگترین شهر گیلک نشین محسوب می‌شود. البته بسیاری از مردم این شهر این دریا را کاسپین می‌نامند. رشت در ۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه و ۱۶ دقیقه عرض شمالی واقع شده و فاصله آن از تهران ۳۲۵ کیلومتر می‌باشد. همچنین شهر رشت با مساحت ۱۸۰ کیلومتر مربع در زمینی مسطح و هموار به ارتفاع ۵ متر از سطح آب‌های آزاد قرار دارد. بر اساس سرشماری رسمی در سال ۱۳۹۰ جمعیت آن ۶۳۹،۹۵۱ نفر بوده‌است.

 • جغرافیا ی رشت
 • توپوگرافی
 • سلسله جبال البرز در قسمت جنوبی شهررشت واقع شده و نزدیک ترین قله بلند به شهر رشت (درفک) به ارتفاع ۳۵۰۰ متر است. نزدیک ترین شهرستان به رشت صومعه سرا است که در فاصلهٔ ۲۶ کیلومتر ی آن قرار دارد. رشت از جانب شمال به دریای خزر و مرداب انزلی، از غرب به رودخانه پسیخان , صومعه سرا و فومن , از جنوب به شهرستان سنگر و رودبار و از شرق به کوچصفهان و لاهیجان محدود است و فاصلهٔ آن تا تهران ۳۲۵ کیلومتر و تا بندر انزلی ۳۰ کیلومتر است.[۵۶] در واقع جلگه حاصلخیز شهرستان رشت توسط کرانه‌های دریای خزر از سمت شمال، دلتای سفیدرود (آستانه اشرفیه) از جهت شرق، ارتفاعات کوهپایه‌ای- جنگلی رودبار از قسمت جنوب و شالیزارهای جلگه تولمات و فومنات از جهت غرب محدود می‌گردد. تالاب انزلی در شمال غربی شهرستان رشت واقع شده است. قسمت وسیعی از این شهرستان در ناحیه جلگه‌ای استان گیلان واقع شده و مساحت کمی از آن در ابتدای ارتفاعات و کوهپایه‌های جنگلی قرار دارد. از مهمترین ارتفاعات محدوده مورد نظر می‌توان به سراوان، عزیزکیان، موشنگاه، امامزاده هاشم و غیره اشاره کرد.

  نمای شهر رشت در شب از فراز قله ی درفک

 • تغيير اقليم
 • تغيير اقليم، يك منبع مهم ايجاد روند در سريهاي زماني اقليمي است . بررسيهاي آماري تغييرات اقليمي به طور معمول به تجزيه و تحليل سه پديده همگني ٣، روند ٤ و جهش ٥ در سري اقليمي مي پردازند. در بررسي سريهاي زماني و مطالعات تغيير اقليم، همگن بودن داده ها شرط اصلي محسوب مي گردد . يك سري از داده ها را همگن مي ناميم وقتي كه سري شامل نمونه اي از جامعه ساده و واحد باشد . بدين جهت يكنواختي داد هها با استفاده از آزمونهاي توالي ٦و بارتلت ٧ و خود همبستگي ٨ مرتبه اول مورد بررسي قرار مي گيرد.

  جهت بررسي وجود هر گونه روند دراز مدت و آزمون معني دار بودن آن روند از آزمونهاي پارامتريك استودنت و ناپارامتريك رتبه اي من – كندال ١٠ و اسپيرمن ١١ استفاده T ، ضريب همبستگي گشتاوري پيرسون ٩ شده است.

  همان طور كه سريهاي زماني مي توانند داراي روند خاصي باشند، ميانگين و تغييرات سريها نيز در دوران خاص مي تواند تغيير نمايد؛ يا به اصطلاح در آن جهش اتفاق بيفتد . جهش نيز مانند روند مي تواند ناشي از تغيير اقليم باشد. گاهي ممكن است عدم همگني در يك سري نيز به دليل وجود جهش در آن باشد . براي آزمون وجود يا تحليل واريانس ١٢ و يك آزمون ناپارامتريك F جهش در سريهاي اقليمي از يك آزمون پ ارامتريك كروسكال- واليس ١٣ استفاده مي شود.

 • آب و هوا
 • - تقسيمات اقليمي گيلان :
 • به عقيده اغلب جغرافي دانان و جامعه شناسان ، آب و هوا بيشتر براساس تقسيم بندي كوپن در استان گيلان ، 4 نوع آب وهوا تشخيص داده شده است .

  1- آب و هواي معتدل و مرطوب “CFA” كه شامل تمام بخش جلگه اي و كم ارتفاع ساحلي استان گيلان ،از رودسر تا هشتبر مي گردد و حد جنوبي آن را امام زاده هاشم يا راس جلگه اي دلتايي سفيدرود مي توان دانست .

  2ـ آب و هواي بحرالرومي : شامل نواري از اراضي استان گيلان مي گردد كه در فاصله بين جلگه هاي پست ساحلي و ارتفاع تا 1500 متري از سطح دريا قرار گرفت به عقيده اغلب جغرافي دانان و جامعه شناسان ، آب و هوا بيشتر از ساير عوامل طبيعي، حيات را بطور كلي و زندگي انسان را بطور اخذ تحت تاثير قرار مي دهند . بطوريكه اقليم در معشيت مادي و تحول تاريخ و ادب و فرهنگ سرزمين گيلان سرنوشت ساز بوده است .

  3ـ آب و هواي معتدل جنگلي سرد : مخصوص نواحي كوهستاني است كه درجه گرما به علت ارتفاع جغرافيايي تقليل مي يابد . در اين اقليم،دماي متوسط گرمترين ماه از ده درجه سانتي گراد و ميزان متوسط سردترين ماه سال از 3 درجه كمتر است . در نواحي كوهستاني استان گيلان ( بيش از 1500 متر)، دنباله رشته كوه البرز در جنوب شرقي و رشته كوه تالش در مغرب ديده مي شود

  4ـ آب و هواي نيمه صحرايي و نيمه بياباني : اين اقليم در استان گيلان منحصر به بخش بسيار كوچكي از شهرستان رودبار ، اطراف سد سفيدرود ، دره هاي شرقي و غربي آن و نقاطي مانند لوشان ، منجيل و گيلوان مي باشد.

  چنانكه بين منازل طبيعي و پوشش گياهي و حاصلخيزي خاك و بالاخره نوع معيشت و تراكم جمعيت و تمدن مادي و فرهنگي استان گيلان، با ديگر استانها و نواحي ايران بزرگ تفاوتهاي بارزي وجود دارد كه عمدتاً ناشي از آب و هوا است.

 • معماری بومی گیلان
 • معماری گیاهی بر اساس عوامل جغرافیایی ازقبیل ارتفاع ، اقلیم و موقعیت و عامل اقتصادی ، به سه دسته تقسیم می‌شود :

 • ۱- خانه های نواحی ساحلی و جلگه ای
 • ۲- خانه های نواحی نیمه بلند و یا میان بند و جنگلی
 • ۳- خانه های نواحی بلند یا ییلاقی
 • ● خانه های نواحی ساحلی و جلگه ای :

  الف - خانه های كناره سفیدرود و جلگه گیلان

  ب - خانه های گلی نواحی جلگه ( خانه های چینی بام كولش )

  خانه های نواحی ساحلی و جلگه ای به پیروی ازپراكندگی مالكیت زمین های كشاورزی پراكنده است.

  خانه های ساحلی مجتمعی است ازساختمان اصلی، باغچه ، خزانه برنج و دیگر ابنیه كه در ارتباط با كار كشاورزی است ، كندوج ، تلمبار ، طویله ، مرغدانی ، و كتام كه هر كدام در مناطق مختلف گیلان به نامی خوانده میشود .

  ایوان یكی ازویژگیهای با ارزش معماری جلگه ای است . كه در تمام این خانه ها به چشم می خوردو محور آن به سوی شرق و جنوب است ،تا ازسویی آفتاب گیر و ازسوی دیگر از بادهای خنك شمال شرقی - جنوب غربی برخوردار گردد .

  یكی دیگراز ارزشهای معماری سنتی گیلان كه می توان با آن به هماهنگی دو عنصر معماری و محیط طبیعی پی برد، این است كه خانه های این بخش ( جلگه ای ) از نظر نوع مصالح بكار رفته نیز با توجه به عوامل جغرافیایی، متفاوت می باشد . خانه های نواحی سفید رود به ویژه مناطق آستانه و لاهیجان كه در معرض ریزش باران بیشتر و طغیان رودها قرار دارد، حتما بالای سكو و با فاصله از زمین ساخته می شود ، تا آب و هوا در زیر ساختمان جریان یافته . سبب رفع رطوبت گردد و دیگر خانه های نواحی ساحلی كه كمتر با خطر آب و رطوبت روبروست روی زمین بنا می شود .

  تحقیقهای مشابه
  ویژگیهای جغرافیایی و طبیعی رشت پروژه
  123 صفحه - 30000 تومان
  بررسی رابطه ویژگیهای شرکت و سودآوری شرکت در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار پروژه مالی
  89 صفحه - 36000 تومان
  وضعیت جغرافیایی طبیعی دهستان زیباکنار
  29 صفحه - 12000 تومان
  بررسی و مطالعه وضعیت جغرافیایی طبیعی دهستان زیباکنار
  31 صفحه - 12000 تومان
  وضعیت جغرافیایی طبیعی دهستان زیباکنار
  33 صفحه - 9000 تومان
  بررسی نقش بقعه امام زاده صالح (ع) کفته رود رشت در توسعه گردشگری و جذب توریسم در شهرستان رشت پروژه رشته جهانگردی و توریسم
  57 صفحه - 45000 تومان
  بررسی عوامل موثر در رضایت شغلی کارکنان شرکت پارس شهاب رشت همراه با جامعه آماری و پرسشنامه پروژه مدیریت بازرگانی و صنعتی
  86 صفحه - 45000 تومان
  بررسی حقوق و دستمزد در شرکت آب و منطقه ای رشت پروژه مالی
  73 صفحه - 21000 تومان
  بررسي علل و عوامل مؤثر در بروز اعتياد در بين جوانان شهرستان رشت پروژه همراه با جامعه آماری و پرسشنامه و تجزیه تحلیل
  39 صفحه - 18000 تومان
  بررسی علل و عوامل مؤثر در بروز اعتیاد در بین جوانان شهرستان رشت پروژه همراه با پرسشنامه و تجزیه تحلیل
  122 صفحه - 54000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007