جمعه 22 فروردین 1399
بازدید امروز : 1539 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق
سفارش پیشینه پژوهش سفارش از طریق تلگرام یا واتس آپ
تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

ویژگیهای جغرافیایی و طبیعی رشت پروژه

عنوان سفارش :
ویژگیهای جغرافیایی و طبیعی رشت پروژه
تعداد صفحه :
123
قیمت :
10000 تومان
 • رشت
 • رشت یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان گیلان در شمال ایران و مرکز شهرستان رشت است. این کلانشهر همچنین بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر شمال ایران در بین سه استان حاشیه‌ای دریای خزر (مازندران، گیلان و گلستان)وبزرگترین شهر گیلک نشین محسوب می‌شود. البته بسیاری از مردم این شهر این دریا را کاسپین می‌نامند. رشت در ۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه و ۱۶ دقیقه عرض شمالی واقع شده و فاصله آن از تهران ۳۲۵ کیلومتر می‌باشد. همچنین شهر رشت با مساحت ۱۸۰ کیلومتر مربع در زمینی مسطح و هموار به ارتفاع ۵ متر از سطح آب‌های آزاد قرار دارد. بر اساس سرشماری رسمی در سال ۱۳۹۰ جمعیت آن ۶۳۹،۹۵۱ نفر بوده‌است.

 • جغرافیا ی رشت
 • توپوگرافی
 • سلسله جبال البرز در قسمت جنوبی شهررشت واقع شده و نزدیک ترین قله بلند به شهر رشت (درفک) به ارتفاع ۳۵۰۰ متر است. نزدیک ترین شهرستان به رشت صومعه سرا است که در فاصلهٔ ۲۶ کیلومتر ی آن قرار دارد. رشت از جانب شمال به دریای خزر و مرداب انزلی، از غرب به رودخانه پسیخان , صومعه سرا و فومن , از جنوب به شهرستان سنگر و رودبار و از شرق به کوچصفهان و لاهیجان محدود است و فاصلهٔ آن تا تهران ۳۲۵ کیلومتر و تا بندر انزلی ۳۰ کیلومتر است.[۵۶] در واقع جلگه حاصلخیز شهرستان رشت توسط کرانه‌های دریای خزر از سمت شمال، دلتای سفیدرود (آستانه اشرفیه) از جهت شرق، ارتفاعات کوهپایه‌ای- جنگلی رودبار از قسمت جنوب و شالیزارهای جلگه تولمات و فومنات از جهت غرب محدود می‌گردد. تالاب انزلی در شمال غربی شهرستان رشت واقع شده است. قسمت وسیعی از این شهرستان در ناحیه جلگه‌ای استان گیلان واقع شده و مساحت کمی از آن در ابتدای ارتفاعات و کوهپایه‌های جنگلی قرار دارد. از مهمترین ارتفاعات محدوده مورد نظر می‌توان به سراوان، عزیزکیان، موشنگاه، امامزاده هاشم و غیره اشاره کرد.

  نمای شهر رشت در شب از فراز قله ی درفک

 • تغيير اقليم
 • تغيير اقليم، يك منبع مهم ايجاد روند در سريهاي زماني اقليمي است . بررسيهاي آماري تغييرات اقليمي به طور معمول به تجزيه و تحليل سه پديده همگني ٣، روند ٤ و جهش ٥ در سري اقليمي مي پردازند. در بررسي سريهاي زماني و مطالعات تغيير اقليم، همگن بودن داده ها شرط اصلي محسوب مي گردد . يك سري از داده ها را همگن مي ناميم وقتي كه سري شامل نمونه اي از جامعه ساده و واحد باشد . بدين جهت يكنواختي داد هها با استفاده از آزمونهاي توالي ٦و بارتلت ٧ و خود همبستگي ٨ مرتبه اول مورد بررسي قرار مي گيرد.

  جهت بررسي وجود هر گونه روند دراز مدت و آزمون معني دار بودن آن روند از آزمونهاي پارامتريك استودنت و ناپارامتريك رتبه اي من – كندال ١٠ و اسپيرمن ١١ استفاده T ، ضريب همبستگي گشتاوري پيرسون ٩ شده است.

  همان طور كه سريهاي زماني مي توانند داراي روند خاصي باشند، ميانگين و تغييرات سريها نيز در دوران خاص مي تواند تغيير نمايد؛ يا به اصطلاح در آن جهش اتفاق بيفتد . جهش نيز مانند روند مي تواند ناشي از تغيير اقليم باشد. گاهي ممكن است عدم همگني در يك سري نيز به دليل وجود جهش در آن باشد . براي آزمون وجود يا تحليل واريانس ١٢ و يك آزمون ناپارامتريك F جهش در سريهاي اقليمي از يك آزمون پ ارامتريك كروسكال- واليس ١٣ استفاده مي شود.

 • آب و هوا
 • - تقسيمات اقليمي گيلان :
 • به عقيده اغلب جغرافي دانان و جامعه شناسان ، آب و هوا بيشتر براساس تقسيم بندي كوپن در استان گيلان ، 4 نوع آب وهوا تشخيص داده شده است .

  1- آب و هواي معتدل و مرطوب “CFA” كه شامل تمام بخش جلگه اي و كم ارتفاع ساحلي استان گيلان ،از رودسر تا هشتبر مي گردد و حد جنوبي آن را امام زاده هاشم يا راس جلگه اي دلتايي سفيدرود مي توان دانست .

  2ـ آب و هواي بحرالرومي : شامل نواري از اراضي استان گيلان مي گردد كه در فاصله بين جلگه هاي پست ساحلي و ارتفاع تا 1500 متري از سطح دريا قرار گرفت به عقيده اغلب جغرافي دانان و جامعه شناسان ، آب و هوا بيشتر از ساير عوامل طبيعي، حيات را بطور كلي و زندگي انسان را بطور اخذ تحت تاثير قرار مي دهند . بطوريكه اقليم در معشيت مادي و تحول تاريخ و ادب و فرهنگ سرزمين گيلان سرنوشت ساز بوده است .

  3ـ آب و هواي معتدل جنگلي سرد : مخصوص نواحي كوهستاني است كه درجه گرما به علت ارتفاع جغرافيايي تقليل مي يابد . در اين اقليم،دماي متوسط گرمترين ماه از ده درجه سانتي گراد و ميزان متوسط سردترين ماه سال از 3 درجه كمتر است . در نواحي كوهستاني استان گيلان ( بيش از 1500 متر)، دنباله رشته كوه البرز در جنوب شرقي و رشته كوه تالش در مغرب ديده مي شود

  4ـ آب و هواي نيمه صحرايي و نيمه بياباني : اين اقليم در استان گيلان منحصر به بخش بسيار كوچكي از شهرستان رودبار ، اطراف سد سفيدرود ، دره هاي شرقي و غربي آن و نقاطي مانند لوشان ، منجيل و گيلوان مي باشد.

  چنانكه بين منازل طبيعي و پوشش گياهي و حاصلخيزي خاك و بالاخره نوع معيشت و تراكم جمعيت و تمدن مادي و فرهنگي استان گيلان، با ديگر استانها و نواحي ايران بزرگ تفاوتهاي بارزي وجود دارد كه عمدتاً ناشي از آب و هوا است.

 • معماری بومی گیلان
 • معماری گیاهی بر اساس عوامل جغرافیایی ازقبیل ارتفاع ، اقلیم و موقعیت و عامل اقتصادی ، به سه دسته تقسیم می‌شود :

 • ۱- خانه های نواحی ساحلی و جلگه ای
 • ۲- خانه های نواحی نیمه بلند و یا میان بند و جنگلی
 • ۳- خانه های نواحی بلند یا ییلاقی
 • ● خانه های نواحی ساحلی و جلگه ای :

  الف - خانه های كناره سفیدرود و جلگه گیلان

  ب - خانه های گلی نواحی جلگه ( خانه های چینی بام كولش )

  خانه های نواحی ساحلی و جلگه ای به پیروی ازپراكندگی مالكیت زمین های كشاورزی پراكنده است.

  خانه های ساحلی مجتمعی است ازساختمان اصلی، باغچه ، خزانه برنج و دیگر ابنیه كه در ارتباط با كار كشاورزی است ، كندوج ، تلمبار ، طویله ، مرغدانی ، و كتام كه هر كدام در مناطق مختلف گیلان به نامی خوانده میشود .

  ایوان یكی ازویژگیهای با ارزش معماری جلگه ای است . كه در تمام این خانه ها به چشم می خوردو محور آن به سوی شرق و جنوب است ،تا ازسویی آفتاب گیر و ازسوی دیگر از بادهای خنك شمال شرقی - جنوب غربی برخوردار گردد .

  یكی دیگراز ارزشهای معماری سنتی گیلان كه می توان با آن به هماهنگی دو عنصر معماری و محیط طبیعی پی برد، این است كه خانه های این بخش ( جلگه ای ) از نظر نوع مصالح بكار رفته نیز با توجه به عوامل جغرافیایی، متفاوت می باشد . خانه های نواحی سفید رود به ویژه مناطق آستانه و لاهیجان كه در معرض ریزش باران بیشتر و طغیان رودها قرار دارد، حتما بالای سكو و با فاصله از زمین ساخته می شود ، تا آب و هوا در زیر ساختمان جریان یافته . سبب رفع رطوبت گردد و دیگر خانه های نواحی ساحلی كه كمتر با خطر آب و رطوبت روبروست روی زمین بنا می شود .

  تحقیقهای مشابه
  ویژگیهای جغرافیایی و طبیعی رشت پروژه
  123 صفحه - 10000 تومان
  بررسی رابطه ویژگیهای شرکت و سودآوری شرکت در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار پروژه مالی
  89 صفحه - 12000 تومان
  وضعیت جغرافیایی طبیعی دهستان زیباکنار
  29 صفحه - 4000 تومان
  بررسی و مطالعه وضعیت جغرافیایی طبیعی دهستان زیباکنار
  31 صفحه - 4000 تومان
  وضعیت جغرافیایی طبیعی دهستان زیباکنار
  33 صفحه - 3000 تومان
  بررسی نقش بقعه امام زاده صالح (ع) کفته رود رشت در توسعه گردشگری و جذب توریسم در شهرستان رشت پروژه رشته جهانگردی و توریسم
  57 صفحه - 15000 تومان
  بررسی عوامل موثر در رضایت شغلی کارکنان شرکت پارس شهاب رشت همراه با جامعه آماری و پرسشنامه پروژه مدیریت بازرگانی و صنعتی
  86 صفحه - 15000 تومان
  بررسی حقوق و دستمزد در شرکت آب و منطقه ای رشت پروژه مالی
  73 صفحه - 7000 تومان
  بررسي علل و عوامل مؤثر در بروز اعتياد در بين جوانان شهرستان رشت پروژه همراه با جامعه آماری و پرسشنامه و تجزیه تحلیل
  39 صفحه - 6000 تومان
  بررسی علل و عوامل مؤثر در بروز اعتیاد در بین جوانان شهرستان رشت پروژه همراه با پرسشنامه و تجزیه تحلیل
  122 صفحه - 18000 تومان

  ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

  برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

  ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
  رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
  با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
  صفحه اصلی| تحقیق | تحقیق های آماده | ترجمه | ترجمه آماده | کار آماری | کار آماری آماده | طرح کارآفرینی | نما و پلان

  Tel : 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  channel: https://t.me/tahghighchannel
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2020 - 2007