موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

گیاهشناسی وانتشارگونه بلوط

عنوان سفارش :
گیاهشناسی وانتشارگونه بلوط
تعداد صفحه :
72
قیمت :
18000 تومان
 • مقدمه
 • درقرون اخیر به سبب پیشرفت بشر درزمینه های تکنولوژی وبهره برداری سریع وبی رویه ای که از منابع طبیعی وگیاهان صورت گرفت ،پوشش گیاهی به ویژه جنگل ها ومراتع کم کم روبه انحطاط نهاد،ازبین رفتن برخی جوامع گیاهی زنگ خطری بود برای انسان که به جای بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی درفکر احیاء وحفظ ودرصورت امکان توسعه پیشرفت گیاهی باشد،چراکه بقای انسان درروی این کره خاکی بسته به بقای پوشش گیاهی آن است.جنگل ازجمله منابع تجدید شونده ای است که ارائه دهنده خدمات مستقیم وغیر مستقیم فراوانی به بشر می باشدبه طوری که امروزه علیرغم نیاز بشر به مواد اولیه سلولزی جهت استفاده در صنایع مربوطه،اهمیت خدمات غیرمستقیم آن بیش ازپیش جلب توجه می نماید .بنابراین دخالت انسان درعرصه های جنگلی باید به گونه ای باشد تا با ایجاد کمترین خسارت درآن،علاوه بر تامین مواد اولیه مورد نیاز بخش صنعت،بتواند ازخدمات دیگرآن نیزبهره مند شودوزمینه استمرار تولیدواستفاده ان برای نسل های آتی را فراهم نماید.لذا شناخت توده های طبیعی ودرک نیاز های اکولوژیکی گونه های تشکیل دهنده آن نیز بکارگیری آن درهدایت برنامه های مختلف مدیریتی،به ویژه برنامه های جنگل شناسی که درراستای برآورده ساختن نیازهای اکولوژیکی گونه هااست ،می تواند درهمگام شدن بشر با طبیعت واستفاده بهینه ازمنابع آن نقش ارزنده ای را ایفا می کند.ازاین رو مديريت جنگل بر اساس تفكر همگام با طبيعت نيازمند دستيابي به داده ها و اطلاعات در توده هاي طبيعي است. بر اساس اين داده ها ، مدل هاي رويشي كه تحقيق در آن به بيش از دو قرن مي رسد و اصلي ترين بخش مديريت جنگل را تشكيل مي دهد Nord- Larsen & Cao, 2006)) ، ارايه مي گردند.

 • -فرضیه ها
 • چه نوع مدل آماری برای برازش قطر , ارتفاع و ارتفاع تا شروع تاج درختان بلوط مناسبتراست؟

 • -اهداف
 • 1-مطالعه برازش قطروارتفاع و ارتفاع تا شروع تاج درختان بلوط وبرازش آن بوسیله برخی از مدلهای آماری.

  2-مطالعه جهت بدست آوردن بهترین مدل بلوط.

  3-به کارگیری تئوری های احتمالات درعلوم جنگل.

 • کلیات
 • تیره Fugaceae
 • مشخصات وانتشار مهمترین جنس های تیره Fugaceae درجهان

 • واریته‌ها:
 • Quercus robur درختی بلند ، دارای برگهایی با برندگی دندانه‌ای نوک تیز یا بریدگی عمیق کنگره‌دار. این درخت به علت رشد زیاد برای فضاهای کوچک و متوسط مناسب نمی‌باشد. دارای یک واریته ستون مانند است که برای فضاهای کوچک مناسب است. برای خاکهای گچ‌دار Quercus petraea که خیلی شبیه بلوط

  معمولی است مناسب می‌باشد. بلوط سریع‌الرشد ترکی (Quercus corris) دارای رشد سریع و جوانه‌های زمستانه با ریشک بلند است.

  بلوط قرمز (Quercus rubra) نیز به سرعت رشد می‌کند و به صورت یک درخت بزرگ تا ارتفاع ?? متر می‌رسد و اگر در خاک اسیدی کاشته شود برگها در پایان فصل به ارغوانی می‌گرایند. بلوط دائم سبز (Quercus ilex) بابرگهای کشیده بدون دندانه که می‌توان آن را به صورت درختچه نیز تربیت نمود و از آن به عنوان پرچین استفاده کرد چون هرس شدید را به خوبی تحمل می‌کند. گونه‌های بومی

  Quercus castaneifera درجنگلهای شمال ، Quercus sessilifolia بلوط کوهی مخصوص نواحی مرتفع جنگل ، Quercus macranthera بلوط آذری مخصوص نقاط بسیار بلند ، Quercus atropatana گز و مازو ، بلوط جنگلی

  در نقاط نیمه مرطوب Quercus persica مازوی گزانگبین در نقاط خشک.

  مشخصات گیاهشناسی وانتشارگونه بلوط

  گیاهانی به صورت درخت یا درختچه و دارای انواع پراکنده در جنگلهای مناطق معتدله نیمکره شمالی می باشند عموماً برگهائی کامل یا لوب دار و گلهائی یک پایه بندرت 2 پایه، نر – ماده یا پلی گام) و مجتمع به صورت شاتون دارند. شاتون نر آنها شامل گلهائی است که هر یک کاسه ای مرکب از 5 تا 7 تقسیم نا مساوی و فلس مانند دارند ولی این حالت در همه آنها عمومیت ندارد زیرا در بین آنها گیاهان با گلهای کاملاً برهنه و عاری از هر گونه پوشش نیز دیده می شوند گلهای ماده این گیاهان معمولاً به صورت شاتونهای کم گل مجتمع می باشند در هر گل ماده آنها کاسه ای رشد نیافته و متصل به مادگی 3 تا 6 برچه ای مشاهده میشود. از مشخصات این گیاهان آن است که گلهای ماده آنها در کنار براکته‌های محور گل آذین، در نوعی پوشش پیاله مانند بنام Cupule محصور می باشد و از این جهت است که این تیره را cupuliferae نیز می نامند این پوشش از نمو قسمتی از محور گل آذین و یا از مجموعه براکته‌هائی که معمولاً در کناره هر گل ماده دیده میشود حاصل می گردد. میوه آنها فندقه است و علت آن نیز این است که فقط یکی از 3 تا 6 خانه تخمدان زایا می ماند و در آن خانه نیز فقط یکی از تخمک ها به صورت دانه تغییر شکل حاصل می کند پوشش پیاله مانند مذکور در طی دوران نمو میوه رشد حاصل می کند و تمام یا قسمتی از میوه را نیز فرا میگیرد.

  از جنس مهم این تیره( Fagus) دارای 10 گونه Castanea و Quercus را می توان نام برد.

  جوامع گیاهی بلوط درایران

  در ایران بلوط مهمترین و فراوانترین گونه‌ی درختی موجود در غرب کشور، به ویژه در منطقه زاگرس محسوب می‌شود. سلسه جبال زاگرس، وسیع‌ترین و اصلی‌ترین رویشگاه گونه‌های مختلف بلوط در ایران بوده و به همین دلیل این منطقه از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است.برای سهولت بررسی، منطقه زاگرس را بر اساس رویشگاه بلوط که گونه گیاهی اصلی در این ناحیه است، به دو ناحیه زاگرس شمالی و جنوبی تقسیم کرده‌اند.

  ناحیه زاگرس شمالی رویشگاه خاص Quercus infectoria بوده و در برخی از مناطق با Q brantii یا Q libani و یا هر دو گونه در هم می‌آمیزد. این بخش از زاگرس، استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، قسمت‌های معینی از استان کرمانشاه و لرستان را در بر می‌گیرد. زاگرس جنوبی رویشگاه خاص گونه Q brantii بوده و شامل استان‌های ایلام، خوزستان، کهکیلویه و بویر احمد، فارس، اصفهان و چهار محال بختیاری است. زاگرس شمالی دارای اقلیم نیمه مرطوب و خنک و زاگرس جنوبی گرم و خشک است .

  بر اساس مطالعاتی که توسط رایت و سایر محققین صورت گرفته جنگل‌های بلوط منطقه زاگرس حدود ۵۵۰۰ سال پیش تشکیل و به حالت کلیماکس رسیده‌است. جنگلی که در این ناحیه بوجود آمده یک جنگل شاخص خشک و نورپسندی است که بیشتر از درختان پست با تاج پهن تشکیل شده‌اند، ارتفاع این درختان بندرت به بیش از ۱۵-۱۰ متر می‌رسد. جنگل‌های بلوط زاگرس جنگلی کوهستانی و مقاوم به سرما است(شهسواری ۱۳۷۳ . در غرب ایران، به طور کلی سه گونه اصلی و مهم بلوط به نامهای، بلوط ایرانی Quercus (persica) در بعضی از منابع با نام ( (Q brantii از آن یاد می‌کنند، گونه Q infectoria و گونه Q libani وجود دارد.

  تحقیقهای مشابه
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007