موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

دیدگاه قران درباره یهود و مسیح

عنوان سفارش :
دیدگاه قران درباره یهود و مسیح
تعداد صفحه :
35
قیمت :
7500 تومان
 • مقدمه
 • قبل از هر چیز باید به معنای واژه مسیح بپردازیم. عیسى اسم عبرانی یا سریانی است که در ناحیه بیت‌ المقدس بوده است. قرآن در آیات متعددی به شخصیت حضرت مسیح می‌پردازد.ابتدا مختصر به کتابهایی که مسیحیان و یهودی ها بعنوان کتاب مقدسشان دارند اشاره میکنیم. انجیل انجیل کلمه‌ای است یونانی الاصل به معنای بشارت و یا آموزش جدید است.که زندگی نامه عیسی مسیح و بیانات اخلاقی او در این اناجیل مسطور است و از این اناجیل چهارتای آن در نزد تمام مسیحیان جهان معتبر است که عبارتند از: انجیل مرقس (قدیمیترین و کوتاهترین است و مشتمل بر شانزده باب است )، انجیل متی (مشتمل بر 28 باب است. در این انجیل بیان شده که عیسی همان مسیح است که پیامبران پیشین یهود پیشبینی کرده و آمدن او را وعده داده اند ) ، انجیل لوقا (مشتمل بر بیست و چهار باب است ) ، انجیل یوحنا (این انجیل شامل وقایع مهمی است که در سه انجیل اول ذکر نگردیده و مشتمل بر بیست و یک باب است ) تورات کتاب مقدس یهودیان است .کلمه تورات عبری است و به معنای شریعت و قانون آمده است. تورات دارای  بخش است که به اسفار پنجگانه معروف است : سِفر پیدایش (یا تکوین که درباره آفرینش جهان ، آدم و حوا و موجودات و کائنات در  روز بحث می‌کند ) ، سِفر خروج ( درباره بیرون آمدن عبرانیان به قیادت موسی از مصر است و نیز از احکام موسی در این سفر سخن رفته است ) ، سفر لاویان (درباره اعقاب لاوی از اسباط بنی‌اسرائیل است. در آن از احکام و شرایع یهود و وظایف لاویان و قضاوت سخن رفته است ) ،سفر اعداد ( درباره تقسیم اسباط بنی اسرائیل و آمار ذکور ایشان و ترتیب منازل آنها است ) ،سفر تثنیه ( بمعنای دوتایی و دوباره شدن چیزی است همه احکام و شرایع تورات در آن از نو تکرار می‌گردد و به مرگ موسی و دفن او در کوه‌های موآب پایان می‌پذیرد.

  نظر قرآن درباره تورات و انجیل

  خداوند در قرآن در آیات مورد بحث و هر جا که از کتاب عیسی علیه‌السلام نام برده است کلمه انجیل را به صورت مفرد آورده و نزول آن را از طرف خدا معرفی می‌کند. بنابراین اناجیل بسیاری که بین مسیحیان متداول است حتی معروفترین آنها یعنی اناجیل چهارگانه ( لوتا ، مرقس ، متی ، یوحنا ) وحی الهی نیست. همانگونه که خود مسیحیان نیز این موضوع را انکار نمی‌کنند و معتقدند که شاگردان حضرت مسیح این اناجیل را با الهام الهی نوشته‌اند. و در مورد تورات نیز باید گفت که غیر از اسفار پنجگانه تورات هیچ یک از این کتب ، کتب آسمانی نیستند بلکه کتابهایی تاریخی هستند که بعد از موسی بن عمران نوشته شده‌اند چون در آنها شرح وفات موسی علیه‌السلام و چگونگی تدوین وی و پاره‌ای از حوادث بعد از وفات موسی علیه‌السلام آمده است.

  بنابراین تورات و انجیلی که آن روز در دست یهود و نصاری بوده همگی تحریف شده نبودند. بلکه پاره‌ای از مطالب آنها همان تورات و انجیل واقعی بوده که بر موسی و عیسی علیه‌السلام نازل شده و اما همه آنها آیاتی که از طرف خدا نازل شده باشد نبوده بلکه دستخوش سقط و تحریف شده است. پس قرآن کریم این تورات و اناجیل را فی‌الجمله و نه صد در صد قبول دارد و نیز به وقوع تحریف و دستخوردگی آنها شهادت داده ، می‌فرماید :

  (و لقد اخذ اللّه میثاق بنی‌اسرائیل) تا آنجا که می‌فرماید :( و جعلنا قلوبهم قاسیة یحرّفون الکلم عن مواضعه و نسوا حظاً ممّا ذُکّروا به ...) و تا آنجایی که می‌فرماید : (و من الذین قالوا اِنّا نَصاری اَخذنا میثاقهم فَنَسوا حَظّاً مِمٌا ذکِّروا به...) و در این سه آیه از وقوع تحریف و سقط تورات و انجیل خبر داده است.

  دیدگاه قرآن در مورد دین یهود چیست؟

  در نگاه اوّل تعریف لغوی و اصطلاحی “یهود” سختی‌هایی دارد كه ارائه تعریفی جامع و مانع از آن را دشوار می‌نماید. با این حال در تعریف این كلمه می‌توان گفت «یهود» اسمی است كه بر اولاد حضرت ابراهیم. به خصوص شاخه اسحاقی یعنی فرزندان حضرت اسحاق اطلاق می‌شود، این افراد كه امروزه در سر تا سر جهان پراكنده می‌باشند به دلیل همین انتساب به حضرت اسحاق و ابراهیم ـ علیهما السّلام ـ ، خوانده می‌شوند؛ امّا از آنجا كه علاوه بر نسب خونی و نژادی دارای آیین خاص و كتاب‌های مقدس می‌باشند و در مقابل سایر ادیان و مذاهب، پیرو دین مستقلی هستند، دین آنان را هم «یهودیت» می‌نامند، به تعبیر دیگر از آنجا كه آیین یهود بر خلاف سایر ادیان آیینی نژادی بوده و مختص یهودیان می‌باشد، به همین دلیل نام یهود، هم دلالت بر نژاد فرد منتسب به آن دارد و هم از دین وی خبر می‌دهد، یعنی هر یهودی باید از نژاد اسحاق باشد و الّا به او یهودی گفته نمی‌شود. با توجه به این امر تفكیك بین تعریف یهودیت به عنوان یك دین و یهودیت به عنوان اصطلاح نژادی، سخت می‌باشد و می‌توان با اندك مسامحه در تعریف اصطلاحی یهود از این تعبیر استفاده كرد كه: «یهودیت آیینی است مختص اولاد بنی اسرائیل.

  شخصیت حضرت عیسى(علیه السلام) در قرآن

  قرآن مجید حضرت عیسى(علیه السلام) را این گونه معرفى مى كند: او از پیامبران بزرگ صاحب شریعت است، كه خداوند وى را بر بسیارى از پیامبران دیگر برترى بخشیده و آیات و نشانه هاى روشن و معجزات بسیارى را توسط او نمایان نموده است. او «روح الله»، «كلمة الله» و مؤید به «روح القدس» است. حضرت عیسى داراى خلقتى استثنایى و معجزه آساست، و مانند حضرت آدم با اراده ى خاص خداوند، بدون وجود سبب قریب متولد شده است. وى قبل از هر چیز خود را عبد و بنده ى خدایى مى داند كه او را پیامبر، و وجودش را «مبارك» قرار داده و براى او «انجیل» را آورده كه مایه ى نور و هدایت است. سرانجام هنگامى كه توطئه ها براى قتل حضرت عیسى شدت گرفت، خداوند او را از شرّ دشمنانش نجات داد و به سوى خود بالا برد، و بدین ترتیب عروج مسیح آغاز شد. حضور مجدد او در میان مردم، گواه نزدیكى «قیامت» خواهد بود. آیات 15- 35 سوره ى مریم جریان خلقت حضرت عیسى(علیه السلام) را مشروحاً ذكر كرده است

  فرق اعمال مرتاضان و معجزه در چیست؟

  برخى پدیده‏هاى این جهان از راه اسباب و عللى تحقّق مى‏یابند كه با آزمایش‏هاى گوناگون مى‏توان آنها را شناخت؛ مانند: بیشتر پدیده‏هاى فیزیكى، شیمیایى، زیستى و روانى. امّا برخى كارها را نمى‏توان با اسباب و علل یا آزمایش‏هاى حسى شناخت؛ زیرا امورى غیر عادّى در پدید آمدن این گونه كارها مؤثر است؛ مانند: كارهاى شگفت انگیزى كه مرتاضان انجام مى‏دهند كه متخصصان علوم مختلف گواهى مى‏دهند این كارها براساس قوانین علوم تجربى تحقّق نمى‏یابند و آنها را امور خارق‏العاده مى‏نامند.

  تحقیقهای مشابه
  دیدگاه قران درباره یهود و مسیح
  35 صفحه - 7500 تومان
  تثلیث از دیدگاه قران کریم
  17 صفحه - 7500 تومان
  رابطه دنیا و آخرت از دیدگاه قران و روایات اسلامی
  17 صفحه - 7500 تومان
  رابطه دنیا و آخرت از دیدگاه قران و روایات اسلامی
  18 صفحه - 9000 تومان
  رابطه دنیا و آخرت از دیدگاه قران و روایات اسلامی
  17 صفحه - 9000 تومان
  پرسشنامه دیدگاه های بیماران درباره کیفیت مراقبت (Bodil Wilde Larsson & Gerry Larsson) (بودیل وایلد لارسون و جری لارسون)
  2 صفحه - 1500 تومان
  دیدگاه قرآن درباره سعادت انسان
  15 صفحه - 6000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007