پنج شنبه 21 فروردین 1399
بازدید امروز : 6788 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق
سفارش پیشینه پژوهش سفارش از طریق تلگرام یا واتس آپ
تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

تاثیر عرفان در اشعار بابا طاهر

عنوان سفارش :
تاثیر عرفان در اشعار بابا طاهر
تعداد صفحه :
12
قیمت :
2000 تومان
 • مقدمه
 • باباطاهر همدانی از عرفا و روشن ضمیران قرن پنجم هجری است که در ناحیه الوند همدان واقع در غرب کشور ایران می زیسته و به روایت دیگر اهل لرستان . طریقت و معنی عرفانی در دو بیتی های بجای مانده از ایشان در معنای گسترده قابل درک است و به لحاظ اینکه خود را از هرگونه قید و بند رها ساخته و عاری از مظاهر زندگی دانسته به او لقب عریان داده اند .ناله ها و اظهارات عاشقانه و عرفانی او حکایت از دوری و هجرانی است که از یار دارد و در این معنی یار از نظرگاه عرفانی جلوه ای است از حضور حق در دل کسانی که محو دریای بیکران الهی اند و فقط او را می خواهند و جز او کسی را نه شناسند. و این دقیقاً همانست که از آیه قرآنی « اینما تولو اخثم وجه الله = به هر طرف که رو کنید چهره خدا آنجاست » برمی آید.

  باباطاهر گوشه عزلت و تنهائی را بر قیل و قال زندگی ترجیح داده و لذا از چگونگی احوالات او چیزی در دست نیست. از نقطه نظر اسمی پیش وند « بابا» برای ایشان برامده از طریقت عرفانی است که نشانگر عنوانی است که در سلسله های عرفانی جهت پیران طریقت بکار برده شده است و از این نقطه نظر به لحاظ نزدیک بودن نقطه نظر تفکری او نسبت به آئین عرفانی « اهل حق » که در غرب ایران دارای پایگاه های اجتماعی گسترده اند برگرفته شده است . بابا طاهر از جمله صوفیان ساده دلی بوده که در سال 447 هجری و در زمان طغرل بیک سلجوقی با ایشان گفتگوئی داشته. که به شرح زیر در تاریخ نگاشته شده است

  « در شنیدم کو چون سلطان طغرل بیک ، بهمدان آمد از اولیا سه پیر بودند : بابا طاهر و باباجعفر و شیخ حمشا ؛ کوهکیست بود در همدان آنرا خضر خوانند ، بدآنجا ایستاده بودند ، نظر سلطان برایشان آمد ، کولجه لشگر بداشت و پیاده شد و با وزیر ابونصر الکندی پیش آمد و دستهایشان ببوسید ، باباطاهر پاره شیفته گونه بودی او را گفت : ای ترک با خلق خدا چه خواهی کرد ؟ سلطان گفت: آنچ تو فرمای ! بابا گفت آن کن که خدا می فرماید ، آیه « ان الله باصر بالعدل و الاحسان » . سلطان بگریست و گفت چنین کنم، بابا سرابریق شکسته که سالها از آن وضو کرده بود در انگشت داشت بیرون کرد و در انگشت سلطان کرد و گفت مملکت عالم چنین در دست تو کردم ، بر عدل باش ....»

  عرفان در اشعار

  برخی از اشارات بابا طاهر در دو بیتی هایش بیانگر مبانی معرفت ، الهام ، نفس ، اخلاص و فراست بوده که تصوری از مبانی عرفانی او را نشان می‌دهد. در بیان وحدت وجود که اندیشه ای است در عرفان ایرانی و به مفهوم « همه اوست» تبیین شده ، وجو.د اصلی تنها در خداوند دیده می‌شود و این وجود در محدوده ای جمع اضداد تلقی می‌شود و در همین معنی است که در آیات قرآنی نیز نمود دارد همچون :« هو الاول و الاخر و الظاهر و الباطن » بدین مفهوم که اول همه اشیاء اوست و آخر همه اوست ، ظاهر و هویدا اوست و در همان حال باطن و ناپیدا هم اوست .

  تحقیقهای مشابه
  تاثیر عرفان در اشعار بابا طاهر
  12 صفحه - 2000 تومان

  ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

  برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

  ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
  رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
  با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
  صفحه اصلی| تحقیق | تحقیق های آماده | ترجمه | ترجمه آماده | کار آماری | کار آماری آماده | طرح کارآفرینی | نما و پلان

  Tel : 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  channel: https://t.me/tahghighchannel
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2020 - 2007