پنج شنبه 13 فروردین 1399
بازدید امروز : 9370 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق
سفارش پیشینه پژوهش سفارش از طریق تلگرام یا واتس آپ
تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

مطالعه اقلیم نواحی معتدل و مرطوب - سواحل دریای خزر

عنوان سفارش :
مطالعه اقلیم نواحی معتدل و مرطوب - سواحل دریای خزر
تعداد صفحه :
32
قیمت :
3000 تومان

اقلیم معتدل و مرطوب (سواحل دریای خزر)

سواحل دریای خزر با آب و هوای معتدل و بارندگی فراوان ، از جمله مناطق معتدل محسوب می شود . این منطقه که به صورت نواری بین رشته کوه های البرز و دریای خزر محصور شده ، از جلگه های پستی تشکیل شده است که هرچه به طرف شرق پیشروی می کند ، رطوبت و اعتدال هوای آن کاهش می یابد . در حقیقت ، رشته کوه های البرز که حدفاصل دو آب و هوای متضاد هستند ، جلگه های پست خزر را از فلات مرکزی جدا می کنند . از جمله ویژگی های این اقلیم ، رطوبت زیاد هوا و اعتدال درجه حرارت آن است . دمای هوا در روزهای تابستان معمولا بین 25 تا 30 درجه سانتی گراد و شب ها بین 20 تا 23 درجه سانتی گراد و در زمستان معمولاً بالای صفر است . در این منطقه ، بارندگی بسیار زیاد و در تابستان به صورت رگبار است . شهرهای رشت ، بندرانزلی ، بابلسر و گرگان در این منطقه قرار دارند . (ص 83 ، کتاب اقلیم و معماری نوشته ی مرتضی کسمائی)

ویژگی های معماری بومی مناطق معتدل و مرطوب

معماری بومی این مناطق بیشتر کرانه های دریای خزر و دامنه های شمالی کوه های البرز را شامل می شود ، به طور کلی دارای ویژگی های زیر است :

 • 1) در نواحی بسیار مرطوب کرانه های نزدیک به دریا برای حفاظت ساختمان از رطوبت بیش از حد زمین ، خانه ها بر روی پایه های چوبی ساخته شده اند . ولی در دامنه کوه ها که رطوبت کمتر است ، معمولاً خانه ها بر روی پایه هایی از سنگ و گل و در پاره ای موارد برروی گربه روها بنا شده اند .
 • 2) برای حفاظت اتاق ها از باران ، ایوانک های عریض و سرپوشیده ای در اطراف اتاق ها ساخته اند . این فضاها ، در بسیاری از ماه های سال برای کار و استراحت و در پاره ای موارد برای نگهداری محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد .
 • 3) بیشتر ساختمان ها با مصالحی با حداقل ظرفیت حرارتی بنا شده اند و در صورت استفاده از مصالح ساختمانی سنگین ، ضخامت آنها در حداقل میزان ممکن حفظ شده است (در این مناطق بهتر است از مصالح ساختمانی سبک استفاده شود ، چون زمانی که نوسان دمای روزانه هوا کم است ، ذخیره حرارت هیچ اهمیتی ندارد و علاوه بر این ، مصالح ساختمانی سنگین تا حدود زیادی تأثیر تهویه و کوران را که یکی از ضروریات در این منطقه است کاهش می دهند).
 • 4) در تمام ساختمان های این مناطق ، بدون استثنا از کوران و تهویه ی طبیعی استفاده می شود . به طور کلی ، پلان ها گسترده و باز و فرم کالبدی آنها بیشتر شکل های هندسی ، طویل و باریک است . به منظور حداکثر استفاده از وزش باد در ایجاد تهویه ی طبیعی در داخل اتاق ها ، جهت قرارگیری ساختمان ها با توجه به جهت وزش نسیم های دریا تعیین شده است . در نقاطی که بادهای شدید و طولانی می وزد ، قسمت های رو به باد ساختمانها کاملاً بسته است .
 • 5) به منظور استفاده هرچه بیشتر از جریان هوا ، همچنین به دلیل فراوانی آب و امکان دسترسی به آن در هر نقطه ، ساختمان ها به صورت غیرمتمرکز و پراکنده در مجموعه سازماندهی شده است .
 • 6) به دلیل بارندگی زیاد در این مناطق ، بام ها شیب دار است و شیب بیشتر آنها تند است . (ص 87 ، کتاب اقلیم و معماری نوشته ی مرتضی کسمائی)
 • مهمترین عامل ایجاد آسایش در ساختمان های این مناطق ، برقراری و تداوم کوران در فضای داخلی است. بنابراین ، در طراحی ساختمان برای این مناطق باید مسأله ی ایجاد کوران در داخل ساختمان مورد توجه خاصی قرار کیرد . در این مورد توجه به نکات زیر اهمیت فراوانی دارد :

  1) ارتفاع ساختمان از سطح زمین ، یکی از عوامل تعیین کننده ی میزان فشار باد بر ساختمان و در نتیجه ، میزان استفاده از باد در ایجاد تهویه طبیعی در آن است . ساختمان هایی که بلندتر از درختان و ساختمان های اطراف خود هستند ، نسبت به سایر ساختمان ها شرایط بهتری برای تهویه طبیعی دارند . برج های مرتفع که ارتفاعشان از ساختمان های کوتاه اطراف بیشتر است ، نه تنها از سرایط تهویه مناسبی برخوردارند ، بلکه در بهبود شرایط تهویه ساختمان های اطراف خود نیز نقش عمده ای دارند . ولی این ساختمان ها ، در زمستان در معرض وزش شدید باد و بارندگی قرار دارند و به همین دلیل باید تدابیری اندیشید که از نفوذ آب باران به داخل دیوارها جلوگیری شود .

  2) به طور کلی ، در مناطق مرطوب به دلیل اهمیت ایجاد کوران ، جهت ساختمان باید با توجه به جهت وزش بادهای مطلوب و به گونه ای تعیین شود که بیشترین استفاده از جریان باد در ایجاد کوران در فضاهای داخلی به عمل آید . البته اگر رنگ سطوح خارجی تیره یا پنجره ها بزرگ و بدون سایبان مؤثر باشد ، توجه به تابش آفتاب و انرژی حاصل از آن در جهت های مختلف اهمیت فراوانی دارد . هرچه پنجره ها بزرگ تر باشد ، انتخاب جهت ساختمان با توجه به تابش آفتاب اهمیت بیشتری می یابد .

  3) در مناطق مرطوب ، طرح ساختمان باید امکان ایجاد کوران در تمام اتاق ها را فراهم سازد . از این رو ، ساختمان هایی که شامل آپارتمان هایی با یک سطح خارجی – آن هم در منطقه مکش(پشت به باد)- هستند ، برای این مناطق مناسب نیست .

  4) افزایش اندازه پنجره ها بیش از حداقل اندازه ی مشخص ، تا حدی که به طور مؤثر در برابر تابش آفتاب محافظت شود ، اهمیت چندانی ندارد . حتی با استفاده از پنجره های کوچکی که با توجه به وزش باد در محل مناسبی قرار گیرند ، می توان در داخل ساختمان کوران ایجاد کرد . ولی اگر امکان ایجاد کوران وجود نداشته باشد ، پنجره های بزرگ در خنک سازی هوای داخلی هنگام عصر تأثیر بسزایی خواهند داشت . البته ایجاد سایبان های مؤثر برای این پنجره ها اهمیت زیادی دارد . ولی چنانچه اشاره شد ، ایجاد سایه بر روی پنجره های بزرگ – بویژه در دیوارهای شرقی یا غربی – دشوار است .

  5) برای ایجاد تهویه طبیعی و کوران در داخل اتاق ها ، جریان اصلی هوا باید به منطقه ای هدایت شود که افراد در آن ساکن هستند . (ص 129 ، کتاب اقلیم و معماری نوشته ی مرتضی کسمائی)

  تحقیقهای مشابه
  مطالعه اقلیم نواحی معتدل و مرطوب - سواحل دریای خزر
  32 صفحه - 3000 تومان
  بررسی آلودگی آبهاي ساحلی دریاي خزر با بررسی سواحل استان گیلان پاورپوینت
  28 صفحه - 3000 تومان
  پروژه بررسی سیستم حقوقی دریای خزر ژئوپولتیک آن
  72 صفحه - 15000 تومان

  ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

  برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

  ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
  رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
  با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
  صفحه اصلی| تحقیق | تحقیق های آماده | ترجمه | ترجمه آماده | کار آماری | کار آماری آماده | طرح کارآفرینی | نما و پلان

  Tel : 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  channel: https://t.me/tahghighchannel
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2020 - 2007