موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

مطالعه اقلیم نواحی معتدل و مرطوب - سواحل دریای خزر

عنوان سفارش :
مطالعه اقلیم نواحی معتدل و مرطوب - سواحل دریای خزر
تعداد صفحه :
32
قیمت :
9000 تومان

اقلیم معتدل و مرطوب (سواحل دریای خزر)

سواحل دریای خزر با آب و هوای معتدل و بارندگی فراوان ، از جمله مناطق معتدل محسوب می شود . این منطقه که به صورت نواری بین رشته کوه های البرز و دریای خزر محصور شده ، از جلگه های پستی تشکیل شده است که هرچه به طرف شرق پیشروی می کند ، رطوبت و اعتدال هوای آن کاهش می یابد . در حقیقت ، رشته کوه های البرز که حدفاصل دو آب و هوای متضاد هستند ، جلگه های پست خزر را از فلات مرکزی جدا می کنند . از جمله ویژگی های این اقلیم ، رطوبت زیاد هوا و اعتدال درجه حرارت آن است . دمای هوا در روزهای تابستان معمولا بین 25 تا 30 درجه سانتی گراد و شب ها بین 20 تا 23 درجه سانتی گراد و در زمستان معمولاً بالای صفر است . در این منطقه ، بارندگی بسیار زیاد و در تابستان به صورت رگبار است . شهرهای رشت ، بندرانزلی ، بابلسر و گرگان در این منطقه قرار دارند . (ص 83 ، کتاب اقلیم و معماری نوشته ی مرتضی کسمائی)

ویژگی های معماری بومی مناطق معتدل و مرطوب

معماری بومی این مناطق بیشتر کرانه های دریای خزر و دامنه های شمالی کوه های البرز را شامل می شود ، به طور کلی دارای ویژگی های زیر است :

 • 1) در نواحی بسیار مرطوب کرانه های نزدیک به دریا برای حفاظت ساختمان از رطوبت بیش از حد زمین ، خانه ها بر روی پایه های چوبی ساخته شده اند . ولی در دامنه کوه ها که رطوبت کمتر است ، معمولاً خانه ها بر روی پایه هایی از سنگ و گل و در پاره ای موارد برروی گربه روها بنا شده اند .
 • 2) برای حفاظت اتاق ها از باران ، ایوانک های عریض و سرپوشیده ای در اطراف اتاق ها ساخته اند . این فضاها ، در بسیاری از ماه های سال برای کار و استراحت و در پاره ای موارد برای نگهداری محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد .
 • 3) بیشتر ساختمان ها با مصالحی با حداقل ظرفیت حرارتی بنا شده اند و در صورت استفاده از مصالح ساختمانی سنگین ، ضخامت آنها در حداقل میزان ممکن حفظ شده است (در این مناطق بهتر است از مصالح ساختمانی سبک استفاده شود ، چون زمانی که نوسان دمای روزانه هوا کم است ، ذخیره حرارت هیچ اهمیتی ندارد و علاوه بر این ، مصالح ساختمانی سنگین تا حدود زیادی تأثیر تهویه و کوران را که یکی از ضروریات در این منطقه است کاهش می دهند).
 • 4) در تمام ساختمان های این مناطق ، بدون استثنا از کوران و تهویه ی طبیعی استفاده می شود . به طور کلی ، پلان ها گسترده و باز و فرم کالبدی آنها بیشتر شکل های هندسی ، طویل و باریک است . به منظور حداکثر استفاده از وزش باد در ایجاد تهویه ی طبیعی در داخل اتاق ها ، جهت قرارگیری ساختمان ها با توجه به جهت وزش نسیم های دریا تعیین شده است . در نقاطی که بادهای شدید و طولانی می وزد ، قسمت های رو به باد ساختمانها کاملاً بسته است .
 • 5) به منظور استفاده هرچه بیشتر از جریان هوا ، همچنین به دلیل فراوانی آب و امکان دسترسی به آن در هر نقطه ، ساختمان ها به صورت غیرمتمرکز و پراکنده در مجموعه سازماندهی شده است .
 • 6) به دلیل بارندگی زیاد در این مناطق ، بام ها شیب دار است و شیب بیشتر آنها تند است . (ص 87 ، کتاب اقلیم و معماری نوشته ی مرتضی کسمائی)
 • مهمترین عامل ایجاد آسایش در ساختمان های این مناطق ، برقراری و تداوم کوران در فضای داخلی است. بنابراین ، در طراحی ساختمان برای این مناطق باید مسأله ی ایجاد کوران در داخل ساختمان مورد توجه خاصی قرار کیرد . در این مورد توجه به نکات زیر اهمیت فراوانی دارد :

  1) ارتفاع ساختمان از سطح زمین ، یکی از عوامل تعیین کننده ی میزان فشار باد بر ساختمان و در نتیجه ، میزان استفاده از باد در ایجاد تهویه طبیعی در آن است . ساختمان هایی که بلندتر از درختان و ساختمان های اطراف خود هستند ، نسبت به سایر ساختمان ها شرایط بهتری برای تهویه طبیعی دارند . برج های مرتفع که ارتفاعشان از ساختمان های کوتاه اطراف بیشتر است ، نه تنها از سرایط تهویه مناسبی برخوردارند ، بلکه در بهبود شرایط تهویه ساختمان های اطراف خود نیز نقش عمده ای دارند . ولی این ساختمان ها ، در زمستان در معرض وزش شدید باد و بارندگی قرار دارند و به همین دلیل باید تدابیری اندیشید که از نفوذ آب باران به داخل دیوارها جلوگیری شود .

  2) به طور کلی ، در مناطق مرطوب به دلیل اهمیت ایجاد کوران ، جهت ساختمان باید با توجه به جهت وزش بادهای مطلوب و به گونه ای تعیین شود که بیشترین استفاده از جریان باد در ایجاد کوران در فضاهای داخلی به عمل آید . البته اگر رنگ سطوح خارجی تیره یا پنجره ها بزرگ و بدون سایبان مؤثر باشد ، توجه به تابش آفتاب و انرژی حاصل از آن در جهت های مختلف اهمیت فراوانی دارد . هرچه پنجره ها بزرگ تر باشد ، انتخاب جهت ساختمان با توجه به تابش آفتاب اهمیت بیشتری می یابد .

  3) در مناطق مرطوب ، طرح ساختمان باید امکان ایجاد کوران در تمام اتاق ها را فراهم سازد . از این رو ، ساختمان هایی که شامل آپارتمان هایی با یک سطح خارجی – آن هم در منطقه مکش(پشت به باد)- هستند ، برای این مناطق مناسب نیست .

  4) افزایش اندازه پنجره ها بیش از حداقل اندازه ی مشخص ، تا حدی که به طور مؤثر در برابر تابش آفتاب محافظت شود ، اهمیت چندانی ندارد . حتی با استفاده از پنجره های کوچکی که با توجه به وزش باد در محل مناسبی قرار گیرند ، می توان در داخل ساختمان کوران ایجاد کرد . ولی اگر امکان ایجاد کوران وجود نداشته باشد ، پنجره های بزرگ در خنک سازی هوای داخلی هنگام عصر تأثیر بسزایی خواهند داشت . البته ایجاد سایبان های مؤثر برای این پنجره ها اهمیت زیادی دارد . ولی چنانچه اشاره شد ، ایجاد سایه بر روی پنجره های بزرگ – بویژه در دیوارهای شرقی یا غربی – دشوار است .

  5) برای ایجاد تهویه طبیعی و کوران در داخل اتاق ها ، جریان اصلی هوا باید به منطقه ای هدایت شود که افراد در آن ساکن هستند . (ص 129 ، کتاب اقلیم و معماری نوشته ی مرتضی کسمائی)

  تحقیقهای مشابه
  مطالعه اقلیم نواحی معتدل و مرطوب - سواحل دریای خزر
  32 صفحه - 9000 تومان
  بررسی آلودگی آبهاي ساحلی دریاي خزر با بررسی سواحل استان گیلان پاورپوینت
  28 صفحه - 9000 تومان
  پروژه بررسی سیستم حقوقی دریای خزر ژئوپولتیک آن
  72 صفحه - 45000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007