موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

عدم حسن همجواری ایران و امارات

عنوان سفارش :
عدم حسن همجواری ایران و امارات
تعداد صفحه :
21
قیمت :
7500 تومان
 • هرست مطالب
 • مقدمه
 • چگونگی و علت از سرگیری ادعاها
 • دلایل امارات متحده عربی
 • بررسی حقوقی جزایر سه گانه

  بررسی ادعاهای واهی انگلیس و امارات درباره حاکمیت جزایر

  دلایل ایران مبنی بر حقانیت حاکمیت نسبت به جزایر سه گانه

 • نتیجه گیری
 • منابع
  1. مقدمه

  الف- حاکمیت ایران بر جزایر سه گانه : حاکمیت ایران بر جزایر ابوموسی ، تنب بزرگ و تنب کوچک ریشه در دوره امپراطوری‌های ایلامی، ماد، هخامنشی، اشکانی و ساسانی دارد. در این دوران نظم و امنیت ایرانی بر سراسر خلیج فارس و جزایر آن حکمفرما بود. به تحقیق می توان سال 1032 ه.( 1622. م. )را نقطه آغاز ورود انگلیسی ها به محدوده خلیج فارس دانست در فاصلۀ بین سالهای 1282- 1350ش/ 1903-1971م. این جزایر توسط دولت انگلستان، اشغال و در اختیار شارجه و رأس‌الخیمه قرار داده شد. از سال 1887 به مدت یکصد سال فرمان حکومت لنگه به نام شیوخ قواسم صادر می شد در عوض مالیات مقرر به دولت ایران می پرداختند. در سال 1904 پرچم شارجه و راس الخیمه ، توسط نماینده سیاسی بریتانیا در جزایر ابوموسی و تنب بزرگ و کوچک نصب شد. بریتانیا ادعا کرد که هنگام تصرف جزایر بطور رسمی در اشغال دولت دیگری نبوده است و امارات به عنوان اولین متصرف ، حق نصب پرچم خود را تا زمان اثبات غیر قانونی بودن این تصرف خواهد داشت. دولت بریتانیا با انعقاد قراردادهای تحت‌الحمایگی با شیوخ سواحل عمان و ضعف داخلی دربار ایران از وضعیت موجود برای تحکیم و تثبیت موقعیت خود در خلیج فارس بهره‌برداری کرد و از این طریق، ‌خواست بر جزایر تنب و ابوموسی مسلط شود. یکی از علل جدایی مالکیت جزایر مذکور از دولت ایران و دادن آنها به شیوخ رأس‌الخیمه و شارجه این بود که بریتانیا از اواخر قرن 19م. به علت توسعة نفوذ روسها در ایران و احتمالا ورود روسها به عنوان رقیب نیرومند آن کشور در خلیج فارس و منطقه هراسناک بود. دولت بریتانیا برای توجیه این اقدام، بدون در نظر گرفتن شرایط اوضاع و احوال داخلی و بین المللی ، مالکیت و حاکمیت مصنوعی شیوخ مزبور را مطرح کرد .در 30 اگوست 1822قراردادی بین میرزا زکی خان نوری وزیر ایالت فارس و کاپیتان بروس نماینده مقیم بریتانیا در بوشهر امضاء گردید که ماده (2) حاکمیت ایران را در بحرین تصدیق می کرد و ماده(3)متضمن تعهدی برای پرداخت غرامت به اتباع ایرانی از جهت کشتی هایی بود که کاپیتان لاک در ژانویه 1820 به آتش کشیده بود.

  - یادداشت تفاهم 1971

  1- نیروهای ایرانی طبق نقشه پیوست در ابو موسی پیاده خواهند شد و بخشی از آن را اشغال خواهند کرد.2-ایران در منطقه اشغالی از هر امتیازی برخوردار خواهد بود و پرچم ایران در این منطقه به اهتزاز در خواهد آمد. 3-امیرنشین شارجه در مابقی جزیره امتیاز خواهد داشت و پرچمش‏ بطور دائم بر فراز پاسگاه پلیس افراشته خواهد بود.هم‏چنانکه پرچم ایران بر فراز پاسگاه نظامی ایران خواهد بود. 4- ایران و امیرنشین شارجه در مورد تعیین محدوده آبهای مرزی به‏ میزان 12 مایل دریایی با یکدیگر توافق دارند.5- شرکت‏"بوتس گس‏اند اویل‏"طبق قراردادهای قبلی از منابع نفتی‏ ابو موسی در قعر دریا و آبهای مرزی بهره‏برداری خواهد کرد و ایران باید این‏ قرارداد را تصویب کند.این شرکت نیمی از درآمد را به ایران و نیمی دیگر را به‏ شارجه پرداخت خواهد کرد. 6 -شهروندان ایرانی و شارجه از حق ماهیگیری برابر در آبهای مرزی‏ ابو موسی برخوردار خواهند بود. 7-یک قرارداد مالی میان ایران و شارجه منعقد خواهد شد. با این مضمون که اگر درآمدهای مالی شارجه تا 3 میلیون پوند برسد ، ایران کمک های خودش را تا این مبلغ به شارجه ادامه خواهد داد.

   چگونگی و علت از سرگیری ادعاها

  پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امارات عربی متحده همزمان با آغاز مناقشات مرزی ایران و عراق اقداماتی پنهانی را در جزیره ابو موسی آغاز کرد. این کشور با استفاده از شرایط پس از انقلاب در ایران با وارد کردن تعدادی خانه پیش ساخته و تشویق اتباع خود به اقامت در جزیره ابوموسی تلاش کرد، دایره اقدامات خود را گسترش دهد. متقابلاً جمهوری اسلامی ایران نیز به منظور تثبیت حاکمیت خود بر جزایر خلیج فارس، به ویژه در جزیره ابوموسی، در سال 1361 اقدام به تأسیس فرمانداری در آن کرد و دو سیاست هماهنگ را در خلال سال‌های بعد در پیش گرفت: نخست اقداماتی در جهت جلوگیری از گسترش اقدامات دولت امارات در جزیره انجام شد که مهمترین آنها موارد زیر را دربرمی‌گیرد:

   - ممنوعیت تردد اعراب شارجه در کل جزیره
   - حفاظت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی از محدوده عرب‌های شارجه
   - پایین آوردن پرچم شارجه از بام شرطه‌خانه این شیخ نشین در سال 1365
   - ممنوعیت دفن اموات عرب‌های شارجه در جزیره
   - کنترل کتب درسی دانش‌آموزان
   - صدور مجوز جهت خروج و ورود به جزیره
   - اخراج بعضی از اتباع شارجه به دلیل فساد اخلاقی
 • از سوی دیگر اقداماتی جهت تثبیت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران نیز به مورد اجرا درآمد از جمله:
  1. - تاسیس شهرداری و بانک
   - تأسیس اسکله، بازارچه و بهداری
   - برق‌کشی و آسفالت خیابان‌ها، جنگل کاری و گسترش باند فرودگاه.

  درپی این اقدامات پیشگیرانه، امارات عربی متحده با حمایت‌ کشورهای مرتجع عرب منطقه، آمریکا و انگلیس به این اقدامات اعتراض کرد و خواستار به رسمیت شناختن حاکمیت آن بر جزایر سه گانه شد. در پاسخ به این اعتراض، شورای عالی امنیت ملی ایران تاکید کرد که ایران حفظ امنیت جزیره ابوموسی را جزء مسئولیت غیرقابل تردید خود می‌داند و به هیچ کشوری اجازه دخالت در امور داخلی خود را نمی‌دهد. در مقابل امارات با ادعای اینکه ایران وضع کنونی را بوجود آورده و باید در موضع خود تجدید نظر کند، تأکید کرد، امارات با هر وسیله ممکن برای بازگرداندن کامل حاکمیت خود بر جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک خواهد کوشید.

  این روند ادامه داشت تا اینکه اقدام عراق در حمله به کویت در اوت 1990 و حضور نیروهای متحدین در منطقه و بیرون ریختن نیروهای عراقی از کویت در ژانویه 1991 دولت امارات را برانگیخت تا از فرصت بدست آمده، جهت دستیابی به مطامع خود بهره‌برداری کند. این کشور در آوریل 1992 (فروردین 1371) بهانه لازم را بدست آورد. در این تاریخ ایران در ادامه سیاست پیشگیرانه خود در جزیره ابوموسی از ورود گروهی هندی، پاکستانی و فیلیپینی تابع امارات متحده ممانعت به عمل آورد. البته این اقدام زمانی صورت گرفت که ایران متوجه برخی فعالیت‌های مشکوک از سوی برخی افراد از ملیت‌های گوناگون و دارای تابعیت امارات در جزیره شد. از جمله اینکه یک هلندی مسلح در آب‌های کرانه ابوموسی دستگیر و زندانی شد. در واکنش به این قدام امارات متحده اعلام کرد که تعهدات بین المللی پیشین همه اعضای اتحادیه‌-‌از جمله شارجه- تعهدات بین المللی دولت امارات متحده خواهد بود.

  این عمل امارات موجب شد، توافق ایران و شارجه برای تجدید نظر در مفاد تفاهمنامه نوامبر 1971 (1350) کنار گذاشته شود و زمینه برای تبدیل موضوع به یک مسئله سیاسی و یک ماجرای بین المللی و وسیله‌ای برای جنگ تبلیغاتی علیه ایران فراهم شود. ایران که از ماجرای بحرین و مهاجرت تدریجی اعراب به آن درس گرفته بود که نسبت شمار مهاجرین به بومیان ایرانی الاصل را به چند برابر تغییر داد و زمینه‌ساز جدایی بحرین از ایران شد، نمی‌خواست شاهد ماجرای مشابهی در جزیره ابوموسی باشد. لذا در 24 اوت 1992 (2 شهریور 71) مجددا از ورود بیش از یک‌صد آموزگار و اعضای خانواده آنها که غالبا ملیت مصری داشتند، جلوگیری کرد. این اقدام جمهوری اسلامی با واکنش امارات و حامیان منطقه‌ای و غربی آن مواجه شد. در مدت کمتر از 10 روز این مسئله به صورت محور اصلی مذاکرات تمام نشست‌های اعراب از جده گرفته تا دوحه و قاهره تبدیل شد و شورای همکاری خلیج فارس، اعضای پیمان دمشق ( 2+ 6) و اتحادیه عرب از ادعای امارات مبنی بر تعلق این جزایر به خاک آن کشور حمایت کردند.حمایت از امارات تنها به کشورهای همسایه محدود نشد، بلکه قدرت‌های غربی نیز حمایت خود از ادعاهای واهی امارات را اعلام کردند، تا جایی‌که فرمانده نیروی دریایی انگلیس در خلیج فارس آمادگی کشور خود برای انجام عملیات مشترک دریایی با نیروی دریایی امارات را اعلام کرد.

  با این وجود اواخر سال 1992 (1371) چند رویداد سبب فروکش کردن این جنجال‌ها شد، از جمله: موافقت ایران با یکصد نفر آموزگار اماراتی به ابوموسی، عربستان سعودی به مرزهای قطر جلب توجه افکار عمومی به این موضوع و گفتگوی گروهی از دانشگاهیان مستقل ایرانی داخلی و خارجی و اماراتی با حضور سفیران کشورهای عربی در "وست منینترهال" لندن در 18 نوامبر 1992 و بررسی بی‌پایه بودن دعاوی امارات و قانونی بودن استدلال و استناد ایران و سرانجام اینکه "جرج بوش" به عنوان حامی امارات در نوامبر 1992 در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شکست خورد و امارات از حمایت بوش و یارانش در قبال ایران محروم شد.

  اما این آرامش دیری نپایید و عربستان سعودی که در تلاش برای برگرداندن توجه افکار عمومی بین المللی از حمله خود به قطر بود، در نشست سران عضو شورای همکاری خلیج فارس در دسامبر 1992 شرایطی فراهم کرد تا طی قطعنامه‌ای ادعاهای ارضی امارات مورد حمایت اعضای شورا قرار گیرد. به این ترتیب، جنجال‌ها بار دیگر اوج گرفت، متقابلا ایران به امارات و کشورهای حامی آن هشدار داد، از دامن زدن به بحران در منطقه خودداری کنند.

  دلایل امارات متحده عربی

  الف- ادعای تاریخی امارات : این جزایر از فجر متعلق به عرب ها بوده و از سال 1750 تحت حاکمیت در آمده است.ب- پیشنهاد ایران برای خرید یا اجاره تنب ها از انگیسیی ها : تیمورتاش برای تست مواضع انگلستان چنین پیشنهادی را مطرح کرد . ج- عدم اعتبار یادداشت تفاهم 1971با دلایل ذیل : 1- طبق موافقت نامه 1892 شارجه تحت الحمایه انگلستان شد پس شیخ شارجه صلاحیت این کار را نداشت. 2- یادداشت تفاهم تحت فشار نظامی ایران منعقد شد(حمله ایران به جزیره و درگیری با پاسگاه امارات)3- ایران با عملکرد خودش یادداشت تفاهم را نقض کرد و امارات هم ملزم به اجرا نیست (مبادرت ایران به ساخت و ساز جدید و جلوگیری کردن از ورود شناورهای شارجه ای و اشخاص داخل آن به جزیره ابوموسی).

 • د- شناخت حاکمیت امارات توسط انگلستان . ه- تبعیت ساکنان جزایر سه گانه از شیخ شارجه. و- اشغال جزایر توسط ایران با توسل به زور .
 • 4- در مورد ادعای تاریخی بودن ، از لحاظ بین المللی بر اساس این تئوری حقوق طرفین دعوی در زمان بروز اختلاف حفظ می شود و ماقبل آن باید بررسی شود که آیا حقوقی برای پارس متصور بود؟ به گواه اسناد تاریخی، ایران ،حاکمیت داشته که در قالب اجاره اعمال کرده اما این تئوری در رویه بین المللی مشکلاتی دارد . دیوان بین المللی داوری اعلام می دارد که این امر شکلی و ماهوی است و برای احراز عنوان تاریخی باید به اعمال درون سرزمینی توجه کنیم از جمله ماهی گیری ، تردد بدون محدودیت ، استفاده از سرزمین براساس اعمال اقتدارات سیاسی. هیچ سندی مبنی بر اعمال این اقدامات ،توسط انگیسی ها موجود نیست. بنابراین ادعای تاریخی امارات پذیرفته نیست در مورد پیشنهاد تیمور تاش مبنی بر اجاره تنب ها باید گفت که بر اساس قانون اساسی مشروطه هرگونه تغییر سرزمین نیاز به تصویب دو مجلس دارد و دیگر اینکه تیمورتاش در اعتبارنامه اش چنین مصلحتی را نداشت . در مورد دلیل سوم یعنی بی اعتباری یادداشت تفاهم به دلیل عدم صلاحیت شیخ شارجه برای انعقاد ،باید بررسی کرد که آیا این اولین مورد انعقاد از طرف شیوخ امارات بود. که اگر چنین باشد ادعا قابل بررسی است. موافقت نامه هایی بین انگلستان و شارجه منعقد شدکه جنبه بین المللی داشت یعنی با انگلستان صلاحیت انعقاد معاهده را داشت لذا با ایران هم به عنوان یک کشور مستقل این صلاحیت را دارد و نیز در نظام تحت الحمایگی کشور تحت الحمایه به قدرت فعالیت های خودمختارانه در داخل کشور را دارد. همچنین ایران فقط با شیخ شارجه موافقت نامه منعقد نکرده بلکه در سال 1961 با قطر در مورد فلات قاره ،موافقت نامه منعقد کرده که هنوز جری است و این درحالی بود که قطر تحت الحمایه انگلستان قرار داشت.

  در رابطه با موضوع فشارهای نظامی ایران برای انعقاد یادداشت تفاهم ،برخلاف ادعای امارات ،در عالم واقع ،هیچ زوری از طرف ایران صورت نگرفت،ایران نه تنها پیشنهاددهنده و تهیه کننده یادداشت تفاهم نبود بلکه اولین امضاء کننده هم نبود . بعد از انعقاد معاهده ،هیچ کشوری ادعای بطلان یادداشت تفاهم به دلیل اعمال زور نکرد. همچنین برای ساخت و ساز در هیچ کجای این سند صحبتی از ممنوعیت ساخت و ساز نشده و اگر در سال 1992 کشتی «خاطر»بطرف ابوموسی ، به دلیل نداشتن ویزا،مانع خروج اتباع فلسطینی و پاکستانی شد به این دلیل بود که ایران خاطره بسیار تلخی از بحرین در رابطه با ترکیب جمعیت داشت و نیز بعد از انعقاد یادداشت تفاهم درست بعد از ظهر همان روز نامه ای به وزیر امور خارجه انگلستان به ایران فرستاد مبنی بر اینکه امنیت جزیزه به عهده ایران است و شارجه هم مخالفت نکرد. یکی از مهمترین موارد امنیتی ورود اتباع خارجی است و این نامه جزء لاینفک معاهده 1971می باشد.

  در رابطه با دلیل چهارم امارات مبنی بر شناخت حاکمیت امارات توسط انگلستان، اگر کشوری شناسایی دوژوره کند قابل استرداد نیست. شناخت انگلستان از حاکمیت ایران،نسبت به جزایر دوژوره بود و قابل استرداد نیست. اینکه امارات ،ادعا می کند جزایر توسط ایران با توسل به زور اشغال شد، عدم توسل به زور جزء قواعد آمره است و هر معاهده ای در تعرض با قواعد آمره براساس ماده 53کنوانسیون وین 1969بی اعتبار است. بعد از خروج انگلستان ،لازمه این خروج برگرداندن وضعیت به حالت قبل از اشغال جزایر ، توسط انگلستان تا 1890 ایران در آنجا بود. البته استقرار ایران فقط در تنب بزرگ اتفاق افتاد و نباید به سه جزیره ،تسری داد . در تنب کوچک از اول کسی نبود و جزیره ابوموسی هم طبق موافقت نامه اجرا می شد. در مورد درگیری در تنب بزرگ ، به محض ورود ایران،نیروهای راس الخیمه شروع به شلیک کردند و مساله ی دفاع مشروع مطرح است نه توسل به زور. و از همه مهم تر بعد از اینکه امارات متحده عربی ، شکایت خود را به شورای امنیت برد ، شورای امنیت هیچ اقدامی علیه ایران صورت نداد.

  تحقیقهای مشابه
  عدم حسن همجواری ایران و امارات
  21 صفحه - 7500 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007