موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

حفاظت آندی

عنوان سفارش :
حفاظت آندی
تعداد صفحه :
15
قیمت :
1500 تومان
 • مقدمه
 • حفاظت آندی اولین بار توسط ادلینو در سال 1954 ارائه گردید. به طور خلاصه، انتقال فلز مورد تهاجم خوردگی، به منطقه ی روئین به کمک یک جریان خارجی را حفاظت آندی می گویند. در حفاظت آندی معمولا جریان الکتریکی اعمال شده با مقدار خوردگی سازه ی تحت حفاظت، برابر است. بنابراین حفاظت آندی نه تنها یک روش حفاظتی است بلکه یک روش اندازه گیری سرعت خوردگی لحظه ای نیز محسوب می شود. در این نوع از حفاظت بر خلاف حفاظت کاتدی، سعی بر آن است که فلز تا حد قابل قبولی، خورده شده و سپس بر روی سطح فلز، یک لایه ی محافظ اکسیدی روئین تشکیل شود. به این ترتیب بعد از تشکیل لایه ی روئین، عمل حفاظت در برابر خوردگی توسط این لایه، انجام خواهد گرفت. لازم به ذکر است که، با اعمال حفاظت آندی، سرعت خوردگی با تشکیل لایه ی محافظ به شدت (حتی تا 100000 برابر) کم می شود. نکته ی اساسی در مورد امکان به کار گیری حفاظت آندی، برای یک سازه آن است که ماده ی مورد حفاظت بایستی از نظر الکتروشیمیایی، رفتار فعال-روئین از خود نشان دهد و در عین حال محدوده ی پتانسیل روئین نیز به اندازه ی کافی وسیع بوده و جریان روئین نسبت به جریان خوردگی فلز در حالت عادی حداقل تا ده مرتبه کمتر باشد. در عمل تعداد کمی از فلزات و یا آلیاژهای فلزی دارای شرایط مذکور می باشند، ولی خوشبختانه آهن و بسیاری از آلیاژهای آن، که مصرف عمده ای در صنعت دارند جزء این دسته هستند.

  این روش بیش تر برای فلزاتی که به راحتی روئین می شوند یا دارای شدت جریان روئینگی پایین تری هستند کاربرد دارد. بنابراین حفاظت آندی فقط برای فلزاتی نظیر: روی، منیزیم، کادمیم، نقره، مس و آلیاژهای آن ها، فولاد زنگ نزن که از شرایط فعال-روئین تبعیت می کنند، مورد استفاده قرار می گیرد. حفاظت آندی به دلیل حساسیت زیاد و نگهداری پتانسیل در محدوده ی روئین، از نقطه نظر کاربردی نسبت به حفاظت کاتدی کم اهمیت تر است. به عنوان مثال نمی توان یک مخزن فولادی حاوی اسید را به روش حفاظت کاتدی محافظت نمود زیرا جریان اعمالی برای تصاعد هیدروژن مصرف خواهد شد. لذا یکی از کاربردهای مهم، روش حفاظت آندی برای این گونه مخازن می باشد. برای حفاظت آندی مخازن فولادی حاوی اسید سولفوریک، از الکترود کربن به عنوان کاتد و از بدنه ی مخرن به عنوان آند استفاده می شود. بنابراین باید جریان حفاظت شده به تمام قسمت های فلز برسد. برای حفاظت آندی، دستگاهی به نام پتانسیواستات لازم است. پتانسیواستات یک دستگاه الکترونیکی است که فلز را در یک پتانسیل ثابت نسبت به یک الکترود مرجع نگه می دارد. پتانسیواستات دارای سه ترمینال است. یکی به مخزن فولادی، دیگری به یک الکترود کمکی به عنوان کاتد و سومی به یک الکترود مرجع برقرار می سازد. پتانسیل لازم را برای اندازه گیری های الکتروشیمیایی از قبل مشخص می کنند. حفاظت آندی سرعت خوردگی را به شدت کاهش می دهد. مزیت عمده حفاظت آندی قابلیت استفاده از آن در محیط های بسیار خورنده و نیاز به جریان الکتریکی کم می باشد.

  از مقایسه ی حفاظت کاتدی و آندی به نکات زیر پی می بریم:

  1) در حفاظت کاتدی تمامی مناطق آندی در روی یک فلز به کاتد تبدیل می شود به طوری که خوردگی متوقف می گردد. اما در حفاظت آندی تمامی سطح فلز به آند تبدیل می شوند به اندازه ای که فلز کاملا روئین می گردد.بنابراین واضح است که این روش در مورد فلزاتی قابل اجرا است که قادر به تشکیل لایه های روئین محافظ باشند. از آنجایی که فلزات روئین شده باز هم با سرعت پایینی خورده می شوند لذا اغلب حفاظت آندی به طور کامل خوردگی را متوقف نمی سازد.

  2) حفاظت آندی در محیط های خیلی ضعیف تا به شدت خورنده مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که حفاظت کاتدی مربوط به محیط های متوسط است، زیرا با افزایش شدت خورندگی محیط، جریان های الکتریکی مورد نیاز برای حفاظت کاتدی خیلی بیش تر شده و مقرون به صرفه نخواهد بود. لذا حفاظت کاتدی فلزات در محیط های بسیار خورنده عملی نیست.

  3) در حفاظت آندی جریان های بسیار کمی به کار می رود و به همین دلیل می توان در محیط های بسیار خورنده از آن استفاده کرد. 4) حفاظت کاتدی از نظر اقتصادی به صرفه است، زیرا اجزا ساده بوده و به سهولت نصب می شوند. ولی حفاظت آندی به دستگاه های پیچیده ای مانند پتانسیواستات، انواع الکترودهای مرجع و… نیاز درد. بنابراین مخارج نصب و نگهداری آن بالاتر است. 5) درسیستم حفاظت کاتدی، منطقه مورد حفاظت یا قدرت پرتاب کم است. لذا برای برقرری جریان یکنواخت احتیاج به الکترودهای متعدد در فواصل نزدیک به یکدیگر است. سیستم های حفاظت آندی دارای قدرت پرتاب بالایی هستند. لذا با یک الکترود کمکی به تنهاییی می توان یک خط لوله ی طولانی را محافظت نمود. 6) در حفاظت کاتدی فلز از نظر ترمودینامیکی پایدار است، اما در واکنش آندی (حفاظت آندی) خود فلز از نظر ترمودینامیکی پایدار نیست. 7) شرایط لازم برای حفاظت آندی را می توان به دقت با استفاده از منحنی های پلاریزاسیون تعیین کرد. ولی این شرایط در مورد حفاظت کاتدی با آزمون، خطا و تخمین به دست می آید.
  تحقیقهای مشابه
  رله حفاظت جریان
  14 صفحه - 1500 تومان
  سیستم حفاظت از سایتهای ارتباطی در مقابل رعد و برق و اثرات ناشی از آن
  14 صفحه - 6000 تومان
  اکوسیستم کوهستان و راههای حفاظت از آن
  16 صفحه - 6000 تومان
  نقش بومیان در حفاظت محیط زیست
  31 صفحه - 10500 تومان
  نقش بومیان در حفاظت محیط زیست
  28 صفحه - 10500 تومان
  نقش بومیان در حفاظت محیط زیست
  34 صفحه - 12000 تومان
  روشهای حفاظت از خاک در برابر فرسایش آبی و بادی
  20 صفحه - 9000 تومان
  پروژه بررسی نقش بومیان در حفاظت محیط زیست
  30 صفحه - 18000 تومان
  بررسی تعارضات شبکه مناطق حفاظت شده کشور
  56 صفحه - 18000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - اتصال منفي یکپارچه ، پيوند هم پتاسیل و حفاظت از صاعقه در شبکه های هوشمند و ساختمان های هوشمند - یک رویکرد چند روصفحه 8
  4 صفحه - 12000 تومان
  پروژه رشته مدیریت صنعتی - حفاظت صنعتی
  97 صفحه - 54000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - هماهنگ سازی لیمیتر تحریک مضاعف، حفاظت اضافه جریان میدانی و کنترل ژنراتور 10
  4 صفحه - 12000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - دوزیمتری فیزیکی و بیولوژیکی برای تشخصی ریسک در حفاظت از تشعشعات رادیویی 8
  7 صفحه - 21000 تومان
  آموزش حفاظت از محیط زیست به زنان روستایی
  15 صفحه - 6000 تومان
  جلب مشارکت مردم در حفاظت ازمحیط زیست
  11 صفحه - 1500 تومان
  استاندارد سازی شیوه کاری در زمینه- حفاظت فیزیکی
  5 صفحه - 1000 تومان
  بررسی حفاظت و ایمنی در مقابل آتش سوزی در کتابخانه های دانشکده ای پاورپوینت
  7 صفحه - 1500 تومان
  پرسشنامه تشخیص مدیریت دانش - مرحله ایجاد و تثبیت دانش: توانایی سازمان در به وجود آوردن و تولید دانش و همچنین تثبیت و حفاظت آن در سازمان (Bukowitz W & William R) (بوکوتیز و ویلیامز)
  1 صفحه - 1500 تومان
  پرسشنامه فنون مدیریت زمان (Wayne H. Bovey & Andy Hede) (واین . بووی و اندی حد)
  6 صفحه - 1500 تومان
  پرسشنامه ابعاد ساختار سازمانی (John Andy Wood) (جون اندی وود)
  4 صفحه - 1500 تومان
  پرسشنامه مقاومت نسبت به تغییر سازمانی (Wayne H. Bovey & Andy Hede) (وین. بووی و اندی هده)
  4 صفحه - 1500 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007