موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

چشم انداز بانکداری ایران

عنوان سفارش :
چشم انداز بانکداری ایران
تعداد صفحه :
19
قیمت :
6000 تومان
 • مقدمه
 • دنیای امروز، دنیای رقابت بناههای اقتصادی به منظور تسخیر بازارها و جلب مشتران آنهاست. محور عمده این رقابت ها، اتخاذ روشها و سیاست‌های جذب برای اقناع مشتریان به منظور جذب آنان است. بانکها نیز در این میان استثنا نیستند و با ارایه راهکارهای مختلف تلاش می‌کنند باسایر بانکها و مؤسسات مالی درعرصه‌های پولی و مالی داخلی و بین المللی رقابت کنند. کارآیی و اثر بخشی هر سازمان تا حدقابل ملاحظه‌ای به نحوه مدیریت و کاربرد صحیح و مؤثر منابع انسانی بستگی دارد. طبیعی است که هر قدر سازمان‌ها و مؤسسات و بنگاه‌های اقتصادی وسیع تر، گسترده تر و متنوع تر شوند، به مشکلات و اهمیت اداره این نیروی عظیم افزوده می‌شود. بنابراین مدیران باید دانش و بینش لازم برای حل مشکلات احتمالی این عامل پیچیده و حساس مجهز شوند. نظریه‌های سنتی مدیریت که متأثر از شرایط زمان خود است مسئله منابع انسانی را با دید محدودتری نگریسته و آن را تحت عنوانهایی مانند اداره امور استخدامی، مدیریت پرسنلی، کارگزینی و نظیر اینها مورد بحث قرار می‌دهد که در واقع این عناوین جزئی از کل مسائل مربوط به مدیریت منابع انسانی است. نظریه‌های نوین مدیریت وسعت بیشتری به دامنه بحث می‌دهد و با استفاده از «نظریه عمومی سیستم ها» نه تنها ابعاد تازه‌ای به موضوع اضافه کرده بلکه سعی شده با به کارگرفتن سایر رشته‌های علمی زیربنای وسیع تر و محکم تر و پویاتری برای آن به وجود آورد. این طرز تفکر در زمینه اداره امور کارکنان، انسان را با همه ارزش‌های مادی و معنویش، سازمان را با همه ابعاد و عملکردهایش و بالاخره محیط سازمان را با همه دگرگونی‌ها و تحولاتش مورد توجه قرار می‌دهد.

 • بیان موضوع
 • سیستم بانکی ، مهمترین بخش نظام اقتصادی هر کشوری می باشد. با توجه به پیچیده شدن جوامع، کلیه ارتباطات مالی و پولی درون جامعه و بین المللی در غالب سیستم های بانکی صورت صورت میگیرد. کلیه مراودات مالی کشور، کلیه نقل و انتقالات پول و پرداختها به سیستم بانکی متصل هستند و با آن در ارتباط نزدیکی می باشند. با توجه به این موضوع داشتن سیستمی پویا و منعطف و قانونمند و و با رعایت استانداردهای لازم ارتباط با مشتریان و سیستم های داخلی می تواند، نظام اقتصادی پویا و کارامدی را به ارمغال آورد. در این پژوهش به بررسی چهار موضوع مهم در زمینه بانکداری که شامل انگیزه، خلاقیت در بازاریابی، خلاقیت در دوین و بازنگری در برنامه کسب و کار بانک و خلاقیت در استفاده از تکنولوژی در بانکداری پرداخته شده است. رعایت و بکارگیری این چهار مورد میتوانند در رشد توسعه سیستم بانکی کشور ما موثر واقع شوند و ما شاهد رشد و ظهور موفقیتهای بسیار مطلوبی در سیستم بانکی کشور باشیم.

  بانکها و فناوری های مالی فین تک

  فین تک (Fin tech) یا فناوری‌های مالی Financial technology به شرکت‌هایی اطلاق می شود که می خواهند با کاربرد تکنولوژی و فناوری‌های نوین خدمات مالی را با کارایی بیشتر و ارزشمندتر ارائه کند. برای درک درست از این پدیده و تعریف آن در ابتدا تعریفی از عناصر تشکیل دهنده آن تکنولوژی و مفاهیم مالی باید داشت و چنانچه بخواهیم به صورت مختصر این دو مفهوم را تعریف کنیم باید بگوئیم حوزه مالی به مدیریت پول، ترکیب بهینه دارائی و بدهی و سرمایه گذاری توجه دارد و تکنولوژی را نیز می توان مجموعه ای از تکنیک‌ها، فرآیندها و روش‌های فنی برای ایجاد، تولید و ارائه محصولات و خدمات دانست. از این جهت فین تک با ترکیب دانش مالی و تکنولوژی هدفی جز خلق راه حل‌هایی جدید و توجه به فرایندهای کارا و تعریف مدل‌های نوین کسب و کار به منظور بهره مندی از ظرفیت تکنولوژی در حوزه مالی ندارد و شاید به همین دلیل است که فین تک ها در حوزه بانکداری، مدیریت ثروت، پرداخت و بیمه بیشتر قابل ملاحظه هستند. شرکت‌های فناوری مالی خدمات خود را به انواع مشتریان ارائه می‌کند که از آن جمله می‌توان به ارائه خدمات به موسسات مالی به عنوان یکی از حوزه‌های اصلی فعالیت‌شان اشاره کرد. همچنین ارائه خدمات به صورت مستقیم به مشتریان نیز یکی از اهداف تعریف شده آنها است.

  تعریف فرصت‌های کسب و کار، تلفیق تکنولوژی‌های مورد نیاز برای ارائه خدمات کاراتر، طراحی مدل‌های عملیاتی و چگونگی ورود به بازار از الزاماتی است که فین‌تک‌ها با آن مواجه هستند و پس از آن عوامل محدود کننده بیرونی مورد توجه قرار می گیرد که در این بخش می توان به سیاست‌های حاکم بر حوزه کسب و کار اشاره کرد که اثر مستقیم بر فعالیت فین تک ها دارد. با یک مطالعه مختصر می توان دریافت در کشورهای پیشرفته سرمایه گذاری‌های گسترده ای برای بهره برداری از فرصت‌های ایجاد شده توسط فین تک‌ها در حال انجام است و این نشان از آشنائی آنان با مزیت‌ها و نقش مهم و مفید این پدیده‌های مالی است. فین تک‌ها رقابت پذیری اقتصاد مالی و بهبود عملکرد سیستم مالی را فراهم می آورند و باعث کوتاه شدن زمان نوآوری و ارائه آن به بازار می شوند، در حوزه مالی شفافیت ایجاد کرده، و ریسک ها را کاهش می دهند و موجب بهبود دسترسی مشتریان به خدمات مالی شده و هزینه ها را کاهش و سرعت را افزایش می دهند. فین‌تک‌ها برای فعالیت با مشکلات بسیاری نیز مواجه‌اند و این مشکلات عمدتا ناشی از محدودیت‌هایی است که توسط دولت‌ها و سایر بازیگران ذی‌نفوذ ایجاد و تقویت می شود. توانائی فین‌تک‌ها در عرضه بدون محدودیت خدمات مالی و شاید خلق پول علت اعمال محدودیت‌های قانونی در این حوزه است لذا محدودیت‌ها ناشی از احتیاط هائی است که معقول هم به نظر می رسند و غالبا ناشی از قوانین و مقررات، احتیاط های موجود در صنعت، رقابت برای کسب سهم بازار، اعمال نفوذ بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری و مسائل ناشی از تأمین نیروهای انسانی متخصص است. درحال حاضر در کشور قوانین خاصی برای فعالیت فین تک‌ها تعریف نشده است به همین دلیل ایجاد و توسعه فعالیت توسط این گونه شرکت‌ها خالی از اشکال و ریسک عدم امکان فعالیت نیست اما باید توجه کرد این پدیده های مالی در حال رشد و تکثیر هستند و با خود فرصت‌ها و مزیت‌های فراوانی را ایجاد می‌کنند، در بسیاری از نقاط دنیا پذیرفته شده اند و مسیرهای قانونی برای فعالیت آنها مشخص و نحوی تعامل با آنها، در حال تغییر دادن بسیاری از روندهای قدیمی است.

  تغییرات انفجاری تکنولوژیکی، ظهور استارت آپ ها و اقبال بسیار زیادی که به پدیده های مالی حاصل از ادغام آنها با بخش مالی بوجود آمده، در کنار انتقادات بسیار زیاد به نحوه فعالیت بانک‌ها و لزوم بهره گیری هرچه بیشتر از مزیت‌های ایجاد شده در سیستم بانکی کشور، به نظر می رسد شاهد آغاز تحولاتی مثبت خواهیم بود و بدون شک نباید از چالش هائی که به دنبال خواهد داشت غافل بود. با توجه به اهمیت موضوع به نظر می رسد با مطالعه و تحقیق بیشتر امکان طراحی «مدلی جامع برای تعامل شرکت‌های فناوری مالی (Fin tech) با بانک‌ها و موسسات اعتباری در صنعت بانکداری ایران» وجود دارد.

  انگیزه در کارکنان

  موفقيت يک سازمان به وسيله تصميماتي که کارکنان آن مي گيرند و رفتارهايي که براي انجام آن ها ترغيب مي شوند، تعيين مي شود. از اين رو يک منبع حياتي براي مزيت رقابتي غالبا نه از داشتن هوشمندانه ترين طراحي محصول يا خدمات، بهترين استراتژي بازاريابي، فن آوري آخرين مدل، يا مديريت مالي با شم بسيار قوي است، بلکه به واسطه برخورداري از سيستم هاي متناسب براي جذب، انگيزش و مديريت منابع انساني سازمان است. نقش منابع انساني در دنياي امروز اهميت مديريت منابع انساني و مديريت منابع، مديران را با بکارگيري نيروهاي متخصص و کارآزموده به چند برابر افزايش داده است.

  اهميت ايجاد انگيزه در نيروي انساني

  در تشکيل هر سازمان عوامل و عناصر مختلفي نقش دارند که يکي از مهم ترين اين منابع نيروي انساني است که بدون شک در جهت نيل به اهداف و خواسته هاي سازمان نقش تعيين کننده اي دارد و چنان چه اين عامل حذف شود، آن چه باقي مي ماند به خودي خود قابل استفاده نمي باشد و آن چه که نيروي انساني را تقويت مي کند تا در جهت برنامه هاي سازمان حرکت کند، عاملي جز انگيزه نخواهد بود. امروزه ديگر مدل مديريت سنتي که در آن مدير کنترل مي کند و کارکنان تحت نظارت هستند، کارآمد نيست و نقش مديريت به منظور ايجاد محيط کار توانمند، بايد از چارچوب ذهني، فرماندهي و کنترل محيط، به حس مسئوليت و احترام متقابل به کارکنان تبديل شود. همان طور که در ادبيات مديريت بيان شده هر فرد براي انجام فعاليت به دو عامل اصلي دانش و انگيزه نياز دارد که در پرتو برخورداري از اين دو عامل مي توان انجام موفق هر فعاليت هدفمندي را پيش بيني کرد و در مجموع افراد به واسطه اين عوامل است که صاحب قدرت خواهند بود و با افزايش سطح اين دو عامل هر سازمان مي تواند تصوير روشني از آينده را براي دستيابي به اهدافش ترسيم نمايد. عدم استفاده بهينه از منابع انساني به عنوان يکي از ورودي هاي سيستم سازماني ناشي از فراواني و دسترسي آسان به نيروي انساني، رشد فزاينده بيکاري، عدم وجود فرصت هاي شغلي جايگزين و اجبار به ماندن در سازمان و ... مي باشد. نيروي انساني به همان اندازه نيز مي تواند مشکل ساز باشد و مديران را در دست يابي به اهداف سازماني مستأصل سازد. لذا به اين خاطر است که فرايند حفظ و نگهداري منابع انساني اهميت پيدا مي کند. صاحب نظران از سه فرآيند مديريت منابع انساني يعني جذب، بهسازي(آموزش) و نگهداري نيروي انساني، فرآيند نگهداري را مهم تر دانسته اند. حفظ و نگهداري، فرآيندي است که سازمان(مديريت) با استفاده از عواملي چون، مسير ترقي شغلي روشن و واضح، ارزشيابي عملکرد اثربخش، نظام پرداخت اثر بخش و ... سعي مي نمايد تمايل به تداوم خدمت کارکنان در سازمان را افزايش دهد. در صورتي که سازمان در فرآيند هاي جذب و بهسازي نيروي کار موفق شود ولي در نگهداري آن کوتاهي نمايد و بنابه دلايلي، زمينه هاي افت نيروي انساني موجود در سازمان را فراهم نمايد، در نيل به اهداف خود دچار شکست خواهد شد. ممکن است سازمان به سادگي قادر به ارائه حقوق مکفي به نيروي انساني خود نباشد، که اين امر خود نياز به بررسي جداگانه دارد. اما عوامل ديگري وجود دارد که سازمان ضمن توجه به آن ها مي تواند سبب انگيزش نيروي انساني و افزايش کارآيي، در سازمان شود. در ادامه به برخي مسائل مرتبط با انگيزش منابع انساني در بخش مالياتي سازمان امور مالياتي کشور به اختصار پرداخته مي شود.

  عوامل مهم انگیزش

  ممکن است علل و عوامل گوناگونی در ایجاد و کارآمدی انگیزش نقش داشته باشند، ولی در این میان دو عامل از همه مهمترند:

   1. شناخت نیازهای رفتاری، کاری و ماموریتی کارمندان
   2. نوع مدیریت و رهبری

 • تشخیص نیازها
 • مهمترین بحث در انگیزش، شناسایی و تشخیص نیازها است. ابتدا باید نیازهای زیرمجموعه را خوب ش ناسایی کرد چون رفتار انسان ها نشان م یدهد که افراد در زندگی خصوصی و شغلی خود به وسیله نیازهای متفاوت، انگیزه پیدا م یکنند. تشخیص این نیازها و تامین آنها، به عنوان محرک، به مدیر در بهر هبرداری بهینه از توانایی های کارکنان کمک فراوانی می کند.

 • شناخت کارکنان:
 • برخلاف گذشته كه نیروی انسانی ه مردیف دیگر پارامترها به حساب می آمد، امروزه متخصصان متوجه نقش مهم پرسنل و منابع انسانی در موفقیت سازما نها شده و پژوه شهای فراوانی در زمینه اصول مدیریت منابع انسانی انجام گرفته است. در دنیای پررقابت امروزی و رقابت تنگاتنگ سازما نها برای ارایه هرچه بهتر خدمات به مشتریان، تنها راه دوام و پویایی آنها به شمار م یرود، نیروی انسانی به عنوان یك عامل محوری موثر بر كیفیت خدمات و درنتیجه تامین كننده رضایت خاطر مشتریان، نقش كلیدی در ادامه حیات یك سازمان دارد. در عین حال پژوهش های آماری نشان م یدهد كه 70 درصد از كاركنان سازمان از انگیزه كمتری نسبت به نخستین روز استخدام به موسسه برخوردارند و 80 درصد از آنها اگر بخواهند می توانند كار خود را با كیفیت بسیار بالاتری انجام دهند. همچنین مطالعات انجام شده به خوبی بیانگر این واقعیت است كه برخلاف تصور عمومی، درآمد و دستمزد بالا به تنهایی عامل مشوق و محرك خوبی برای افزایش كارآیی كاركنان نیست. در کشور ما شاید بعضی مدیران با توجه به وضعیت جامعه از نظر کاریابی، بر این عقیده باشند که نیاز به استفاده از روش های ایجاد انگیزه نیست چرا که وقتی فردی نتواند کاری در خارج محیط بانک بیابد به هر شکلی با او رفتار شود، سعی در حفظ شغل خود می کند. پس چرا وقت بگذاریم و هزینه کنیم؟ ایجاد انگیزه معنایی ندارد، او کار خود را انجام می دهد و مدیریت هم همین را می خواهد. در نگاه اول به این موضوع شاید به نظر برسد که ظاهرا مطلب درستی است و در بسیاری از محی طهای کاری نیز نتیجه داده است ولی با کمی تأمل در همین محیط های کاری مورد بحث،به خوبی میتوان دریافت که اگرچه بسیاری از کارکنان شرایط سخت، نابرابری، تبعیض و... را تحمل م یکنند و کارهای محول شده را انجام می دهند. اما این تحمل عواقبی را با خود به همراه دارد که از جمله آنها می توان موارد زیر را نام برد:
   ▪ کاهش سطح کیفیت خدمات
   ▪ استفاده از فرصتی برای گریز از کار
   ▪ بی تفاوتی نسبت به مشکلات، تخری بها و... و کمک به سرعت بخشیدن آن
   ▪ به دنبال یک جرقه هر چند کوچک، برای نشان دادن نارضایتی خود هستند
   ▪ عدم توجه به نوآوری و خلاقیت، به عبارت دیگر، به خود زحمت فکر کردن را نمی دهند.
   ▪ در زمان بروز مشکلات همه تقصیرها را به گردن دیگران می اندازند. در این صورت علت شکست یا ناموفقیت خود را به مدیران ، دیگران همکاران خود، تجهیزات، آب و هوا، کمبود امکانات و... نسبت می دهند.
   ▪ استفاده از هر فرصتی برای استفاده از اضافه کاری بی مورد جالب توجه است که بسیاری از روش های افزایش پرداخت به کارکنان نتیجه نمی دهد.

  راهکارهای برخورد با بی انگیزگی در کارکنان

   پاداش:
  یک راه برای دادن انگیزه به کارکنان دیدن نیازها و اضافه کردن مزایا به عنوان عوامل اولیه جهت بهبود عملکرد است. مجموعه مزایای بی پایان پرسنلی مانند هزینه س امت، بیمه زندگی، سهیم کردن آنها در سود سازمان، مالکیت طرحها، استفاده از تسهیلات، با این اعتقاد که رضایت کارکنان به آنها انگیزه م یدهد. اما بسیاری از تئور یهای جدید معتقدند که انگیزه ای که یک کارمند نسبت به شغلش احساس م یکند کمتر به وسیله پادا شهای مادی ایجاد می شود تا خود شغل. آزادی عمل به کارکنان در انجام امور قسمت خود: منظور از آزادی عمل، فکر کردن و عمل کردن در مورد حیطه کاری خود است. در این صورت کارکنان احساس رضایت داشته و از انجام کار خود ابراز خشنودی می کنند.

  اهمیت دادن به هر شغلی بدون مقایسه با مشاغل دیگر بانک:

  گر به هر شغل ب هعنوان یک کار مهم و مورد نیاز در بانک توجه شود، هیچگاه مقایسه بین مشاغل و مشخص کردن مهمترین و کم اهمی تترین، پیش نم یآید. در نظر مدیریت سرمایه انسانی، وجود همه ش لها در جایگاه خود مهم و برای ادامه کار بانک و رسیدن به اهداف عالی ضروری و لازم است. در این صورت هیچکس احساس حقارت نمی کند و کارکنان با انجام کاری که مسئول آن هستند ابراز رضایت و خشنودی می کنند.

 • ارزیابی عملکرد:
 • فرآیندهای مختلفی در مدیریت منابع انسانی وجود دارد. از جمله آنها، ارزیابی عملکرد کارکنان است که به نوبه خود بسیار حائز اهمیت و در خور توجه است. به همین دلیل کمی بیشتر به آن میپردازیم. برای دستیابی به یک عدالت در سنجش عملکرد کارکنان، در هر سطحی باید ارزیابی دوجانبه )یعنی مدیران از زیردستان خود و کارکنان از مدیران و رواسای قسمت و دوایر خود( صورت گیرد. این روش می تواند مناسبات بین آنها را بهبود بخشد و نظر کارکنان را نسبت به مدیریت تغییر دهد.

  تحقیقهای مشابه
  پرسشنامه چشم انداز و ارزش های سازمانی (Asrian Furnham) (آسریان فرنهام)
  3 صفحه - 1500 تومان
  چشم انداز بانکداری ایران
  19 صفحه - 6000 تومان
  چشم انداز بازار سرمایه ایران در سال 1404
  25 صفحه - 9000 تومان
  مقایسه وضعیت ایران و جهان از لحاظ بانکداری الکترونیکی
  32 صفحه - 13500 تومان
  مقایسه بانکداری الکترونیک ایران و اروپا فایل بصورت پاور پوینت
  22 صفحه - 15000 تومان
  مقایسه بانکداری الکترونیک ایران و اروپا
  8 صفحه - 6000 تومان
  مقایسه بانکداری الکترونیک ایران و اروپا پاور شود
  22 صفحه - 15000 تومان
  مقایسه بانکداری الکترونیک ایران و اروپا
  8 صفحه - 1500 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007