موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

موقعیت جغرافیای شهر فومن

عنوان سفارش :
موقعیت جغرافیای شهر فومن
تعداد صفحه :
23
قیمت :
7500 تومان
موقعیت جغرافیای شهر فومن
 • مقدمه
 • شهر فومن یکی از شهرهای استان گیلان است که شهرستان آن از شمال به شهرستان صومعه سرا از جنوب و جنوب غربی به خط‌الراس رشته‌کوه‌های البرز که مرز حوزه‌های آبخیز کوهستان مزبور حد طبیعی فومن و طارم است. از شمال غرب به ماسال(طالش) و شرق (رشت) محدود می‌شود. این شهر با موقعیت جلگه‌ای در میان کشتزارها و باغهای اطراف خود محصور می‌باشد براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت فومن برابر با ۹۷،۴۰۰ بوده‌است فومن در ۲۵ کیلومتری غرب رشت قرار دارد و مناطق تاریخی و دیدنی ماسوله و قلعه رودخان در حوزه جغرافیایی این شهرستان واقع شده و برای دیدن آنها باید از این شهر گذشت. آب و هوای این شهر نیز همانند سایر نقاط جلگه‌ای گیلان، معتدل مرطوب خزری است.شهرستان فومن دارای یک بخش؛ بخش مرکزی و شش دهستان: آلیان، ماکلوان رودپیش، گشت، گوراب پس و لولمان است. و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال ۷۵، ۱۰۳۱۹۲ نفر می‌باشد این شهرستان دارای شهرک و مراکز داد و ستد است که مهم‌ترین آن شهر فومن است که مرکز شهرستان است، با مختصات جغرافیایی طول ۴۹ درجه و ۲۱ دقیقه و ۳۰ ثانیه و عرض ۳۷ درجه و ۱۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه که به وسیله یک شاهراه عریض و آسفالته ۲۴ کیلومتری با درختان تنومند در دو طرف آن به شهر رشت مرتبط می‌شود دارای رودخانه‌ای است که از کوهستان‌های جنوبی سرچشمه گرفته و پس از مشروب کردن اراضی به دریا و مرداب وارد می‌شوند که عبارت‌اند از: تنیان، سیاهرود، پلنگ ور، ماسوله، رودخان، پسخان و سونگ. رودخانه‌های دیگر که دارای اهمیت کمتری هستند دارا است مانند خوبک، لیشاوندان، پیش روبار، بلگور، زر مخ خاله، اسپند.

  استان گیلان همچون عروس سبز پوش شمال ایران با طراوت از بارانها و شبنم ها ، در زیر آسمان صاف و آبی رنگ تکیه بر کوههای بلند قامت و استوار البرز زده و آبهای نیلگون دریای خزر به پایش می ریزد . این استان سرسبز شامل 16 شهرستان است که شهرستان فومن یکی از زیباترین ، تاریخی ترین و با اهمیت ترین شهرهای استان گیلان و ایران بشمار می آید که قدمت آن به دوران تاریخ ایران باستان و پیش از اسلام می رسد .وسعت این شهرستان حدود 935کیلومتر مربع است که در 25 کیلومتری جنوب غربی مرکز استان گیلان (رشت) واقع گردیده است .

  شهرستان فومن از سمت شمال به شهرستان صومعه سرا ، از جنوب به استان زنجان ، از شمال غرب به شهرستان ماسال و از شرق به شهرستان رشت محدود می باشد . این شهر تاریخی در گذشته با عناوینی چون : (داراالاماره) ، (فومن المبارک) و با نامهای (بومن) ، (پومن) و به روایتی (فیامین) یا (فیامن) نیز خوانده می شد . فومن تا عهد صفویه مرکز غرب گیلان (بیه پس) و مقر فرمانروایی امیران اسحاقی بوده که به روایتی از بازماندگان حضرت اسحاق پیغمبر بوده اند وبعدها این مرکزیت به شهر رشت منتقل شد . ساکنان شهرستان فومن از دو قوم (گیل) و (تالش) متشکل شده که قوم (گیل) در ناحیه جلگه ای (دشت) و قوم (تالش) در نواحی کوهستانی و کوهپایه ای این شهرستان زندگی می کنند. زبان اصلی اهالی جلگه ای (گیلکی) و زبان اصلی نواحی کوهستانی نیز(تالشی) می باشد .این شهرستان با جمعیت بیش از 97 هزار نفر دارای دو بخش مرکزی و سردار جنگل و شش دهستان با نامهای : آلیان ، رودپیش ، سردار جنگل ، گشت ، گوراب پس ، لولمان و تعداد 166 روستا می باشد .اکثر مردم فومن به کار کشاورزی ، دامداری و باغداری اشتغال دارند و از محصولات عمده آن می توان به برنج ، چای و توتون اشاره کرد . همچنین این شهرستان شهید پرور ، بیش از 400 شهید تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده است .

  جاذبه های شهر فومن

  شهر فومن از جاذبه های تاریخی ، فرهنگی ، زیارتی ، اقتصادی و طبیعی فراوانی برخوردار می باشد . این شهر دارای مجسمه های متعددی می باشد که هر کدام از این مجسمه ها نماد و سنبلی از فرهنگ و آداب و رسوم گذشته این شهر تاریخی و زیبا است که این موضوع سبب شده این شهر به “شهر مجسمه های” ایران ملقب گردد . از جمله معروفترین آنها ؛ مجسمه آناهیتا (الهه آب) ، مجسمه چهار دختران ( که نمادی از تلاش زنان روستایی و کشاورز این سامان است و هر کدام یک محصول و سوغات شهر فومن که شامل برنج ، چای ، کلوچه و توتون است را در دستان خود دارند ) .
  مجسمه های پارک کودک (مجسمه های شاد و خندان کودکان در محوطه پارک کودک این شهر که نشانگر شادمانی مردم و وجود بازی های محلی و قدیمی این خطّه می باشد ) ، همچنین مجسمه های بزرگ و توخالی از میوه های گوناگون مانند موز ، سیب ، انار و ... از جمله مجسمه های پارک کودک می باشند و مجسمه شکاربانان( سنبل شکار حیوانات) را نیز می توان اشاره کرد . همچنین غار تاریخی (خون) در روستای فوشه ، شهرک تاریخی ماسوله با قدمت 1200 سال در 32 کیلومتری شهر فومن و دژ تاریخی قلعه رودخان در روستای قلعه رودخان در فاصله 26 کیلومتری شهر فومن قرار دارد ، که به روایتی قدمت آن به دوره سلجوقیان و برخی به دوره ساسانیان نسبت می دهند ، از دیگر جاذبه های زیبای گردشگری این شهرستان می باشد .
  همچنین از اماکن تاریخی این شهرستان نیز بقعه متبرکه امامزاده میرزا از نوادگان امام موسی کاظم (ع) ، بقعه آقا سید علی در محله میرسرا شهر فومن ، بقعه امامزاده عبدالله از نوادگان امام هفتم (ع) در روستای کلرم ، بقعه عون بن علی (ع) در محله مسجدبر شهرک تاریخی ماسوله و بقعه سبز قبا در روستای شنبه بازار فومن را می توان نام برد. شهر فومن دارای بازار هفتگی مانند دیگر شهرهای استان گیلان می باشد که در این شهر بازار هفتگی روزهای سه شنبه است که با استقبال فراوان مردم مواجه می شود ،این بازارها از جمله مکان هایی است که نیاز های غذایی مردم این شهر و مسافران را تأمین می کند .
  نامداران
  آیت الله العظمی شیخ محمد تقی بهجت فومنی : که در سال 1295 هـ ش در یک خانواده مذهبی در شهر فومن بدنیا آمد . وی در سن 14 سالگی برای تحصیل راهی کشور عراق شد و در شهرهای کربلا و نجف اشرف زیر نظر اساتید و مراجع بزرگ ، مشغول علم آموزی شد و پس از تکمیل سطوح عالیه و تهذیب نفس به ایران بازگشت و در شهر مقدس قم ساکن گردید. ایشان بیش از چهل سال به تدریس خارج فقه اصول پرداخت و فضلای گرانقدری سالیان دراز از محضر پر فیض ایشان بهره بردند و سر انجام در خرداد ماه 1388 به دیار باقی شتافت. آیت الله حاج سید ابوالقاسم اریب فومنی : در سال 1264 هـ ش در خانواده مذهبی در فومن دیده به جهان گشود . وی با تحصیل در زمینه علوم دینی و پشت سر گذاشتن مراحل عالیه دینی به درجه اجتهاد رسید و سالها در این شهر به هدایت و ارشاد مردم پرداخت و در سن 97 سالگی به رحمت ایزدی پیوست . مزار وی در مسجد امامزاده میرزای فومن قرار دارد .

  میر احمد سید فخری نژاد ( شیون فومنی ): از شاعران محبوب و مشهور در خطه شمال است که در سال 1325 هـ ش در شهر فومن بدنیا آمد . شیون بعنوان یکی از شاعران موفق دو زبانه ، در حوزه شعر محلی و بومی گیلکی بوده تحقیق و پژوهش در زمینه فرهنگ و ادب گیلان ، ارایه مجموعه اشعار در قالب غزلیات منظومه ها و دو بیتی های محلی از جمله آثار وی به شمار می آید . همچنین علاوه بر اینها ، ترانه سرایی یکی از جنبه های ادبی و هنری شیون فومنی بود که با مهارت و تسلط به موسیقی ، آواها و ملودی های محلی و فارسی از وی بعنوان موفق ترین شاعر ترانه سرا یاد می کنند . وی در سال 1377 بعلت بیماری کلیوی جان به جان آفرین تسلیم کرد . آرامگاه شیون فومنی بنا به وصیتش در بقعه سلیمانداراب در کنار مزار میرزا کوچک خان جنگلی است .
  کیومرث صابری فومنی (گل آقا) : طنز پرداز برجسته ایران در سال 1320 دیده به جهان گشود . پس از گذراندن دوره های تحصیلی در شهرهای فومن ، ساری ، تهران ، در دهه های پنجاه به شغل معلمی روی آورد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، سالهای متمادی مشاور شهید رجایی ، نخست وزیر و رئیس جمهور ایران بود . وی اول آبان سال 1369 هـ ش هفته نامه طنز پرطرفدار و مشهور گل آقا را راه اندازی نمود . و در سال 1383 بر اثر بیماری در گذشت و در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد .

  سوغات فومن

  از سوغات معروف شهر فومن می توان به “کلوچه سنتی” آن اشاره کرد ، که بدلیل مرغوبیت ، خوشمزه بودن و متمایز بودن آن نسبت به کلوچه های دیگر ذائقه بسیاری از مسافران را به خود جذب کرده است .

  تحقیقهای مشابه
  موقعیت جغرافیای شهر فومن
  23 صفحه - 7500 تومان
  طرح تفصیلی شهر فومن پاورپوینت
  72 صفحه - 30000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007