موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

مشکلات و مسائل آلودگی در شهرهای ساحلی

عنوان سفارش :
مشکلات و مسائل آلودگی در شهرهای ساحلی
تعداد صفحه :
37
قیمت :
9000 تومان
مشکلات و مسائل آلودگی در شهرهای ساحلیمشکلات و مسائل آلودگی در شهرهای ساحلی
 • مقدمه
 • نواحی ساحلی بعنوان آخرین پذیرنده آلاینده هاي خشکی و دریا می باشند که در معرض تجمع انواع آلاینده ها و تهدیدات آنها قرار دارند .لذا بعنوان نواحی حساس و آسیب پذیر محسوب می شوند. لزوم تحقیق و پژوهش در خصوص شناسایی، طبقه بندي و ارزیابی آنها را اجتناب ناپذیر می کند از این رو شناخت منابع آلوده کننده ونحوه تاثیرگذاري آن بر محیط زیست جهت دستیابی به راه حل اصولی براي جلوگیري از انتشارو یا کاهش آلودگیها آنها از ضروریات مهم تلقی می گردد

  بررسی فاضلابهاي شهري

  آبهاي ساحلي از شرايط اكولوژيكي خاصي برخوردارند به نحوي كه محيط مناسبي براي گياهان و جانوارن آبزي فراهم مي كنند از طرفي اين آبها با تخليه فاضلاب شهري و صنعتي مي توانند در معرض آلودگي باشند.در سطح جهانی از نظر حجم ،فاضلاب هنوز بزرگترین عامل آ لودگی محیط زیست ساحلی و دریایی است.در شهرهای ساحلی دفع فاضلاب خام شهری یا پساب تصفیه مقدماتی به داخل دریا و اقیانوس‌ از نظر اقتصادی به صرفه‌تر از تصفیه ثانویه فاضلاب می‌باشد. در این روش، فاضلاب به وسیله لوله‌هایی در فاصله‌ای دور از ساحل در ته دریا در چند نقطه توسط دیفیوزر تخلیه می‌گردد. امروزه بسیاری از محققان و صاحب نظران، گزینه تخلیه به دریا را برای شهرهای ساحلی در مقایسه با سایر روش‌های تصفیه، گزینه مطلوب می‌دانند.تخليه فاضلابهاي شهري و صنعتي پديده ايست كه در شهرها و مناطق ساحلي اتفاق مي افتد. در كشور ما، با توجه به داشتن نوار ساحلي طولاني و شهرها و روستاهاي متعدد همجوار دريا در شمال و جنوب كشور، تخليه فاضلاب به دريا از لحاظ زيست محيطي موضوعي است كه مي بايست مورد بررسي و ارزيابي دقيق قرار گيرد. چنانكه در حال حاضر نيز روزانه حجم بسيار زيادي آلودگي ناشي از فاضلابهاي شهري و صنعتي در شمال كشور به درياي خزر وارد مي شود.

  آلودگی آب های ساحلی

  آلودگی شیمیایی سطح آب می تواندخطراتی را برای سلامتی ایجادکند، زیرا چنین آب راههایی اغلب مستقیماً به عنوان منابع آب آشامیدنی مورداستفاده قرار می گیرند و یا به دیواره های کم عمق بکار رفته برای آب آشامیدنی متصل هستند. علاوه براین، آبراهه ها نقش مهمی در شستشو و تمیز کردن ماهیگیری ها و مکانهای ماهیگیری و برای سرگرمی و تفریح ایفا می کنند. منبع مهم دیگر آب آشامیدنی آب های زیرزمینی هستند که اغلب غلظت های پایینی از پاتوژن ها را دارند زیرا آب در طول انتقال از طریق لایه های زیر زمینی سنگ، شن یا سنگ فیلتر (تصفیه) می شود. با وجود این ، مواد شیمیایی سمی مثل آرسنیک و فلوراید می تواند از لایه های خاک یا سنگ در آب زیرزمینی حل شوند. آلودگی مستقیم نیز ممکن است از محل هایی که به گونه ای نامناسب برای مواد زائد خطرناک طراحی شده اند یامحل های زباله ای صنعتی روی دهد. در دهه 1980 در ایالات متحده، دولت در طی حرکتی برنامه تمیز کردن محل ها زباله راتنظیم کرده تحقیق اصلی و برنامه پاک کنندگی برای مراقبت از چنین مکان هایی است. آلودگی ساحلی دریای آب ممکن است برای سلامتی مضرباشد، زیرا ممکن است ماهی ها یا صرفاً آلودگی محلی داشته باشند به عنوان مثال آلودگی جیوه ای ماهی در سال 1956 موجب بیماری میناماتای ناشناس شد. آلودگی آب دریا بامواد شیمیایی ماندگار مثل poly chloranated biphenyl (PCB ها) و دی اوکسین ها نیز ممکن است حتی در غلظت های پایین خطر بسیاری برای سلامتی داشته باشد. (یاسی و دیگران 2001) .

  منابع آلودگی آب شیمیایی

  مواد شیمیایی می توانند از منبع اصلی یا جایی غیر از منبع اصلی وارد آب راهها شوند. آلودگی منبع اصلی منجر به تخلیه از یک منبع مجزا مثل محل صنعتی می باشد. آلودگی غیر اصلی یا غیر از منبع اصلی شامل بسیاری از منابع کوچک می شود که جمع می شوند تا آلودگی قابل توجهی راایجاد نمایند. به عنوان مثال حرکت باران یا آب آبیاری بر روی زمین آلودگی هایی مثل کودها، علف کش ها و حشره کش ها را جمع آوری کرده و به سمت رودخانه ها، دریاچه ها، مخازن آب ، آبهای ساحلی و آب های زیرزمینی حمل می کنند. منبع غیر اصلی دیگر آب ناشی از طوفان ها که بر روی جاده ها جمع آوری می شود و نهایتاً به رودخانه ها یا دریاچه ها می رسد. جدول 43.1 نمونه هایی از آلودگی شیمیایی صنعتی منبع اصلی را نشان می دهد. ماشین کاغذ سازی و خمیر سازی کاغذ حجم آب زیادی را مصرف می کند و مواد زائد جامد و مایع را درمحیط تخلیه می نماید. مواد زاید مایع معمولاً در تقاضای اکسیژن بیولوژیکی، جامدات معلق و ترکیبات آلی کلروکربن مثل دی اکسین ها بسیار بالاست. (ورلد بلانک 1999). ذخیره و انتقال مواد زاید جامد حاصل (لجن های درمانی، لجن آهکی و خاکستر) نیز ممکن است سطح آب ها را آلوده کنند. کارخانجات قند از روی تقاضای اکسیژن بیولوژیکی و جامدات معلق منتشر شوند، شناخته می شوند و پخش شوندگی در محتوای آمونیوم بالا است. علاوه براین مایعی که از نی شکر شسته می شود ممکن است حاوی بقایای مواد حشره کش باشد. دباغی چرم مقدار زیادی مواد زاید جامد از جمله پوست، مو و لجن تولید می کند. فاضلاب شامل کروم ها اسیدهاف سولفید ها و کلریدها می باشد. صنایع رنگ و منسوجات مواد پخش شونده مایعی بیرون می دهند که شامل بقایای سمی ناشی از شستن تجهیزات می باشد. مواد زائد ناشی از کارخانجات پتروشیمیایی شامل جامدات معلق، روغن ها، گریس ها، فنول ها و بنزن هستند. مواد جامد تولید شده از فرایند های پتروشیمیایی حاوی مواد سوزش آور و دیگر مواد شیمیایی خطرناک سرطان زا هستند. منبع مهم دیگر آلودگی آب صنعتی معادن هستند. سایش سنگ های معدن (دارای فلزات) و عمل آوری متعاقب آن ها با آب منجر به تخلیه لجن های ریز با فلزات سمی درون آب راهه ها می شود مگر آنکه احتیاط های لازم مثل استفاده از حوضچه های رسوب گذاری رعایت شده باشد. معادن سرب و روی معمولاً حاوی کادمیوم سمی بیشتری در معادن هستند. در صورتی که کادمیوم بازیافت نشود. آلودگی آب اصلی ممکن است روی دهد. استخراج معدن منبع گسترش بسیاری از سموم کادمیوم (بسیاری Itai - Itai) در ژاپن در دهه های 1940 تا 1950 گردید. فلزات دیگر مثل مس، نیکل و کروم ترکیبات اصلی و مغذی هستند که به مقدار کم برای زندگی ضروری هستند.
  اما در مقادیر زیاد این فلزات ممکن است برای سلامتی خطرناک باشند. فاضلاب های معادن یا فراورده های فولادهای ضد زنگ می توانند منبعی از نمایش برای این فلزات باشند. حضور مس در آب نیز ممکن است منجر به فساد تدریجی لوله های آب آشامیدنی گردد. آب شیرین یا دارای PH کم نیز موجب پوسیدگی می گردد. سطوح بالای مس ممکن است که موجب شود آب به رنگ سبز آبی دیده شود و مزه فلز بدهد. ریختن آب تازه با فشار و خارج از شیر می تواند وجود مس را به حداقل برساند. استفاده از لوله های سربی و لوله کشی با این لوله ها می تواند منجر به میزان بالای سرب از آب لوله کشی باشد. جیوه ممکن است از استخراج معادن وکارخانجات صنعتی وارد آبراهه ها گردد. سوزاندن مواد زائد حاوی تجهیزات شکسته پزشکی منبعی از آلودگی محیطی با جیوه است. جیوه متالیک نیز به آسانی از طریق جو منتقل می شود، و این به علت ماهیت بسیار فرار آن است باکتریهای کاهش دهنده سولفاتها، دیگر میکروارگانیسم های خاص دریاچه ها، رودخانه ها یا رسوبات آب های زیرزمینی ساحلی می توانند جیوه را متیل دار کرده و میزان سمیت آن را افزایش دهند. متیل جیوه روی هم انباشته می شوند و در زنجیره غذایی متمرکز می شوند وممکن است منجر به بیماری های عصبی جدی وتخریب اساسی نافذ در سیستم عصبی گردند. روان آبهای مزارع علاوه بر حمل مواد جامد و رسوباتی که در افزایش گل آلودگی مشارکت دارند مواد مغذی مثل نیتروژن و فسفاتها را نیز حمل می کنند که اغلب به شکل کودهای حیوانی یا شیمیایی هستند. این مواد شیمیایی انباشته شده در خوراکی آب که موجب افزایش جلبک ها وگیاهان آبراهه ها می شوند منجر به افزایش سیانو باکتری ها (جلبک های سبز - آبی) می شوند. مواد سمی رها شده در طول دوران فساد مواد برای انسان ها مضر هستند. استفاده از کودهای نیتروژن دار در مناطقی که کشاورزی رو به افزایش است بصورت یک مساله در آمده است. این کودها غلظت نیتروژن را در آبهای زیرزمینی افزایش می دهند و موجب میزان بالای نیترات در منابع آب آشامیدنی زیرزمینی می گردند که ممکن است منجر به methemoglobineamia شودکه در کودکان خیلی خردسال موجب سندرم طفلی مبتلا به یرقان ازرق گردد و زندگی آنها را تهدید نماید. این ماده در بخش های از اروپای شرقی روستایی به مسئله ای مهم مهم تبدیل شده است. (یاسی و دیگران 2001).
  برخی از آفت کش ها مستقیماً بر روی مواد بکار می روند تا آفت های روی مواد یا روی زمین را بکشند این آفت کش ها ممکن است به آنهای زیرزمینی یا روان آبهای سطح آبها نفوذ کنند. برخی از آفت کش ها نیز بر روی گیاهان یا اسپری گران آنها از فاصله حتی با سمپاشی هوای بکار می روند این شیوه ممکن است به هنگامی که با مواد را به آبراهه ها نزدیک ببرد. تلاش برای کاهش استفاده از مواد سمی و آفت کش های ماندگار در کشورهای صنعتی بسیار موفق بوده است اما قوانین استفاده از این مواد در کشورهای در حال توسعه مجازتر است وقوانین استفاده نیز ممکن است که ناشناخته یااجرا نشده باشند. از این رو، خطرات سلامتی ناشی از آلودگی آب دارای آفت کش در چنین کشورهایی بالاتر است. (هو 1990). طبیعتاً به شیوع مواد شیمیایی سمی نیز آبهای زیر زمینی را آلوده می کند. مثل غلظت های بالای فلز در منابع آب زیر زمینی از مناطق استخراج معدن ، بزرگترین مساله در این زمینه آلودگی آرسنیک در آبهای زیرزمینی آرژانتین، بنگلادش، شیلی، چین، هندوستان، مکزیکو ، نپال ، تایوان و بخش هایی از اروپای شرقی و ایالات متحده می باشند. (هو 2001). فلوراید ماده دیگری است که ممکن است بطور طبیعی در غلظت های بالا در پخش های از چین، هندوستان ، سریلانکا، آفریقا و مدیترانه شرقی یافت شود. اگر چه فلوراید به حفاظت ازپوسیدگی دندان کمک می کند، میزان بیش از 5/1 میلی گرم درهر لیتر آب آشامیدنی ممکن است باعث ایجاد سوراخ در مینای دندان وپوسیدگی هایی در استخوان ها گردد. مقادیر بالی 10 میلی گرم در هر لیتر ممکن است باعث فلج شدن در اثر مسمومیت ناشی از فلور و ترکیبات آن در استخوان گردد. (اسمیت 2003). ضدعفونی کردن آب با استفاده از مواد شیمیایی منبع دیگری از آلودگی شیمیایی آب است. کلردار کردن در بسیاری از جاها مرسوم است و شیوه ای به صرفه برای ضدعفونی کردن مقدار آب زیاد است، که در ضد عفونی کردن منابع آب عمومی با کاهش انتقال بیماری های اب آورده موفق بوده است. با این وجود در کلر دار کردن با وارد کردن یک ماده آلی به آب برای شکل دهی ترکیبات سمی شیمیایی واکنش می دهد. که مجموعاً به ضدعفونی سازی فراورده های جنبی معروف است. در معرض آلودگی شیمیایی آب : بودن آب آشامیدنی آلوده مستقیم ترین راه نشان دادن آلاینده ها در آب می باشد. در معرض آلودگی قرار گرفتن از طریق اب آشامیدنی منوط به میزان آب مصرف شده معمولاً 2 تا 3 لیتر در هر روز برای بزرگسالان با میزان بالایی برای زندگی مردم درمناطق گرمسیر یا افرادی که با کارفیزیکی سنگین درگیر هستند ، می باشد. استفاده از آب آلوده در آماده سازی غذا ممکن است منجر به آلوده شدن غذا گردد، زیرا دماهای پخت بالا تاثیری برای میزان سمیت اکثر آلاینده های شیمیایی ندارند. در معرض استنشاق ترکیبات فرار بودن در طول زمان روش های داغ و در معرض آلوده قرار گرفتن پوست به هنگام حمام کردن یا استفاده از آب برای تفریح نیز راه های بالقوه در معرض آلودگی آب قرار گرفتن می باشد. مواد شیمیایی سمی موجود در آب می توانند برکودکان هنوز متولد نشده یا خیلی کوچک از طریق عبور از جفت یا قورت دادن در طی مکیدن سینه تاثیر بگذارند. ارزیابی در معرض آلودگی واقعی قرار گرفتن از طریق آب شامل تجزیه و تحلیل میزانف آلودگی در آب مصرف شده و همچنین میزان جذب روزانه آب می باشد (هو ، 2003). کنترل روزانه با استفاده از نمونه های خون یا ادرار می تواند وسیله ای دقیق برای اندازه گیری میزان قرار گرفتن در معرض الودگی آب، غذا و هوا باشد. (یاسی و دیگران، 2001).

  میزان تاثیرات بر سلامتی

  هیچ ارزیابی منتشر شده ای در دسترس نیست تا موضوع جهانی بیماری ناشی از تاثیرات کلی آلاینده های شیمیایی درآب را نشان دهد. مسئولیت مناطق محلی ویژه ای ممکن است بزرگتر باشد، همانگونه که به عنوان مثال، در .43.2. Box به وجود آرسنیک در آب آشامیدنی در بنگلادش اشاره شده است. نمونه های دیگر موضوع محلی بیماری سیستم عصبی ناشی از مسمومیت متیل جیوه (بیماری میناماتا) بیماری های استخوان ، کلیه ناشی از مسمومیت کادمیوم مزمن (بیماری Itai - Itai) و بیماری سیستم مربوط به گردش خون ناشی از در معرض نیترات قرار گرفتن (methemoglobineamia) ودر معرض سرب بودن (آنمی و بیماری فشار خون) هستند. در معرض قرار گرفتن حاد آلاینده های آب آشامیدنی می تواند منجر به سوزش یا التهاب چشم ها، بینی ، پوست و سیستم معدی و روده ای گردد، با وجود این، مهمترین تاثیرات بر روی سلامتی درمعرض مواد شیمیایی مزمن قرار گرفتن (به عنوان مثال، مسمومیت کبد)، مثل مس، آرسنیک، کروم می باشد. دفع مواد شیمیایی از طریق کلیه، آن را در معرض تاثیرات مواد سمی قرار می دهد، همانگونه که در مورد مواد شیمیایی مثل کادمیوم ، مس، جیوه وکلر و بنزن بیان شد. (هو، 2003). آفت کش ها و دیگر آلاینده های شیمیایی که از طریق روان آبها، زهکش سیلابها و تخلیه کارخانجات صنعتی وارد آبراهها می گردد، ممکن است برای مدتهای طولانی در محیط باقی بمانند و از طریق آب یا هوا به فواصل دور دست منتقل گردند و عملکرد سیستم غدد درون ریز رامختل کنند و منجر به مشکلات تناسلی، رشدی و رفتاری گردند. مختل کننده های غدد درون ریز می توانند باروری را کاهش دهند و زایمان های زودرس تاثیرات پس ازتولد و سرطانهای هورمونی مثل سرطان سینه، سرطان بیضه و پروستات را افزایش دهند. تاثیر بر روی سیستم عصبی در حال رشد می تواند شامل تخریب ذهنی و رشد سایکومتری باشد همانگونه که موجب ناهنجاری های رفتاری و اختلال شناختی می گردد. (هو و برنامه های بین المللی سلامت مواد شیمیایی 2002). نمونه های مختل کننده های درون ریز شامل PCB , Organochlorine ها ، آلکیل فنول ها، phytoestrogen (فیتو استروژن ها) (استروژن طبیعی درگیاهان) و داروهای مثل آنتی بیوتیکها، هورمونهای جنسی مصنوعی که برای جلوگیری از بارداری استفاده می شوند، باشد. مواد شیمیایی موجود در آب آشامیدنی همچنین ممکن است سرطان زا باشند. ضدعفونی کردن محصولات فرعی و آرسنیک اهمیت ویژه ای دارد.

  کنترل آلاینده های نفتی آبهای ساحلی در بنادر

  در هر کشوری بنادر نقش مهمی در تعامل با دیگر کشورها در زمینه های تجاری و اقتصادی به شمار می روند. روزانه هزاران تن کالا از طریق بنادر ،بارگیری و یا تخلیه می شوند. نفت و فرآورده های نفتی یکی از هزاران محموله ای است که در بنادر جابجا می شوند. در برخی از بنادر ،سهم بارگیری و یا تحویل نفت و ترکیبات نفتی بیشتر از دیگر کالا ها می باشد. فعالیت های بندری نیز مانند دیگر فعالیت هایی که بشر بر روی کره ی زمین انجام میدهد،تبعاتی را برای محیط زیست و انسان داراست. بدیهی است ،آلودگی محیط زیست دریایی، یکی از مهمترین آثار سوء زیست محیطی است که سهم بنادر و فعالیت های بندری در آن چشم گیر است.ترکیبات و فرآورده های نفتی یکی از صدها آلاینده ای است،که به منابع آبهای ساحلی و دریا ها راه می یابد. در حین تخلیه و یا بارگیری مواد نفتی توسط کشتی ها و یا نفتکش ها ،حجم قابل توجهی از مواد نفتی به آب دریا و سواحل وارد می شود.حمل و نقل، جابجایی، تخلیه و بارگیری فرآورده های مختلف نفتی مانند حلالها،مواد پترو شیمیایی و بسیاری دیگر از محصولات نفتی یکی دیگر از منابع مهم آلودگی سواحل در بنادر است. سوختگیری کشتی ها و حمل و نقل زمینی ، روغن های سوخته و هیدرولیک، زائدات حاصل از مواد مختلف شیمیایی هیدروکربنه همگی از منابع ثابت و یا غیر ثابت وارد آبهای ساحلی میشوند.
  آلودگی آبهای ساحلی به مواد نفتی علاوه بر بد منظره کردن محیط وایجاد رکود در صنعت گردشگری و توریسم موجب اختلال در اکوسیستم دریایی وآلوده نمودن ذخایر غذایی دریایی می گردد . بنابر این لزوم توجه به آلاینده های نفتی، آثار سوء آن بر محیط زیست در یایی و مدیریت کنترل آن در بنادر بسیار حائز اهمیت است. بنادر در کشور ما مکانهای استرتتژیک هستند و سهم بسیار زیادی در اقتصاد کشور دارند، لذا سرمایه گذاری در این بخش به منظور حفظ منابع دریایی ، جایگاه ایران ، در عرضه خدمات بندری و توریست ، در مقایسه با دیگر کشورهای هم جوار مستحکم نموده و حتی می تواند از آنها سبقت گیرد.

  ترکیبات شیمیایی مواد نفتی

  نفت خام کمپلکس پیچیده ای از مخلوط صد ها نوع ترکیبات مختلف که عمدتا هیدروکربورها هستند میباشد. مقادیر کمی هم از عناصری مانند نیتروژن سولفورو فلزات سنگین مانند ،نیکل و انادیوم و ... میباشد . بهترین تجزیه مواد نفتی در پوکا در اکلاهاما صورت گرفته است. تاکنون بیش از 175 هیدرو کربور از نفت جداسازی شده است از این تعداد 108 مورد ترکیبات آلیفاتیک ، اشباع شده و بقیه آروماتیک هستند. نسبت هیدروکربورها در مواد نفتی مختلف متفاوت است.

  منابع آلاینده نفتی

  در طی سالهای گذشته تمام توجهات به آلودگی نفتی اقیانوسها که ناشی از تصادفات نفت کش ها و یا تولیدات نفتی در سواحل معطوف گشته است. یکی از این تصادفات مربوط به تانکر های نفتی بود که در سال 1967 در آبهای انگلستان اتفاق افتاد. شکسته شدن کشتی ها باعث رها شدن 118000 تن نفت خام به دریا شد. در سال1969 در کانال باربارا 10000 تن نفت در اثر انفجار چاه نفتی وارد آب اقیانوس شد . تخمین زده می شود سالانه 160000 تن نفت در اثر حوادث مختلف به دریا ها و اقیانوس ها ، تخلیه می شود. ترکیبات نفتی که از منابع ثابت و غیر ثابت به آبهای ساحلی در بنادر وارد میشوند، شامل موارد زیر است:
  1. کشتی ها از طریق پمپ کردن آب ته کشتی و تخلیه آن به دریا و عملیات شستشوی کشتی ، مواد نفتی سبک و سنگین را به دریا تخلیه مینمایند. مواد نفتی مصرف نشده و یا سوخته شده ،روغن ها و گریسهای حاصل از فعالیت های تعمیراتی کشتی ها و لنج ها ، روغن های روان کننده ،برش های نفتی ، سیالات هیدرولیک ،حلالها و سرد کننده ها از ترکیبات نفتی هستند که از طریق کشتی ها ، قایقهای موتوری و لنجها به ابهای ساحلی در بنادر وارد می شوند. در برخی اوقات حوادثی مانند برخورد وسایل حمل و نقل در یایی که حامل مواد نفتی هستند با اسکله ها و یا با یکدیگر ، موجب رها شدن نفت به سواحل می گردد. آتش سوزی ها و حوادث غیر متقربه دیگر نیز در ورود مواد نفتی به ابهای ساحلی نیز موثرند.
  2. مواد روغنی روان کننده برای بالابر ها ، جک های هیدرولیک، لیفتراک ها و ... از طریق نشت و سپس شستشو و یا روان آبهای سطحی وارد بنادر و ابهای ساحلی می گردد.
  3. در بعضی از بنادر ، بارگیری و یا تخلیه مواد نفتی نیز صورت می گیرد. مقادیر قابل توجه مواد نفتی نیز از همین طریق وارد آبهای ساحلی می گردد. گاهی لوله های حامل مواد نفتی که در بنادر وجود دارند، دارای نشت می باشند، لذا بخش قابل توجهی نیز از این مواد از این طریق نیز وارد منابع آبی میگردند.
  4. انواع وسائل نقلیه سبک و سنگین در بنادر ، در امر جابجایی کالا و مسافر فعالیت می نمایند . بدیهی است این وسایل نیاز به انجام تعمیرات ،سوخت گیری و یا تعویض روغنها دارند . گاهی این مواد یا مستقیما به دریا تخلیه میشوند و یا وارد کانالها جمع اوری ابهای سطحی شده و یا در محیط رها میشود. به هر حال سرنوشت آنها ورود به دریاست. با بارندگی و به جریان افتادن روان ابها ی سطحی ،زائدات نفتی به آبهای ساحلی راه می یابند.
  5. فراورده های نفتی مانند انواع حلال های آبی ،محصولات پتروشیمی مانند انواع مواد پلیمری و اتیلنی ،قیر ،روغن های صنعتی و... از جمله موادی هستند که از طریق بنادر بارگیری و یا تخلیه می شوند .در کلیه این مراحل و یا ذخیره سازی ، مقادیر قابل توجهی از این مواد به صورت زائدات در می آیند ،که نهایتا به منابع آبهای ساحلی بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم وارد می شوند.

  اثرات آلاینده های نفتی بر آبهای ساحلی و محیط زیست بندرگاهها

  نفت رها شده به محیط زیست دریایی توسط فرایند های مختلفی مانند تبخیر، تشکیل محلول،انتشار بر روی سطح ،امولسیون سازی ،اکسیداسیون و جذب میشود. 25درصد مواد نفتی رها شده در آبهای ساحلی بعد از چند روز از طریق عمل تبخیر از بین می رود. باقیمانده مواد نفتی در معرض فرایند های امولسیون سازی قرار می گیرد. دو نوع امولسیون نفت در آب و یا آب در نفت صورت می گیرد. پراکندگی نفت در اب هنگامی صورت میگیرد که قطرات نفت در آب پراکنده شده باشد و توسط تاثیرات متقابل شیمیایی با آب که در سطح آن صورت می گیرد، پایدار شده باشند. این فرایند در سواحلی که متلاطم هستند بیشتر صورت میگیرد . قطرات نفت در سطوح بالای آب پراکنده نمی شود بلکه از میان آب عبور میکند. تعدادی از این قطرات مخصوصا آنهایی که سنگین تر هستند به وسیله مواد معدنی پایین رفته تا به انتها می رسند. امولسیون های آب در نفت هنگامی تشکیل می شود که قطرات آب توسط پوششهایی از نفت احاطه شوند . این امولسیون توسط بر هم کنشهای بین قطرات آبی که احاطه شده اند ، مواد آسفالتی و رزیتی که در نفت خام وجود دارد پایدار می شوند. معمولا این امولسیون ها تشکیل به توده بزرگ و چسبناکی در می آیند که بدلیل داشتن آب دارای حجم کل بیشتری نسبت به نفت اولیه هستند. اکثر نفتی که در فرایند امولسیون سازی باقی می ماند به تدریج به وسیله اکسیداسیون نوری و تجزیه موجودات کفزی شکسته میشوند. از یک لکه رها شده نفتی بر سطح دریاپس از 3 ماه تنها 15 درصد باقی می ماند که درشت و قیری رنگ است و به سمت ساحل رانده میشوند.

  تحقیقهای مشابه
  مشکلات و مسائل آلودگی در شهرهای ساحلی
  37 صفحه - 9000 تومان
  پروژه آلودگی هوا با تکیه بر شهرهای بزرگ جهان سوم
  65 صفحه - 27000 تومان
  بررسی آلودگی آبهاي ساحلی دریاي خزر با بررسی سواحل استان گیلان پاورپوینت
  28 صفحه - 9000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007