موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

مراحل رشد گیاه گلزا

عنوان سفارش :
مراحل رشد گیاه گلزا
تعداد صفحه :
19
قیمت :
6000 تومان
مراحل رشد گیاه گلزا
 • مقـدمـه
 • کلزا (Brassica napus) یکی از گیاهان روغنی است که دانه آن حاوی 45-40 درصد روغن و 35-25 درصد پروتئین می باشد. روغن کلزا بدلیل ترکیب مناسب اسیدهای چرب غیر اشباع و درصد پایین اسیدهای چرب اشباع همانند زیتون جزء با کیفیت ترین روغن‌های خوراکی است. پروتئین موجود در کنجاله نیز در تغذیه دام و طیور استفاده می شود. این گیاه دارای دو تیپ رشد بهاره (Spring type) و زمستانه (Winter type) است که تیپ‌های زمستانه جهت بروز گلدهی نیاز به زمستان گذرانی دارند. در اقالیم معتدل سرد و سرد، ارقام با تیپ رشد زمستانه و در اقالیم گرم و مرطوب شمال، گرم جنوب و معتدل گرم، ارقام با تیپ رشد بهاره کشت می شوند. کشت کلزا تقریباً در تمام اقالیم کشور به صورت پاییزه انجام می‌گیرد و تحقیقات داخلی و خارجی و همچنین تجربه های شخصی کشاورزان نشان داده است که کشت کلزا در تناوب با گندم و جو علاوه بر مزایایی نظیر کاهش جمعیت علفهای هرز و کاهش آفات و بیماریهای گندم باعث افزایش و پایداری عملکرد دانه گندم می شود. رعایت دستورالعمل تولید کلزا که نتیجه کارهای تحقیقاتی در طی سالیان گذشته می باشد باعث استحصال پتانسیل عملکرد دانه ارقام توصیه شده کلزا در هر منطقه خواهد شد.

 • دانه
 • دانه كلزا دارای شكل كروی بوده و معمولاً به رنگ قهوه ای تیره تا سیاه می باشد دانه ها هرچه نارس تر باشند روشن تر خواهند بود پوست دانه از سه لایه اپیدرم، پارانشیم و پیگمان تشكیل شده است. در قسمت زیر پوسته دانه آندوسپرم قرار دارد كه اغلب از یك سلول تشكیل می گردد و در زیر آن جنینی قرار دارد كه لپه های درشت و پر روغن آن را احاطه كرده اند وزن هزاردانه كلزا بین 3 تا 7 گرم متغییر می باشد.

 • مراحل رشد كلزا
 • انجمن كلزای كانادا مراحل رشد و نمو كلزا را به شش مرحله تقسیم بندی می نماید:
  مرحله صفر ـ جوانه زني : از شروع كاشت بذر تا خروج ريشه چه اوليه و افزايش طول ساقه چه و سپس مرحله رشد اوليه از شكافتن لپه ها تا رشد برگ هاي اوليه به طول مي انجامد ظهور جوانه اوليه ممكن است 4ـ1 روز طول بكشد در طول اين دوره گياهچه به عوامل بيماري زاي خاكزي حساس است .
  مرحله اول ـ سبز شدن : از شروع توليد برگ تا زماني كه اولين ميانگره قابل تشخيص مي شود و با مراحله روزت در كلزاي زمستانه كامل مي گردد . اين مرحله به علف هاي هرز حساس است .
  مرحله دوم ـ مرحله روزت : بين لپه ها و نقاط رشد فاصله ايجاد مي شود و در انتهاي اين مرحله بيست ميانگره قابل تشخيص است. مشخصه اين مرحله افزايش شاخص سطح برگ است . گياه چند هفته در اين مرحله باقي خواهد ماند و با افزايش طول روز و دما براي مرحله سوم تحريك مي شود .
  مرحله سوم ـ مرحله غنچه دهي : پژوهشگران اين مرحله را مرحله جوانه سبز ناميده اند و در انتهاي بيش از نيمي از جوانه هاي گل ، زرد هستند و پايين ترين جوانه ها به گل دهي مي رسند . در انتهاي اين مرحله از رشد گياه ،60 ـ30 درصد از كل ماده خشك را توليد كرده است.
  مرحله چهارم ـگل دهی : اين مرحله با ظهور گلها شروع و با ظهور خورجين ها پايان
  می پذيرد. 80 درصد از کل جوانه‎های خوشه, گل داده يا در حال گلدهی هستند.
  مرحله پنجم ـ مرحله رسيدگي : گل هاي بارور شده يك نيام يا تخمدان يك سانتي متري را بعد از افتادن گلبرگ ها باقي مي گذارند و تا زماني كه تمام نيام هاي بالقوه خوشه ، بيش از 2 سانتي متر طول دارند به اتمام مي رسد.

  تحقیقهای مشابه
  کودک - مراحل رشد و شخصیت
  86 صفحه - 27000 تومان
  پرسشنامه استراتژی های کسب مزیت رقابتی سازمان (LeeLi, Gongming Qian, Peggy Ng) (للی و گونجمینگ و پججی)
  4 صفحه - 1500 تومان
  پروژه رشته کشاورزی تأثیر کاربرد فسفر بر رشد و عملکرد گیاه برنج
  43 صفحه - 30000 تومان
  مراحل رشد گیاه کلزا پاورپوینت
  18 صفحه - 6000 تومان
  مراحل رشد گیاه گلزا
  19 صفحه - 6000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007