موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

رادارهای آرایه فازی

عنوان سفارش :
رادارهای آرایه فازی
تعداد صفحه :
12
قیمت :
1500 تومان
رادارهای آرایه فازی

رادار یک دستگاه رادیویی است که برای مشاهده اجسام و اندازه‌گیری برخی ویژگی‌های آنها به وسیله امواج الکترومغناطیسی به کار می‌رود. کاربرد اصلی رادار و محل پیدایش و رشد آن در صنایع نظامی و هوانوردی است و نقش اصلی یک سیستم راداری نظارت بر یک محدوده بزرگ و تشخیص اجسام متحرک، ردیابی اهداف و استخراج مشخصاتی مانند سرعت و ارتفاع است. رادارها با توجه به نوع استفاده و محل بکارگیری دارای انواع مختلفی هستند که یکی از پیشرفته‌ترین و قدرتمندترین انواع آن نوع آرایه فازی است.رادارهای آرایه فازی یک تکنولوژی نوین و انقلابی در صنعت الکترونیک هوایی است. رادارهای آرایه فازی از جدیدترین و پیشرفته ترین نوع رادارهای نظامی و صنعتی است و اساسی‌ترین تفاوت آن با رادارهای متداول نسل گذشته نحوه اسکن الگوی تشعشعی است. در این نوع رادارها با استفاده از امکان اسکن الگوی تشعشعی سیگنال‌های آنتن دریافت و با پردازش بر نمونه برداری‌های انجام شده از امواج الکترو مغناطیسی در هر المان آرایه ای یک دسته از بیم‌ها را که در فضا به صورت متفاوت جهت دار شده‌اند پراکنده می‌کند .
يك آرايه آنتن عبارت است از سيستم تشعشعي كه شامل چندين تشعشع كننده يا عنصر تكي است. اين عناصر چون در يك آرايه در كنار هم قرار دارند كه هريك در ميدان القائي بقيه واقع ميشوند. بنابراين ، اين عناصر بر روي هم اثر گذاشته و يك پرتو كلي ايجاد مي‌كنند كه به صورت جمع برداري تك تك پرتوها حاصل مي‌شود. در این رادار ها به جای گردش آنتن رادار - امواج به چرخش در می‌آیند. در این سیستم آنتن آرایه ای شامل تعداد زیادی آنتن تکی است که با تغییر فاز به تغذیه کن‌های آنتن تکی پرتو به گردش درمی‌آید.

از مشخصات این گونه رادارها اسکن بسیار سریع محیط اطراف یعنی در حد میلی ثانیه، قابلیت هدایت چندین موشک به سمت هدف، مقاومت بالا بر علیه اقدامات ضد الکترونیک و کشف بسیار مشکل محل رادار توسط سیستم‌های الکترونیکی گیرنده و هشدار راداری است که در نمونه اکتیو این رادارها قادرند تا ۱۰۰۰ بار درثانیه تغییر فاز بدهند. از مزایای دیگر این است که در صورت اشکال بر روی گیرنده فرستنده ها کل رادار دچار اختلال نمی‌شود. بسیاری از کشورها در حال خرید این گونه رادارها و نصب بر روی جنگنده های خود هستند. یکی از مهمترین اصول به کار گرفته شده در جنگنده های نسل 4و 5 بکار گیری این رادارهای جدید است. این رادارها قابلیت جنگنده‌ها، ناوها، ایستگاه‌های زمینی را به نحو تحسین برانگیزی افزایش می‌دهد.
رادارهاي آرايه فازي قادر به هدايت چندين موشك بر عليه چندين هدف در يك زمان هستند و چون در كسري از ثانيه تغيير فاز مي‌دهند شناسائي منبع پرتو براي دشمن كاري بسيار مشكل است . از اينروي قابليت بقاپذيري يك جنگنده را در ميدان نبرد به ميزان چشمگيري افزايش مي‌دهند. در اين نوع رادارها به جاي آنكه آنتن رادار به گردش دربيايد، اين امواج هستند كه به گردش درميايند. چنين رادارهائي قادرند پرتوهاي انرژي رادار با پهناي متفاوت را در كسري از ثانيه در سطحي بسيار وسيع گسيل نمايند. اين رادارها در برابر موشكهاي كروز حساسيت خوبي دارند و در واقع در هر زمان مي‌توانند پالس‌هاي راداري كوتاه، باريك و دقيقي ارسال كنند كه كشف آنها بسيار مشكل است. در صورت كشف شدن توسط دشمن يا اخلال هاي الكترونيكي به دليل تغيير فاز مقاومت بسيار بالائي در محيط‌هاي آلوده از خود نشان مي‌دهند.

 • انواع از نظر حوزه عملکرد
 • به طور کلی می توان فرستنده/گیرنده های آرایه فازی را به دو دسته تقسیم نمود. انواعی که اساس عملکردشان در حوزه زمان و بر اساس تاخیر های زمانی می باشد و نوع دیگر در حوزه فرکانس. در این نوع آرایه فازی، اساس عملکرد بر روی تاخییر های ایجاد شده در امواج ارسالی و دریافتی می باشد . در امواج با فرکانس های پایین، مانند دستگاه های فراصوت با پراب آرایه فازی، می توان این تاخییر ها را در گیرنده به صورت نرم افزاری و در فرستنده به صورت تاخیر در ارسال پالس ها، ایجاد نمود و در فرکانس های بالای الکترومغناطیسی، این تاخیر ها به کمک خطوط تاخیر و سویچ های دیودی، صورت می گیرد.

 • انواع از نظر فیدر
 • آریه فازی پسیو

  در آرایه فازی پسیو، مقدار شیفت فاز در فیدر هر المنت، مثدار ثابتی داشته و در زمان طراحی و بسته به کاربرد و ویژگی های مطلوب کلی المان ها تایین و طراحی می گردد. این دسته از آرایه های فازی در آنتن هایی با دایرکتیویته بالا با امکان حرکت مکانیکی، مطلوب می باشد.

  آرایه فازی اکتیو

  در آرایه فازی اکتیو، میزان تاخییر ها در فیدر هر المنت، قابل انتخاب می باشد. این دسته از آرایه های فازی، امکان تغییر جهت لوب اصلی و شکل انتشار امواج با تغییر در تاخیر فیدر ها امکان ذیر می باشد. این دسته از آنتن ها در سیستم های راداری هواپیما ها کاربرد گسترئه ای دارد. هزینه ی طراحی این سیستم ها نصبت به تمام انواع دیگر، بیشتر می باشد.

 • انواع از نظر چیدمان
 • آرایه فازی یک بعدی

  در این حالت المنت های فرستنده و گیرنده در یک ردیف کنار هم چیده شده اند.

  آرایه فازی دو بعدی

  در این حالت المنت های فرستنده و گیرنده در چندین ردیف کنار هم چیده شده اند.

  تحقیقهای مشابه
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007