موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

جغرافیای سیاسی امارات متحده عربی

عنوان سفارش :
جغرافیای سیاسی امارات متحده عربی
تعداد صفحه :
25
قیمت :
7500 تومان
جغرافیای سیاسی امارات متحده عربی

مقدمه
جغرافیای سیاسی شاخه‌ای از علم جغرافیا است که تأثیرپذیری و‎ ‎تأثیرگذاری سیاست و قدرت در محیط جغرافیایی و ‏به بیان دیگر، تأثیر تصمیمات سیاسی بر‎ ‎محیط جغرافیایی را مورد کاوش و بررسی قرار می‌دهد. نقش ویژه ‏جغرافیای سیاسی،‎ ‎سازماندهی سیاسی فضا در سطح محلی، ملی و منطقه‌ای است."امارات متحده عربی" عنوان امروزی کشوری است که قبل از سال 1971 میلادی وجود خارجی نداشته و منطقه جغرافیایی آن با عنوان "امارات متـصالحه" و "امارات ساحل عمان" معرفی می گردید. واژه "امارات" به معنی شیخ‌نشین یا امیرنشین بوده و عنوان "امارات متحده عربی" نیز به معنی "شیخ‌نشین‌های متحد عربی" می باشد."امارات" با مساحتی حدود ۸۳٬۶۰۰ کیلومترمربع در حالی به عنوان کشور خوانده می شود که در پایین ترین سطح موقعیتی جهانی یعنی رده ی ۱۱۵ دنیا از نظر پهناوری قرار گرفته است.

بیان مسئله
اين كشور با اتكاء بر صادرات ذخاير نفت و گاز طبيعي موجود در دريا و خشكي، يكي از بالاترين سطوح زندگي در جهان را دارد. تعميرگاههاي كشتي، كارخانه‌هاي كودسازي، بانكداري، بازرگاني فرودگاه بين المللي و يك مركز تجارتي ايجاد شده است. مهاجران از ايران و شبه قاره هند اكثريت نيروي كار را تشكيل مي‌دهند. كشاورزي محدود است به واحات و تعداد كمي از محلهاي ساحلي كه با آب شيرين شده آبياري مي‌شود.

موضوع تحقیق
موضوع جغرافیای سیاسی امارات متحده عربی می باشد.
اهمیت و ضرورت تحقیق
نوع حکومت در این کشور فدرال است. هر شیخ‌نشین دولت محلی مستقل خود را دارد و قوانین خود را مستقلا تصویب می‌کند.در هر ایالت رهبری به صورت موروثی منتقل شده و سران در کنار هم بزرگترین قدرت دولت فدرال یعنی کنسول عالی رهبری را تشکیل می‌دهند.انتخاب رئیس جمهور بر عهده اعضای این کنسول است. دولت فدرال را نیز نخست‌وزیر اداره می‌کند. نخست وزیر را رئیس جمهور و هیئت 40 نفره از مشاوران به نام شورای ملی انتخاب می‌کنند.امارات متحده عربی دارای اقتصادی باز و مازاد تجاری بالایی است. تلاش‌های موفق برای متنوع‌سازی اقتصاد باعث شده است تا سهم نفت و گاز در اقتصاد این کشور به حدود 25 درصد کاهش یابد. از زمان کشف نفت در امارات، در حدود 30 سال پیش، تاکنون این کشور از منطقه‌ای محروم و بیابانی به کشوری ثروتمند و دارای سطح زندگی بالا برای شهروندان اماراتی تبدیل شده است. دولت برای اشتغال‌زایی و توسعه زیرساخت‌ها هزینه‌های عمده‌ای کرده و فرصت‌های بسیاری را برای فعالیت بخش خصوصی ایجاد کرده است.

سئوالات تحقیق
- آیا جغرافیای سیاسی (‎تأثیرگذاری سیاست و قدرت در محیط جغرافیایی) بر تصمیمات سیاسی در امارات متحده تاثیر گذار است؟
- آیا جغرافیای سیاسی،‎ می تواند نقشی در ‎سازماندهی سیاسی فضا در سطح محلی، ملی و منطقه‌ای امارات متحده ایفا کند؟
فرضیات تحقیق
- به نظر می رسد بین جغرافیای سیاسی (‎تأثیرگذاری سیاست و قدرت در محیط جغرافیایی) بر تصمیمات سیاسی در امارات متحده رابطه مثبت و معنی داری وجود دارد.
- به نظر می رسد بین جغرافیای سیاسی‎ و نقش دهی در ‎سازماندهی سیاسی فضا در سطح محلی، ملی و منطقه‌ای امارات متحده عربی رابطه مثبت و معنی داری وجود دارد.
متغیرهای تحقیق
این تحقیق دارای دو متغییر می باشد. متغیر مستقل و متغیر وابسته. متغیر مستقل آن جغرافیای سیاسی(‎تأثیرگذاری سیاست و قدرت در محیط جغرافیایی) است و متغیر مستقل آن کشور امارات متحده عربی می باشد.

روش تحقیق
روش کتابخانه ای و اسنادی بوده است.
روش گردآوری اطلاعات تحقیق
از کتابها و مقالات و پایان نامه های مرتبط با موضوع و اسناد و مطالب مرتبط با موضوع استفاده شده است.
موانع و محدودیت تحقیق
با توجه به مضمون موضوع از لحاظ جدید بودن آن و همچنین نبودن منابع کافی در این زمینه و نبودن منابع فارسی کافی ، و همچنین محدودیتهای زمانی .

مباحث نظری
امارات متصالحه نام پیشین این منطقه می باشد که تا پیش از تشکیل اتحادیه نامیده میشده و بترتیب حروف الفبا عبارتند از:ابوظبی،ام القوین، دبی،رائس الخیمه،شارجه،عجمان و فجیره که همگی در داخل شبه جزیره رأس المسندم واقعند و این شبه جزیره از طرف شمال و غرب با خلیج فارس وتنگه هرمز مجاور است و از جانب جنوب بخاک کشور سعودی عربی محدود شده شرقا ً با دریای عمان رابطه دارد و حدود پنجاه و یک هزار و پانصد کیلومتر مربع وسعت دارد.البته این رقم دقیق نبوده ونمیتواند مورد استناد قرار گیرد،زیرا علاوه بر اینکه اندازه گیری و احتساب وسعت دقیق نیست،میان ابو ظبی و عربستان سعودی نیز بر سر حدود و وسعت اختلافاتی وجود داردو هریک از طرفین وسعت بیشتری را از خاک طرف دیگر مدعی است.سواحل شرقی این سرزمین که با دریای عمان مجاور است به سواحل الباطنه شهرت دارد و فجیره در آن حدود واقع است.المسندم با این وسعت شامل امارات مذکور بوده قسمتهایی از سرزمین عمان ومسقط را نیز در بر میگیرد.امابعلت اینکه حکومت مسقط و عمان بنا بمقتضای وضع خاص خود، خود را از همه امور مربوط با عرب کنارکشیده و در جنجال تشکیل فدراسیون خلیج فارس شرکت ندارد و اصولا وارد در این فعالیتها نیست،چنانکه سلطان این امارت اظهار نمود:( تکیه خود را بر خدای متعال و مساعی شرکت نفت قرار میدهیم)1) از بحث ما کنار میماند.پس به این ترتیب بعد از این امارت که قسمت وسیعی از شبه جزیره عمان را فرا گرفته است،وسیعترین قسمت امارت متصالحه مربوط میشود به ابوظبی.سرزمین مسندم همانند دیگر نقاط جزیرة العرب عبارت از یک منطقه نسبتا ً مسطح و کویری است و همگی ایالات آن با دریا مجاورت داشته،حدود 640کیلومتر از خورالعدید در نزدیکی قطر تا مرز امیر نشین عمان و مسقط با خلیج فارس خط ساحلی دارند و سواحل این ایالات از یک خط مضرس شنی متشکل از خورها و شبه جزایر سنگی و مرجانی و شنی، تشکیل میشود. تضاریس ساحل و عمق کم آب در خلیج در نزدیکی ساحل و وجود جزایر متعدد تأ ثیری بسیار عمیق در زندگی مردم امارات متصالحه و نوع معیشت و وضع اجتماعی آنان بخشیده است و بطور کلی زندگی این مردم وابستگی زیادی به منابع دریائی از قبیل ماهی و میگو و مروارید و غیره دارد. منطقه کویری مسندم که شامل قسمت اعظم این ناحیه میشود نسبتأ مسطح و از عوارض مهم جغرافیایی وطبیعی عاری لست، لیک درمقام مقایسه با داخله شبه جزیره عربستان از ناهمواری بیشتری برخوردارمیباشد0

مشخصه‌ها و شرایط کلی امارات

امارات متحده عربی کشوری است که در سال 1971، با مدیریت انگلیسی‌ها و پیوستن هفت شیخ‌نشین ابوظبی، عجمان، فجیره، شارجه، دوبی، راس‌الخیمه و ام‌القوین، ایجاد شد. وسعت سرزمین این کشور 83600 کیلومتر مربع است و جمعیت آن در حدود هفت میلیون نفر است، اما از این تعداد جمعیت تنها یک میلیون را اماراتی‌های بومی و اصیل تشکیل می‌دهند و شش میلیون نفر دیگر از سایر کشورها و مناطق جهان به خصوص جنوب آسیا و ایران می‌باشند. هر چند بعد از بحران اقتصادی اخیر از تعداد اتباع خارجی در این کشور کاسته شد، با این حال امارات متحده عربی از نظر نرخ مهاجرت، در جهان رتبه اول را دارد. در میان هفت امارت کشور امارات متحده عربی تفاوت‌هایی قابل توجه وجود دارد و چهار امارت بسیار مهم تلقی می‌شوند. ابوظبی که مرکز کشور است، بخش اعظم منابع و درآمد نفتی را به خود اختصاص داده است. دوبی از منظر اقتصادی و تجاری در این کشور اهمیت بالایی دارد. شارجه از منظر فرهنگی جایگاه بالایی دارد و حاکم آن نیز به مسایل فرهنگی و مسائلی مانند برپایی نمایشگاه‌ها علاقه زیادی نشان می‌دهد. امارت رأس‌الخیمه نیز ولیعهد حاکم است. در میان این چهار امارت، ابوظبی مهمترین آنها محسوب می‌شود

تحقیقهای مشابه
جغرافیای سیاسی امارات متحده عربی
25 صفحه - 7500 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007