جمعه 14 فروردین 1399
بازدید امروز : 6256 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق
سفارش پیشینه پژوهش سفارش از طریق تلگرام یا واتس آپ
تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

تاثیر ارزشهای دینی بر کارایی کارکنان درس سمینار

عنوان سفارش :
تاثیر ارزشهای دینی بر کارایی کارکنان درس سمینار
تعداد صفحه :
89
قیمت :
15000 تومان
تاثیر ارزشهای دینی بر کارایی کارکنان درس سمینار تاثیر ارزشهای دینی بر کارایی کارکنان درس سمینار تاثیر ارزشهای دینی بر کارایی کارکنان درس سمینار
 • فصل اول: کلیات تحقیق
  1. 1-1 مقدمه

  بی‏تردید سازمانها باید از طریق کارکنان خود به اهداف گروهی برسند،به همین دلیل‏ کیفیت و نحوهء انجام کارکارکنان در تحقق اهداف سازمان بسیار مؤثر است.توجه به این نکته،بازبینی،شناسایی و ارزش‏گذاری کیفیت و نحوهء انجام کار نیروی‏ انسانی و توسعهء برنامه‏های لازم برای بهبود عملکرد را امری اجتناب‏ناپذیر می‏کند که به‏ آن ارزشیابی عملکرد کارکنان می‏گویند.صاحب‏نظران مدیریت منابع انسانی براین عقیده‏اند که هر سازمان باید پیش از هر تصمیم مهمی چون ارتقاء،افزایش حقوق و مزایا،جابجایی،انتصاب،عزل و برکناری از خدمت،عملکرد کارکنان را باتوجه به معیارهای متناسب مورد ارزشیاب قرار دهد.از طریق این فرایند اطلاعاتی به دست‏می‏آید که بربسیار از تصمیمات مدیریت تأثیر گذاشته و با اجرای صحیح و اصولی آن،عملکرد کارکنان بهبود می‏یابد و سازمان نیز در تعیین نیازهای آموزشی،پرداخت عادلانهء حقوق و مزایا و پرورش کارکنان خود از آن‏ اطلاعات بهره‏برداری می‏کند.از سوی دیگر کارکنان با آگاه شدن از وضعیت خود،اقدامات لازم را به منظور تسلط برضعف‏ها و بهبود توانایی‏های خود انجام می‏دهند تا بتوانند د مسیر زندگی شغلی خود موفق گردند.بنابراین منافع فرد و سازمان هردو اقتضا می‏کند که این فرایند به طور صحیح و مستمر در دروه‏های معین صورت گیرد.در منابع دینی نیز امر ارزشیابی و رسیدگی به اعمال انسان بسیار مورد تأکید قرار گرفته و تصریح شده که در ترازوی عدل الهی کوچک‏ترین عمل مورد توجه و سنجش‏ قرار می‏گیرد و در وقت رسیدگی به اعمال انسان هرگز آنهایی که اعمال شایسته دارند با دیگران،مساوی نیستند:
  فمن یعمل مثقال ذرّة خیرا یره،و من یعمل مثقال ذرّة شرّا یره،
  و یا جای دیگر می‏فرماید:
  کلّ نفس بما کسبت رهینة2؛هر نفسی در گروه عملکرد خود است.
  حضرت علی(ع)خطاب به مالک اشتر می‏فرماید:
  نباید نیکوکار و بدکار در نزد تو دارای موقعیت مساوی باشند

  بنابراین،ارزشیابی عملکرد کارکنان از خطیرترین وظایف مدیران و از فرایندهای‏ حساس مدیریت در سازمان است و انجام بدون نقص آن غیر ممکن به نظر برسد.به همین‏ دلیل ضروری است مدیران،فرماندهان و سایر مسئولان و افرادی که به گونه‏ای در اظهار نظر و اتخاد تصمیم نسبت به همکاران خود مشارکت دارند.اطمینان حاصل کنند که در ابراز نظر خود جانب عدالت و حسن‏نیت را لحظ کرده‏اند و احیانا تحت تأثیر پیش‏ داوری‏ها،اغراض شخصی،ظاهر افراد و...قرار نگرفته و امر ارزشیابی را در نهایت‏ اخلاص،صداقت و بی‏نظری انجام می‏دهند.این امر ممکن نیست مگر اینکه در فرایند ارزشیابی از اصولی معتبر،متقن،برگرفته از ارزشهای دینی و الهی و قابل قبول پیروی‏ کرده باشیم.

 • 2-1 بیان مسئله
 • سازمان هاي دولتي و شرکت هاي خصوصي تلاش مي کنند روحيه کار و تلاش را بر سازمان و شرکت خود حاکم نمايند، از اين رو کارايي و اثربخشي سازمان، در مهمترين بعد، به کارايي و اثربخشي مديران و کارکنان بستگي دارد.سازمان ها و شرکت هاي بزرگ دنيا به اين دانش دست يافته اند که محور قراردادن بعضي اصول و ارزش هاي اخلاقي و انساني و حتي ديني به جاي ارزش هاي کسب حداکثر سود، موجب کارايي و اثربخشي بيشتر مديران بر کارکنان و در نتيجه ايجاد فضاي تلاش و خلاقيت براي سازمان مي شود. بويژه محورهاي ارزشي، در حوزه هاي منابع انساني، استراتژي و رسالت سازمان، فرهنگ سازماني و اخلاق حرفه اي برجسته تر شده است.

 • 3-1 اهمیت و ضرورت تحقیق
 • نظام اداري كشور با وجود همة تلاش‌هاي صورت گرفته در جهت اصلاح آن همچنان فاقد كارايي و پاسخ‌گويي لازم است. يكي از علل اصلي آن، بي‌توجهي به ارزش‌هاي اسلامي و دینی نقش بنيادين آن در تحول و سلامت نظام اداري است. و هچنین بالا بردن کارایی در بین کارکنان است.از اين‌رو، تحقيق حاضر درصدد تبيين عوامل مؤثر بر سلامت نظام اداري و رشد ارزش‌هاي اخلاقي در آن با استفاده از آيات قرآن كريم و سيرة نظري و عملي معصومان(ع) با استفاده از روش توصيفي - تحليلي است. با تحليل محتوي منابع اسلامي مي‌توان چنين نتيجه گرفت كه سلامت نظام اداري و رشد ارزش‌هاي اخلاقي در آن، از يك‌سو تحت تأثير مباني هستي‌شناختي و انسان‌شناختي حاكم بر باورهاي افراد سازماني است و از سوي ديگر تحت تأثير عوامل سه‌گانة ارزشي، درون‌سازماني و برون‌سازماني است. از اين‌رو، اعمال سه نوع اصلاحات بينشي و اعتقادي، درون‌سازماني و برون‌سازماني ضروري است تا بتوان کارایی در سازمانها را بالا برد.

 • 4-1 فرضیه تحقیق
 • - به نظر می رسد رابطه معنی داری بین ارزشهای دینی و کارایی کارکنان وجود دارد.
  5-1 سئوال تحقیق
  بین ارزشهای دینی و کارایی کارکنان رابطه وجود دارد؟

 • 6-1تعریف عملیاتی متغیرها
 • 1-6-1 تعریف دین
  امیل دورکیم با بر شمردن تعاریف رایج در ارتباط با دین همچون: «دین به مثابه دیدگاهی اعتقادی در رابطه با مواردی که در قالب علم نمی‌گنجد و «دین به عنوان دستگاهی برای تنظیم روابط با موجودات خاص همچون خدایان، شیاطین، فرشتگان، ارواح و به رد این تعابیر می‌پردازد و دین را بدین گونه تعریف می‌کند: دین عبارت است از دسته‌ای همبسته از باورها و اعمال مربوط به امور لاهوتی (مجزا از امور ناسوتی) که این باورها و عقاید همه کسانی را که پیرو آنها هستند در یک اجتماع اخلاقی واحد به نام امت متحد می‌کند. (دروکیم ، صور بنیانی حیات دینی صفحه 63)

  2-6-1 تعلق دینی
  بنابه نظر گلاگ و استارک، همه ادیان جهانی با وجود آنکه در جزئیات با هم متفاوتند دارای حوزه¬های کلی هستند که تعلق دینی در آنها جلوه گر می شود. گلاگ در سال 1962 برای سنجش دین گرایی پنج بعد مختلف را مشخص کرد که عبارتند از: بعد تجربی، آیین گرایانه، بعد ایدئولوژیک، بعد عقلانی و بعد تبعی.
  این تقسیم بندی یکی از عالی¬ترین تقسیم بندی¬ها در حوزه سنجش دین گرایی می باشد به طوری که علامه جعفری نیز کارایی و مفید بودن این تقسیم¬بندی را خاطر نشان ساخته¬اند. (طالبان،1380، ص 11).در این پژوهش بر اساس ابعاد دینداری گلاگ و استارک چهار عامل برای سنجش تعلق دینی در نظز گرفته شده است که عبارتند از: آگاهی دینی، گرایش دینی، مناسک دینی و تجربه دینی.

  3-6-1 کارایی
  كارآیی مربوط به اجرای درست كارها در سازمان است؛ یعنی تصمیماتی كه با هدف كاهش هزینه‌ها، افزایش مقدار تولید و بهبود كیفیت محصول اتخاذ می‌شوند. كارآیی عبارت است ازنسبت بازده واقعی بدست آمده به بازدهی استاندارد و تعیین شده(مورد انتظار) یا نسبت مقدار كاری كه انجام می‌شود به مقدار كاری كه باید انجام شود. (بهره‌وری و تجزیه و تحلیل آن در سازمانها(مدیریت بهره‌وری فراگیر)، طاهری، شهنام؛ ، تهران، هستان، 1378، چاپ اول، ص9.)

  تحقیقهای مشابه
  تاثیر ارزشهای دینی بر کارایی کارکنان درس سمینار
  89 صفحه - 15000 تومان
  تاثیر ارزشهای دینی بر کارایی کارکنان مدیریت بازرگانی
  107 صفحه - 14000 تومان
  پروژه مدیریت بازرگانی بررسی تاثیر روابط روانی کارکنان بر کارایی آنان در سازمان
  73 صفحه - 18000 تومان
  پروژه مدیرت بازرگانی تاثیر روابط انسانی کارکنان بر اثر بخشی آنان در سازمان
  56 صفحه - 17000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - چگونه مهندسی معکوس فرایند کاری بر سرمایه تکنولوژی اطلاعات وعملکرد کارکنان تحت شرایط سنجش متفاوت تاثیر میگذارد؟ 17
  12 صفحه - 12000 تومان
  پروژه بررسی تاثیر مدیریت مشارکتی بر رضایت شغلی کارکنان همراه با جامعه آماری و پرسشنامه و ضمایم آماری
  67 صفحه - 14000 تومان
  تشویق کارکنان و تاثیر آن بر عملکرد آنها
  62 صفحه - 8000 تومان
  تشویق کارکنان و تاثیر آن بر عملکرد آنها درس سمینار
  86 صفحه - 12000 تومان
  پروژه درس روش تحقیق بررسی میزان تاثیر فناوری اطلاعاتی و ارتباطی تلفن همره و اینترنت
  35 صفحه - 10000 تومان
  پروژه رشته آموزش ابتدایی بررسی موانع و مشکلات درس هنر و تاثیر راهکارهای علمی آن در دوره ابتدایی در استان گیلان در سالهای 70 تا 72
  94 صفحه - 15000 تومان
  پروژه روش تحقیق با عنوان بررسی موانع و مشکلات درس هنر و تاثیر راهکارهای علمی آن در دوره ابتدایی
  15 صفحه - 4000 تومان
  بررسی موانع و مشکلات درس هنر و تاثیر راهکارهای علمی آن در دوره ابتدایی - روش تحقیق
  10 صفحه - 5000 تومان
  بررسی رابطه آموزش های ضمن خدمت کارکنان با افزایش کارآیی مطابق با روش تحقیق
  43 صفحه - 9000 تومان

  ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

  برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

  ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
  رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
  با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
  صفحه اصلی| تحقیق | تحقیق های آماده | ترجمه | ترجمه آماده | کار آماری | کار آماری آماده | طرح کارآفرینی | نما و پلان

  Tel : 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  channel: https://t.me/tahghighchannel
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2020 - 2007