موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

آشنایی با بورس اوراق بهادار و نحوه سرمایه گذاری در آن

عنوان سفارش :
آشنایی با بورس اوراق بهادار و نحوه سرمایه گذاری در آن
تعداد صفحه :
112
قیمت :
48000 تومان
آشنایی با بورس اوراق بهادار و نحوه سرمایه گذاری در آن آشنایی با بورس اوراق بهادار و نحوه سرمایه گذاری در آن آشنایی با بورس اوراق بهادار و نحوه سرمایه گذاری در آن

فصل اول : کلیات تحقیق
مقدمه
حیطه فعالیت بورس اوراق بهادار با معاملات مربوط به انواع اوراق بهادار همانند سهام ممتاز، اوراق قرضه و اوراق مشارکت ( مختص ایران)، مرتبط می باشد. بورس اوراق بهادار مکانیزمی را فراهم می کند تا از طریق آن پس اندازهای اندک جامعه به سرمایه گذاری های کلان اقتصادی تبدیل شود. این ابزار کارآمد در کشورهای پیشرفته دارای قدمت طولانی و در کشور ایران دارای پیشینه کوتاه مدت می باشد . در ایران شروع فعالیت رسمی بورس به سال 1346 بر می گردد ولی آغاز فعالیت اصلی آن از سال 1368 که همراه با اولین برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی است می باشد. با توجه به اینکه بازار بورس اوراق بهادار رکن اصلی بازار سرمایه و بازار مالی است ، توسعه متناسب دو بخش اصلی اقتصاد یعنی بخش مالی و واقعی از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد . طبق تئوری های اقتصادی در صورت هر گونه اختلال در رشد و توسعه بخش های مذکور یا عدم توسعه متناسب آنها، رشد و توسعه اقتصادی دچار مشکل خواهد شد . کشورهای توسعه یافته همواره دارای بخش مالی قدرتمندی هستند که بازار پول و بازار سرمایه می باشند .
عدم توسعه مناسب بازار سرمایه به عنوان زیر مجموعه مهمی از بخش مالی علاوه بر ایجاد فشار مضاعف بر سیستم پولی کشور، باعث شده که واحدهای تولیدی و خدماتی از مزایای یک بازار سرمایه فعال و پویا محروم گردند . مهمترین هدف بازار سرمایه این است که با اجرای فرآیند سالم سازی و شفافیت، پس انداز کنندگانی که دارنده منابع مالی می باشند و هدف کسب سود و بازده معقول دارند را به اشخاص حقوقی و واحدهای اقتصادی که برای توسعه فعالیت های خود نیاز به منابع مالی دارند پیوند دهد. اثر بورس اوراق بهادار در هر اقتصادی غیر قابل انکار می باشد و مشارکت کنندگان در این بازار اعم از سرمایه گذاران و صادر کنندگان اوراق بهادار از مزیت های آن بهره مند می گردند

بیان مسئله
رسیدن به توسعه اقتصادی مطلوب هدف اصلی تمامی دولتهاست. از آنجا که این امر به جز عوامل مهمی چون مدیریت کارآمد فناوری پیشرفته و نیروی انسانی خلاق و... نیازمند وجود سرمایه گذاری و تشکیل سرمایه می باشد. لذاتوجه به راه جلب های و جذب سرمایه گذاری امری ضروریست. در این راستا با توجه به مشکلات ناشی از دولتی بودن سیستم بانکی و عدم جوابگویی این سیستم به نیازهای سرما یه گذاری کشور لزوم توجه به بورس اوراق بهادار به عنوان عمده ترین بخش بازار سرمایه در ایران امری کاملا" حیاتی می باشد. بورس اوراق بهادار تهران علی رغم دارا بودن محدودیتهای فنی و غیر فنی در مقایسه با سایر بورسهای جهان می تواند در ایجاد بازار سرمایه قوی و کار آمد تا حد زیادی موثر واقع شود. یکی از راههای مهم در جهت تقویت هر چه بیشتر بورس اوراق بهادار برای نائل شدن به شرایط مطلوب سرمایه گذاری آشنایی تمامی دست اندر کاران به راه های علمی و تجربی مباحث سرمایه گذاری و بورس می باشد. با توجه به لزوم بررسی و شناخت علمی از کارکرد بورس اوراق بهادار در این تحقیق به آشنایی و شناخت بورس- فرآیند سرمایه گذاری و چگونگی محاسبات و تجذیه تحلیلهای آن می پردازیم

اهداف کلی تحقیق
هدف علمی
با توجه به اینکه هر گونه سرمایه گذار ی آگاهانه و مدیرانه پیامد های مثبت وشگرفی در ذهن سرمایه گذار و نیز جامعه اقتصادی خواهد داشت و رقابت را در سطح کلان اقتصادی و مدیریتی در گیر با دانش روز می نماید. بدیهیست که چنانچه این مجموعه نا قابل بتواند در تعیین خط مشی کلی بورس تاثیر گذار بوده و روشنگر راه ره جویان باشد. باعث مسرت گردآورنده آن خواهد شد.
هدف کاربردی
محقق معتقد است چنانچه دانشجو یا هر طالب سرمایه گذاری بتواند به درستی محتویات این پروژه زا مطالعه نموده و اندکی به منابه معرفی شده در پایان مجموعه مراجعه نماید در این صورت توان این را خواهد داشت که در تالار بورسهای کشور با کمی تجربه به راحتی سرمایه گذاری نماید.

 • فصل دوم: ادبیات تحقیق
 • تاریخچه بورس در جهان

  پیدایش بورس ها در دنیا با دو پدیده دیگر ، یکی پیدایش شرکتهای سهامی با مسئولیت محدود و دیگری پیدایش شرکتهای سهامی عام نیز مرتبط است. واژه "بورس" از نام خانوادگی فردی به نام "واندر بورس" اخذ شده که در اوایل قرن پانزدهم در شهر بروژ در بلژیک می زیسته و صرافان شهر در مقابل خانه او گرد می آمدند و به داد و ستد کالا ، پول و اوراق بهادار می پرداختند. نام وی بعدها به کلیه اماکنی اطلاق شد ، که محل داد و ستد پول و کالا و اسناد مالی و تجاری بوده است. تشکیل اولین بورس اوراق بهادار در جهان در سال 1460 روی داد . در این سال در شهر "آنورس" بلژیک که موقعیت تجاری قابل ملاحظه ای داشت ، اولین بازار متشکل سرمایه به وجود آمده است.
  رشد بورس سهام و جا افتادن آن در عملیات تجاری واقتصادی ، با انقلاب صنعتی اروپا و شکوفایی اقتصاد تازه متحول شده آن قاره از کشاورزی به صنعتی همراه بوده است.نکته قابل توجه آنکه درست در هنگام جهش معاملات بورس و پا گرفتن آن ، دول اروپایی مانند آلمان ، انگلیس و سوئیس ، قوانین و مقررات ناظر بر فعالیت این نهاد را وضع کردند و قبل از اینکه امنیت سرمایه گذاری به خطر افتد و موجباتی فراهم شود که صاحبان پس انداز های کوچک ، صنایع نوپای اروپا را از موهبت مشارکت خود محروم سازند ، ضمانت اجراهای قانونی وضع شد تا از هرگوه تقلب و تزویر و پایمال شده حقوق صاحبان سهام ، جلوگیری گردد.
  اولین بورس اوراق بهادار جهان در اوایل قرن 17 در شهر آمستردام تشکیل گردید و کمپانی معروف استعماری "هند شرقی" سهام خود را در آن بورس عرضه نمود ، بورس آمستردام امروزه نیز یکی از منابع مهم تامین سرمایه در سطح بین المللی است.
  دومین بورس معتبر دنیا ، بورس لندن است که از سال 1801 میلادی با انتشار 4000 سهم 50 پوندی به مبلغ 200000 پوند افتتاح گریدی و آغاز به کار نمود. از ابتدای امر در بورس لندن اوراق بهادار خارجی و داخلی مورد داد وستد قرار می گرفته است. در امریکا اولین محل شناخته شده به عنوان بورس اوراق بهادار در نیویورک و در محوطه ای در زیر سایه درخت نارون بزرگی در خیابان وال "وال استریت " بود که بعد ها به قهوه خانه ای در نزدیکی همان محل انتقال یافت.(1972 م
  آقای واندر بورس کسی که کلمه بورس از نام خانوادگی او گرفته شد) وال استریت با جمع آوری مبالغی به عنوان ورودیه از دلالان و گسترش عملیات تقویت شد.و به مجتمع تجاری عظیمی مبدل گردید که بعد ها به عنوان بورس سهام نیویورک رسما به ثبت رسید.بورس نیویورک در حال حاضر بزرگترین بازار سرمایه دنیاست.

  تاریخچه بورس در ایران

  در سال1315 شمسی دو کارشناس هلندی و بلژیکی فقط به منظور بررسی امکانات قانونی تشکیل سازمان بورس در ایران به ایران سفر کردند. اما سالها اتاق صنایع معادن بانک مرکزی و وزارت بازرگانی به مطالعه راجع به آن پرداختند و در سال 1341 با تشکیل کمسیونی موضوعی تاسیس بورس اوراق بهادار به صورت جدی دنبال شد. و سر انجام بورس اوراق بهادار تهران در بهمن ماه سال 1346 بر چایه قانون مصوب اردیبهشت ماه 1345 تاسیس شد. دوران فعالیت بورس اوراق بهادار را میتوان به 4 دوره تقسیم کرد:
  دوره نخست(1346-1357) –دوره دوم (1358-1367) _دوره سوم (1368-1383) _دوره چهارم(از1384 تا کنون)

  بورس چیست؟

  برای شناخت بورس و آشنایی بیشتر با آن بهتر است از "بازار" و تعریف آن شروع کنیم. در یک تعریف ساده، میتوان گفت که، بازار مکانی است که در آن خرید و فروش صورت میگیرد؛ و سادهتر این است که بگوییم هرگاه شرایطی فراهم شود که بین خریدار و فروشنده رابطه برقرار شود و معاملهای صورت پذیرد بازار تشکیل شده است. این شرایط میتواند مکان خاصی باشد یا شبکهای ارتباطی مثل اینترنت. در بازارها به طور کلی دو نوع دارایی، داراییهای واقعی و داراییهای مالی، مورد معامله قرار میگیرند. داراییهای واقعی همان داراییهای فیزیکی هستند مثل زمین، ساختمان و انواع کالا مانند ماشین، لوازم خانگی و .... اما داراییهای مالی داراییهای کاغذی و بهتر بگوییم اسنادی هستند، مثل سهام و اوراق مشارکت. بورس بازاری است که در آن داراییهای مختلف مورد معامله قرار میگیرد. از این رو، انواع بورسها را میتوان به سه دستهی کلی بورس کالا، بورس ارز و بورس اوراق بهادار طبقهبندی کرد.
  1. بورس کالا: بازاری که در آن خرید و فروش کالاهای معین صورت میگیرد و به طور منظم و دائم فعال است بورس کالا نام دارد. در بورس کالا معمولاً مواد خام و مواد اولیه مورد معامله قرار میگیرد. هر بورس کالایی را با نام همان کالایی که مورد معامله قرار میگیرد نامگذاری میکنند. مثلاً بورس نفت و بورس گندم. 2. بورس ارز: در بورس ارز، همان طور که از نام آن مشخص است، کار خرید و فروش پولهای خارجی انجام میگیرد. این بورس در کشور ما فعال نیست اما در کشورهای پیشرفته فعالیت چشمگیری دارد.
  3. بورس اوراق بهادار: در بورس اوراق بهادار داراییهای مالی از قبیل سهام، اوراق مشارکت و.....مورد معامله قرار میگیرد. در ایران، به بازار خرید و فروش اوراق بهادار که به طور رسمی و دائمی در محل معینی تشکیل میشود "بورس اوراق بهادار" میگویند ولی ما در این نوشته برای اختصار آن را بورس یا بورس اوراق بهادار میگوییم

  چرا در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

  سرمایه گذاران در هر کجا که سرمایه گذاری می کنند علاوه بر اینکه به دنبال کسب سود هستند در انتخاب نوع سرمایه گذاری نیز به دنبال جایی می گردند که سو بیشتری بدهد مورد اطمینان و قانونی باشد هر زمان که بخواهند بتوانند از وضعیت سرمایه گذاری خود مطلع شوند هر وقت که بخواهندبتوانند سرمایه خود را نقد کنند و...... برخی نیز علاوه بر این معیارهای متعالی تری دارند به عنوان مثال دنبال سرمایه گذاری در کاری هستند که علاوه بر خودشان جامعه از آن بهره مند شود . مثلا" ایجاد اشتغال بکندو..... بورس از جمله مراکزیست که که جمیع این ویژگی ها را داراست. پس سرمایه گذاری در بورس نه تنها برای سرمایه گذاران و سرمایه پذیران سودمند است بلکه برای کل جامعه نیز فواید قابل توجهی دارد.

  چگونه میتوان در بورس سرمایه گذاری کرد؟

  انجام هر فعالیتی تابع آداب و مقرراتی است. سرمایه گذاری در بورس نیز تابع مقررات و آداب خاص خود است. اولین کاری که برای سرمایه گذاری در بورس باید انجام داد گرفتن "کد معاملاتی" است. این کد به منظور راحت تر شدن وسرعت یافتن بیشتر کازر به افرادداده می شود همان طور که بانک به مشتری خود شماره حسابی میدهد که مشتری با آن شماره شناخته میشود بنابر این سیستم معاملاتی بورس افراد را به وسیله کد معاملاتی آنها شناسایی میکند برای گرفتن کد معاملاتی فرد می تواند با مراجعه به یکی از کارگذاریها و ارائه فتوکپی شناسنامه یا کارت ملی خود کد مربوط به خود را دریافت دارد.کد معاملاتی شامل سه حرف اول نام خانوادگی به همراه یک عدد ثابت می باشد.به عنوان مثال کد معاملاتی کسی که نام خانوادگی او فخرآبادی است میتواند "فخر 00101" باشد.

 • فصل سوم:
 • آشنایی با بورس اوراق بهادار و نحوه ی سرمایه گذاری در آن

 • بخش اول
 • از دیدگاه اقتصادی، نقش بورس اوراق بهادار از چهار بعد قابل تأمل است:
  الف: جمع آوری سرمایه های جزیی و پراکنده و یک کاسه کردن آنها در جهت تجهیز منابع مالی شرکتها
  انتشار سهام و فروش اوراق مشارکت یکی از مطمئن ترین راههای جمع آوری وجوه لازم برای سرمایه گذاری است . واحدهای تولیدی و تجاری به عوض استقراض از نظام بانکی می توانند تحت ضوابطی از طریق انتشار سهام یا فروش اوراق مشارکت در بورس نیازهای مالی خود را تأمین کنند . در گذشته ایجاد واحدهای کوچک با تأمین سرمایه از سوی یک شخص یا یک خانواده میسر بود . در حالیکه امروزه دیگر تأسیس واحدهای بزرگ تولیدی و تجاری چنان سرمایه انبوهی را می طلبد که از توان مالی یک فرد یا خانواده خارج است . بورس مکانی است که این واحدها با انتشار سهام قادر هستند سرمایه های پراکنده را جمع آوری کرده و در پروژه های بزرگ سرمایه گذاری نمایند .
  ب: توزیع عادلانه درآمد و ایجاد احساس مشارکت
  با تقسیم مالکیت های بزرگ از طریق فروش سهام آنها در بورس اوراق بهادار از دید اقتصاد کلان به هدف های توزیع عادلانه تر درآمد و نیز احساس مشارکت در عموم افراد جامعه در فعالیت های تولیدی و تجاری کمک زیادی می کند . حتی چنانچه امکان تأمین سرمایه گذاری های بزرگ یا استقراض بانکی میسر شود، مع هذا انتشار و فروش سهام به عموم به منظور تأمین منابع مالی مرجح است . بسیاری از جامعه شناسان توزیع مالکیت را بین عموم طبقات به لحاظ اجتماعی مفید می دانند . امری که از دو قطبی شدن جامعه جلوگیری می کند و ناآرامی های اجتماعی را تخفیف می دهد.
  ج: ایجاد یک بازار رقابتی کامل
  در بازار رقابتی کامل تعداد زیادی خریدار و فروشنده به نحوی عادلانه تحت مکانیزم بازار یعنی عرضه و تقاضا به فعالیت می پردازند و هر کس می تواند آزادانه اوراق بهادار را خریداری و یا به فروش برساند. ضمناً شرکت های بورس ملزم هستند اطلاعات مالی و گزارش های مربوط به اتفاقات مهم و سرمایه گذاری ها و کلاً هر اطلاعاتی که روی قیمت سهام اثرگذار است و محرمانه نباشد را به صورت سه ماهه، شش ماهه، نه ماهه و سالیانه به بورس ارسال نموده و بورس پس از بررسی، آنها را منتشر می نماید .
  د: تخصیص مطلوب منابع
  وجود فضای یک بازار کامل در بورس اوراق بهادار، تخصیص مطلوب منابع را میسر می سازد . بورس اوراق بهادار با تعیین بهای رقابتی سهام به عنوان ابزار انتظامی اقتصاد، مدیران غیر کارا و ضعیف را تنبیه و مدیران مبتکر و قدرتمند را تشویق می کند. یک شرکت زیان ده نمی تواند از طریق بورس به تأمین نیازهای مالی خود اقدام نماید .

  تحقیقهای مشابه
  آشنایی با بورس اوراق بهادار و نحوه سرمایه گذاری در آن
  112 صفحه - 48000 تومان
  پروژه رشته حسابداری بررسی ارتباط بین متغیر های کلان اقتصادی و بازده غیر عادی سهام در بورس اوراق بهادار تهران فایل بصورت پاورپوینت
  42 صفحه - 27000 تومان
  آشنایی با بازارهای بورس اوراق بهادار در آمریکا
  9 صفحه - 1500 تومان
  پروژه تجزیه و تحلیل بورس اوراق بهادار تهران طی سالهای 89- 80
  65 صفحه - 36000 تومان
  بررسی نوسانات بورس اوراق بهادار تهران طی سالهای 80
  16 صفحه - 9000 تومان
  بررسی رابطه اندازه شرکت با بازده و ریسک در بورس اوراق بهادار تهران
  26 صفحه - 9000 تومان
  بررسی رابطه ویژگیهای شرکت و سودآوری شرکت در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار پروژه مالی
  89 صفحه - 36000 تومان
  بررسی ساختار مالکیت شرکت و سود شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار پروژه مالی
  64 صفحه - 36000 تومان
  سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار
  8 صفحه - 1500 تومان
  آسیب شناسی بازار سرمایه ( بازار اوراق بهادار در ایران)
  94 صفحه - 36000 تومان
  تاریخچه و آشنایی با شرکت بنز و بنیانگذار آن کارل بنز فایل بصورت پاورپوینت
  28 صفحه - 12000 تومان
  اقامتگاهها و هتلهاي معروف در تركيه - آشنایی اجمالی با کشور ترکیه و صنعت گردشگری در آن کشور
  24 صفحه - 12000 تومان
  پروژه بررسی علل افت و خیزهای بورس اوراق بهادار
  111 صفحه - 36000 تومان
  پروژه حسابداری بررسی آثار و پیامدهای اقتصادی تاسیس بورس اوراق بهادار
  102 صفحه - 45000 تومان
  شرکت بورس اوراق بهادر تهران(سهامی عام)
  45 صفحه - 15000 تومان
  پروژه حسابداری بررسی آثار و پیامدهای اقتصادی تاسیس بورس اوراق بهادار
  101 صفحه - 45000 تومان
  پروژه حسابداری بررسی آثار و پیامدهای اقتصادی تاسیس بورس اوراق بهادار
  150 صفحه - 36000 تومان
  شرکت بورس اوراق بهادر تهران سهامی عام
  45 صفحه - 7500 تومان
  بررسی آثار و پیامدهای اقتصادی تاسیس بورس اوراق بهادار
  46 صفحه - 9000 تومان
  نقش بورس به عنوان منبع مالی سرمایه گذاری داخلی - روش تحقیق
  14 صفحه - 9000 تومان
  نقش بورس به عنوان منبع مالی سرمایه گذاری داخلی - روش تحقیق
  14 صفحه - 7500 تومان
  بررسی تأثیر بورس کالای محصولات کشاورزی بر سیاستهای قیمت گذاری پاورپوینت
  52 صفحه - 21000 تومان
  بورس اوراق بهادار تهران
  7 صفحه - 1500 تومان
  بورس اوراق بهادار تهران
  10 صفحه - 1500 تومان
  روش قیمت گذاری اوراق ارز
  14 صفحه - 6000 تومان
  قیمت گذاری اوراق بهادر- پروژه
  80 صفحه - 45000 تومان
  برف و نحوه تشکیل آن فایل بصورت پاورپوینت
  20 صفحه - 9000 تومان
  بررسی تاثیر سرمایه گذاری بر توسعه روستایی گیلان
  7 صفحه - 1500 تومان
  جریان سرمایه گذاری خارجی در کشور های توسعه نیافته
  29 صفحه - 10500 تومان
  اهداف و اولویت های سرمایه گذاری خارجی در ایران
  6 صفحه - 1500 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - سرمایه گذاری مشترک 14
  18 صفحه - 15600 تومان
  چرا در کشور ایران سرمایه گذاری خارجی صورت نمی گیرد
  21 صفحه - 9000 تومان
  چرا در کشور ایران سرمایه گذاری خارجی صورت نمی گیرد
  20 صفحه - 12000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - سرمایه گذاری های RD در شرکت خانوادگی
  18 صفحه - 54000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - سرمایه گذاری شرکتی در بازارهای نوظهور آسیا 22
  26 صفحه - 78000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - نقش استعاره ها در زبان بانکداری سرمایه گذاری 16
  17 صفحه - 51000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - مفهوم ارزش زمانی پول در سرمایه گذاری اسلامی 23
  24 صفحه - 72000 تومان
  پرسشنامه انگیزه سرمایه گذاری (Borut Rusjan) (بورت روسجان)
  2 صفحه - 1500 تومان
  پرسشنامه عوامل موثر بر تصمیم گیری در سرمایه گذاری (Budiman Saleh et all) (بودیمن صالح و همکاران)
  7 صفحه - 1500 تومان
  پرسشنامه بازگشت سرمایه گذاری در حوزه منابع انسانی (Jack J.Philips et all) (جک. فیلیپس و همکاران)
  2 صفحه - 1500 تومان
  پرسشنامه حفظ رابطه با مشتریان در شرکت های مشاوره سرمایه گذاری (Andreas B. Eisingerich & Simon Bell) (آندرس. ایسینگریچ و سیمون بل)
  3 صفحه - 1500 تومان
  پرسشنامه ریسک سرمایه گذاری (Stephen Diacon) (استفن دیاکن)
  3 صفحه - 1500 تومان
  پرسشنامه ریسک سرمایه گذاری (Stephen Diacon) (استفن دیاکن)
  3 صفحه - 1500 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007