موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

مطالعه ای بر سدهای بتنی و ارائه راهکارهای اصولی بمنظور حفظ و نگهداری آن

عنوان سفارش :
مطالعه ای بر سدهای بتنی و ارائه راهکارهای اصولی بمنظور حفظ و نگهداری آن
تعداد صفحه :
32
قیمت :
15000 تومان
مطالعه ای بر سدهای بتنی و ارائه راهکارهای اصولی بمنظور حفظ و نگهداری آنمطالعه ای بر سدهای بتنی و ارائه راهکارهای اصولی بمنظور حفظ و نگهداری آن
 • مقدمه
 • سدهای مخزنی پروژههای عظیم ملی چند منظورهای هستند که ذخیره آب جهت شرب کشاورزي صنعت تولیده برق مهار سیل امور سیاحتی فرهنگی از اهداف آنها می باشد. حفاظت و نگهداری سدها نه تنها حفظ ثروت ملی وافزایش عمر ان را اه همراه دارد بلکه از لحاظ ایمنی وحفظ جان انسانها و طبیعت نیز بسیار مهم است.بلوک های بزرگ بتنی که در عرض دره جلی آب ایستاده مانند جسم زندهای است که دایما در حال حرکت بوده و مرتب باید معاینه شود واز سلامتی ان اطلاع و اطمینان حاسل شود.تغیرات دمای محیط افزایش ترازه آب حرکتهای لرزهای خزش و خیلی موارد دیکر سد را تحت تاثیر قرار میدهد.کنترل سلامتی تشخیص بیمار ونقص وعلاج به موقع آن سبب حفظ سرمایه افزایش طول عمر وجلوگیری از اسیب های جانی ومالی احتمالی میشود. از مباحث روز دنیا بهره برداری ونگهداری سازهها می باشد که حتی در ساختمانهای معمولی در اکثر کشورههای پیشرفته مطرح بوده وصورت می گیرد. لذا اندازه گیری حفاظت کنترل رفتار بهره برداری ترمیم وتعمیر در سازههای عظیمی چون سدها ضروری و الزامی است.هر چند هیچ سدی تاکنون در ایران فرو نریخته است.ولی این بدین معنی نیست که لزومانگهداری وکنترل رفتار سدها کاملا صحیح و ایده ال انجام شده است چه بسا طراحان ضرایب اطمینان را بالا گرفته و باعث افزایش هزینه سرمایه گذاری اولیه شده انددرحالیکه اگر حفاظت و نگهداری مناسب انجام گیرد انتخاب ضرایب اطمینان بالا ضرورتی نخواهد داشت و هزینه سرمایه گذاری اولیه کاهش پیدا خواهد کرد.از سوی دیگر از ساخت اولین سدهای کشور (گلپایگان.کرج و دز)زمان زیادی نگذشته است(حدود 40 سال)تا بتوان در مورد عمر مفید انها اظهار نظر کرد.از این رو بحث کنترل رفتار بازدید فنی و نگهداری و ترمیم بیش از پیش در سدها ضرورت پیدا می کند. این مسئله را باید اذعان نمود که طراحان و سازندگان هر مجموعه از سد گرفته تا یک وسیله مکانیکی وغیره باید دستور العملهای بهره برداری نگهداری وتعمیرات را ارائه دهند ولی بهره برداران پس از مدتی به نکاتی دست میابند که حتی خود در نظر نداشتند و چه بسا اطلاعاتی در طرههای آینده بر این اساس حاصل گردد.ما اکنون با توجه به دستورالعملهای طراحان و نیز تجارب بهره برداران به دنبال بهینه کردن ان می باشیم.

  تاریخچه سدهای بتنی در ایران

  از سال 1339 با اتمام عملیات ساختمانی اولین سد ایران(سد گلپایگان) و نیز به بهره برداری رسیدن سد کرج و دز بحث های ایمنی و پایدیری در سدهای ایران مد نظر قرار گرفت. از این سال تا پیروزی انقلاب اسلامی 9سددر کشور به بهره برداری رسیده بود.پایداری و ایمنی این سدها عموما توسط مشاورین بینالمللی و طراحان همان سدها انجام می گرفت. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی امر مهم کنترل و پایداری در سدها بلا تصدی بود تا اینکه گروه کنترل و پایداری در موسسه تحقیقات منابع آب تشکیل شد و با برگزاری دوره های آموزشی جهت تکنسین ها و بهره برداری با همکاران ومشاورین خارجی کار اغاز گردید.اولین قرار داد کنترل پایداری در سال 1364 با شرکت مهاب قدس و مشارکت طراحان سوئسی منعقد گردید که تا اواخر سال 1369 ادامه یافت. از سال 1371 الی 1377 مجددا قراردادی جهت کنترل و پایداری 11 سد بتنی و8 سد خاکی با شرکت مهاب قدس منعغد گردید.
  در این قرار داد ها مطالعات هیدرولوزی لرزه خیزی نیروهای استاتیکی ودینامیکی بازدید فنی از بدنه و تجهیزات پیش بینی گردیده و نیز ارزیابی سالیانه وادواری 5 ساله در نظر گرفته شده بود. از سال 1368 تاکنون مسولیت ستادی کنترل و پایداری سدهای کشور به عهده سازمان مدیریت منابع اب ایران می با شد.

  هدف از کنترل و پایداری

  جهت ساخت و اجرای سازه های عظیم و مهمی چون سده زمان و هزینه گزاف صرف میگردد لذا نگهداری و حفظ سلامت و کارایی سازه به همان شکل و ساخت اولیه لازم است.کنترل مستمر سازه و اطلاع از اوضاع واحوال سازه نیاز به یک برنامه مدون داردکه ساخت و نیز روشهای تعمیرات معمول در ارتباطبا نگهداری است. خوشبختانه بحث کنترل وپایداری و نگهداری در سدها هر چند بطور نامنظم ومحدود ولی از ابتدا بر قرار بوده است و ارائه برنامه ونظام بندی و فرمهای کنترل و اندازه گیری ساده و مناسب نتنها باعث صرفه جویی در کار و نیروی انسانی می شود بلکه دقت کار را نیز افزایش میدهد.

  انواع سدها از نظر كاربرد

  1) سدهاي مخزني:به منظور ذخيره آب براي تاءمين مصارف شرب، كشاورزي و صنعت احداث مي گردد.حجم مخزن اين سدها بسيار بزرگ است.اين نوع سدها شامل سدهاي بتني دو قوسي و بتني وزني و سدهاي خاكي مي شوند.
  2)سدهاي تنظيمي:هدف از ساخت اين سدها تنظيم دبي ثابتي براي رودخانه مي باشد.اين نوع سدها در پائين دست سدهاي مخزني بزرگ احداث مي گردند.ارتفاع آنها كم و ميزان حجم آبي كه در آن ها ذخيره مي شود، كم مي باشد.جنس اين سدها اكثرا بتني با حاشيه هاي سنگريزه اي مي باشد.
  3)سدهاي انحرافي:براي منحرف كردن آب مورد استفاده قرار مي گيرند،اين سدها در مسير رودخانه ها احداث مي گردند و با افزايش هد آب باعث سوار شدن آب بر زمين هاي مجاور مي گردد.همچنين از اين سدها براي منحرف كردن آب قبل و بعد از محل هاي ساخت سدهاي بزرگ استفاده مي شود.
  4)سدهاي رسوبگير
  اين نوع سدها داراي ارتفاع كمي مي باشد و جنس آنها بتن و سنگ مي باشد.هدف ازاين سدها براي جلوگيري از ورود رسوبات به داخل سدهاي بزرگ مي باشد و قبل از اين سدها احداث مي شوند.

  طبقه بندی سدها از نظر مصالح ساختمانی

   1) سدهایی كه توسط مواد متصل به هم ساخته میشوند (سدهای بتنی(
   سدهای بتنی:
   شامل : الف) سدهای قوسی
   ب) سدهای وزنی
   سدهای قوسی دو نوع هستند:
   1- سدهای تک قوسی
   2- سدهای دو قوسی
   سدهای وزنی نیز دو نوع هستند:
   1- سدهای وزنی
   2- سدهای وزنی پایدار
   2) سدهای كه از مواد غیر متصل بهم تشكیل می شوند

  )سدهای خاكی ، سدهای سنگریزه ای(

  "سد های خاکی از توده غیر قابل نفوذی تشکیل شده اند که در جهت عمد بر جریان رودخانه در محل مناسبی به منظور (یا منظور های) معینی احداث می شوند. سد سنگریز عبارت است از سدی که با سنگ انباشته روی هم و یا در لایه‌های متراکم به عنوان پیکره اصلی سازه ساخته می‌شود."

   3) سدهایی كه از مصالح خاص استفاده می شود

  ) سد لاستیكی ، سد زیر زمینی(
  "سدهای لاستیكی دارای ارتفاع كمی می باشند بین سه تا 15 متر این سدها برای افزایش هد آب و همچنین انحراف آب مورد استفاده قرار می گیرند. از مزیت های این سد این است كه در مواقع سیلابی هوای آنها تخلیه شده و این سد در بستر رودخانه قرار می گیرد. برای پركردن این سدها از كمپرسور استفاده می شود كه می تواند داخل آن را با هوا پر كند.

  سدهای زیرزمینی: سدهای معمولی را در مقابل جریان سطحی رودخانه هامی سازند تا آبها را در مخزن خود و در پشت سد جمع آوری کرده و به هدف برسانند. سد زیر زمینی در حقیقت عکس سدهای معمولی است و ارتفاغ آ ن نیز معمولا" بالاتر از سطح رودخانه نخواهد بود."

  سدهای بتنی

  سدهای بتنی از بهترین گزینه های سد سازی در مناطقی که سنگ کف و دیواره از مقاومت کافی بر خوردار باشد به شمار میرود. البته دسترسی نزدیک به مصالح بتنی و سایر موارد نیز در این انتخاب موثر است. در اینگونه سدها به سبب کم بودن عرض پایه نسبت به سدهای خاکی فشار زیادی به پی کف یا دیواره ها وارد می شود. از این رو مقاومت کافی پی یا بهسازی ان مورد نیاز است.سدهای بتنی شامل سدهای بتنی وزنی و سدهای بتنی قوسی می باشد. ازسدهای بتنی وزنی معمولا هنگامی که عرض دره زیاد باشد(درههای یو شکل) یا دیواره مقاومت کافی برای تحمل نیروهای قوسیرا نداشته باشد استفاده می شود. سدهای بتنی قوسی نیز که خود به 2 دسته سدهای بتنی تک قوسی و دو قوسی تقسیم میگردید.در دره های تنگ (وی شکل) و زمانی که پی دیواره و کف مقاومت کافی را دارا باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

  سدهای بتنی وزنی و پایه دار

  از انواع سدهای بتنی سدهای وزنی و پایه دار می باشند سد های وزنی یک سازه تقریبا صلب بتنی است که توسط وزن خود در مقابل نیروهای وارده مقاومت میکند .سدهای وزنی معمولادر پلان مستقیم هستند.سد پایه دار یک سد وزنی است که علاوه بر وزن سد از وزن اب روی رویه بالا دست نیز برای ایجاد پایداری استفاده میشود.
  ممکن است قسمتی از بدنه و سدهای وزنی و پایه دار برای تخلیه سیلاب استفاده شود.جا نمایی نیروگاه پایین دست در این نوع سدها اقتصادی می باشد.ابگیر و لوله اب بر نیرو گاه به راحتی از داخل بدنه عبور میکند.شیب پایین دست سدهای بتی یکنواخت بوده که حدود 0.8افقی و عمودی 1 می باشد. رویه بالا دست در حالت عادی عمودی است وعرض تاج به گونه ای انتخاب میشود که یک جاده بتوان روی ان قرار گیرد.

  المان هاي اصلي يك سد پايدار عبارتند از :
  1)عرشه
  2)شيب بالادست
  3)پايه ها و يا ديواره هايقايم
  يك سيستم از گالري ها، سوراخ ها ، اتاقك ها و شفت ها در داخل بدنهسد جهت دسترسي و بازديد جمع آوري آب زهكشي ، نصب ابزارهاي اندازه گيري و وسايل جنبيو كنترلي د ربدنه تعبيه ميگردد. در سدهاي بتني د رجاهايي كه نيروي كششوارد ميشود از آرماتور استفاده ميشود و در قسمت هايي كه نيروي فشاري وارد ميشوداستفاده نميشود. در سدهاي بتني وزني پايدار مقاطع بتن معمولا فشاري است ودر اين حالت آرماتور استفاده نميشود با اين وجود در مناطق بحراني و تمركز تنش هايفشاري و نواحي فشار كم و كششي از آرماتور استفاده مي گردد. در تمام مجاريهاي بدون پوشش كه در معرض فشار داخلي آب هستند و نيز در پائين دست دريچه ها وسريزها از آرماتور استفاده ميشود.(چون سرعت آب زياد بود نيروي وارده زياداست.

  سدهای بتنی قوسی
  سدهای بتنی تک قوسی:سدهاي بتني تك قوسي در جهت افق(پلان)و سدهاي دو قوسي هم در جهت افق و هم در جهت قايم (مقاطع)داراي قوس ميباشند.پايداري اين سدها مربوط به شكلآنهاست. حجم بتن مصرفي درسدهاي بتني قوسي در مقايسه با سد وزني در حدود 50% كمتر ميباشد. سدهاي قوسي هم در جهت شعاعي وهم در جهت مماسي باربري دارندسدهای قوسی از قوسهای دایره ای مستقل تشکیل شده اند و در تکیه گاها ضخامت قوس از تاج تا تکیه گاه افزایش میا بد.اغاب سدهای قوسی ایران در تکیه گاهای وزنی هستند.

  تحقیقهای مشابه
  مطالعه ای بر سدهای بتنی و ارائه راهکارهای اصولی بمنظور حفظ و نگهداری آن
  32 صفحه - 15000 تومان
  کیفیت ارائه خدمات به گردشگرا در صنعت هتلداری همراه با مطالعه موردی فایل بصورت پاورپوینت
  66 صفحه - 36000 تومان
  کیفیت ارائه خدمات به گردشگرا در صنعت هتلداری همراه با مطالعه موردی فایل بصورت پاورپوینت
  66 صفحه - 24000 تومان
  بررسی و مطالعه استریلیزاسیون و نگهداری مواد غذایی
  55 صفحه - 15000 تومان
  تحول در مفهوم تقصیر پزشکی و مصادیق آن در نظام حقوقی ایران و مطالعه تطبیقی در حقوق ایران و فرانسه
  26 صفحه - 12000 تومان
  پروژه عمران- تحلیل دینامیکی غیر خطی سدهای بتنی قوسی
  101 صفحه - 45000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - بررسی عملکرد سدهای سنگریزه ای با هسته آسفالتی و با رویه بتنی در مقابل زلزله از طریق آزمایشات بستر لرزان در مقیاس بزرگ 20
  12 صفحه - 36000 تومان
  بلوک بتنی و کاربرد آن در ساختمان سازی.docx
  26 صفحه - 9000 تومان
  پروژه رشته آموزش ابتدایی بررسی موانع و مشکلات درس هنر و تاثیر راهکارهای علمی آن در دوره ابتدایی در استان گیلان در سالهای 70 تا 72
  94 صفحه - 45000 تومان
  پروژه روش تحقیق با عنوان بررسی موانع و مشکلات درس هنر و تاثیر راهکارهای علمی آن در دوره ابتدایی
  15 صفحه - 12000 تومان
  بررسی موانع و مشکلات درس هنر و تاثیر راهکارهای علمی آن در دوره ابتدایی - روش تحقیق
  10 صفحه - 15000 تومان
  بررسی علل رکود کتابخوانی در ایران و راهکارهای آن - روش تحقیق.docx
  17 صفحه - 9000 تومان
  بررسی علل رکود کتابخوانی در ایران و راهکارهای آن - روش تحقیق
  17 صفحه - 9000 تومان
  نقش بصیرت بانوان در پیروزی انقلاب اسلامی و حفظ دستاوردهای آن تا کنون
  18 صفحه - 7500 تومان
  پروژه گردشگری غذاهای محلی گیلان و تاثیر آن بر حفظ سلامت و جذب گردشگر
  73 صفحه - 30000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007