موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

دلایل قطع رابطه ایران با کانادا

عنوان سفارش :
دلایل قطع رابطه ایران با کانادا
تعداد صفحه :
17
قیمت :
6000 تومان
 • مقدمه
 • سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارای فراز ونشیب‌های زیادی در طول حیات این حکومت بوده‌است.سياست خارجي در مقام مهمترين نمود رفتار بين المللي دولت ها در دوران حاكميت وستفاليائي، همواره عرصه تعامل ميان نظريه و عمل بوده است.
  بیان مسئله
  روابط کانادا با ايران براي سا لها متشنج بوده است. در سال 2012 ، زماني که اتاوا روابط ديپلماتيک خود را با ايران قطع کرد، اين روابط تيره تر شد.روابط خارجي ايران و کانادا از سال 1333 ) 1955 ميلادي( آغاز شد،گرچه در اين مدت بدليل عدم تاسيس سفارت در ايران،امور توسط سفارت بريتانيا در تهران صورت مي گرفت.پس از بازديد يک هيات ديپلماتيک کانادايي از ايران در 1337 اين کشور سفارت خود را دو سال بعد در تهران تاسيس کرد.روابط دو کشور در پي تنشهاي بوجود آمده پس از انقلاب 57 در سال 1359 قطع شد و اين وضعيت تا سال 1369 که سفارتخانه هاي دوکشور بازگشايي شد ادامه داشت. ژانويه 1979 و پس از خروج محمد رضا پهلوي از ايران و انقلاب اسلامي، کن تيلور، سفير وقت کانادا در ايران به خروج امن 850 کانادايي کمک کرد.در نوامبر 1979 نيز تيلور به 6 آمريکايي که در جريان گروگانگيري سفارت آمريکا در تهران فرار کرده بودند،پناه داد. بر اساس اين ماجرا اخيرا فيلم آرگو ساخته شد.مبادله سفير ميان دو کشور در سال 1374 صورت گرفت. در طي اين مدت مهاجرت گسترده ايرانيان به کانادا و همچنين قطع روابط وتحريمهاي آمريکا عليه ايران بر اهميت برقراري روابط با کانادا افزود.

  روش جمع آوری اطلاعات
  در این تحقیق از روش مطالعه کتابخانه ای و تحلیلی استفاده شده است.
  مباحث نظری
  روابط خارجی ایران و کانادا از سال ۱۳۳۳ (۱۹۵۵ میلادی) آغاز شد، گرچه در این مدت بدلیل عدم تاسیس سفارت در ایران، امور توسط سفارت بریتانیا در تهران صورت می‌گرفت. پس از بازدید یک هیات دیپلماتیک کانادایی از ایران در ۱۳۳۷ این کشور سفارت خود را دو سال بعد در تهران تاسیس کرد.روابط دو کشور در پی تنش‌های بوجود آمده پس از انقلاب ۵۷ در سال ۱۳۵۹ قطع شد و این وضعیت تا سال ۱۳۶۹ که سفارتخانه‌های دوکشور بازگشایی شد ادامه داشت. مبادله سفیر میان دو کشور در سال ۱۳۷۴ صورت گرفت. در طی این مدت مهاجرت گسترده ایرانیان به کانادا و همچنین قطع روابط و تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر اهمیت برقراری روابط با کانادا افزود. بدلیل روابط تنگاتنگ همه جانبه میان آمریکا و کانادا، این کشور نقش مهمی در تامین کالاهایی آمریکایی مورد نیاز ایران داشت.

  روابط ایران و کانادا تنها در دولت اول محمد خاتمی شرایط آرامی را تجربه کرد، رویداد قتل زهرا کاظمی روابط دو کشور را تا پایان دولت دوم وی تحت الشعاع قرار داد و پس از رویکار آمدن دولت محمود احمدی نژاد کنار گذاشته شدن سیاست تنش زدایی از دستور کار وزارت امور خارجه، روابط به شدت کاهش یافت و تنش‌های فراوانی را شاهد بود.
  در ۱۷ شهریور ۱۳۹۱ کانادا در پاسخ به سیاست خارجی ایران و نگرانی از تأمین امنیت دیپلمات‌های کانادایی سفارتش را در تهران تعلیل کرد و روابط دیپلماتیکش را با ایران به حالت تعلیق درآورد. سفارت ایران در اتاوا در خیابان روزولت شهر اتاوا و سفارت کانادا در تهران در خیابان کوه نور (شهید سرافراز) تهران، واقع شده‌است.

  دولت موقت و دولت بنی‌صدر

  پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران در ۱۳ آبان ۱۳۵۸، سفارت کانادا با درخواست جیمی کارتر به مرکز فعالیت‌های اطلاعاتی سازمان سیا تبدیل شد. کن تایلر که از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۰ سفیر کانادا در تهران بوده گفته‌است که وی عملاً به مسئول اطلاعاتی شماره یک آمریکا در ایران تبدیل شده بود و اطمینان داشت که مقامات ایرانی به فعالیت‌های سری وی پی نخواهند برد.

  دولت خاتمی

  گرچه پس از دوم خرداد و رویکار آمدن دولت اصلاح طلب محمد خاتمی روابط ایران با کشورهای غربی بهبود یافت، مرگ زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی - کانادایی موجب آغاز تنش در روابط دو کشور شد. دولت کانادا سعید مرتضوی قاضی سابق مطبوعات و دادستان تهران را عامل مرگ وی می‌دانست. رئیس اداره مطبوعات خارجی وزارت ارشاد (که مسئل صدور مجوز فعالیت برای خبرنگاران خارجی از جمبه زهرا کاظمی است) اندکی پس از مرگ وی افشا کرد که سعید مرتضوی وی را بلافاصله پس از مرگ کاظمی در بیمارستان احضار و با تهدید از او خواسته‌است که متن خبر مرگ زهرا کاظمی در بیمارستان را به همراه اتهاماتی همچون جاسوس بودن او که توسط مرتضوی تنظیم شده بود در اختیار خبرگزاری جمهوری اسلامی قرار داده و درگذشت وی را اعلام کند. بعدها همچنین یکی از پزشکان پاسدار در بیمارستان بقیه الله سپاه پاسداران (دکتر شهرام اعظم) پس از پناهندگی به کانادا گفت که اولین کسی بوده‌است که زهرا کاظمی را در هنگام انتقال از زندان به بیمارستان معاینه و آثار شکنجه و تجاوز را بر پیکر وی دیده‌است.
  مجلس اصلاح طلب ششم نیز در گزارش خود عوامل دادستانی را در این رویداد مقصر می‌دانست. اما قوه قضائیه تلاش داشت که وزارت اطلاعات دولت خاتمی را در این بین مقصر اعلام کند و یک مامور وزارت اطلاعات را محاکمه کرد، گرچه وی هم نهایتا تبرئه و عنوان شد که زهرا کاظمی بر اثر اثابت سرش به جسم سخت از (که به گفته آنان بر اثر اعتصاب غذایش بوده) بصورت اتفاقی کشته شده‌است. دادگاه تجدید نظر این پرونده هنوز هم با وکالت شیرین عبادی و محمد سیف زاده از وکلا و فعالان حقوق بشر ایرانی ادامه دارد و پس از گذشت سالیان به نتیجه نرسیده‌است.روابط ایران و کانادا پس از این رویداد به سردی گرایید، گرچه پسر زهرا کاظمی خواستار فعالیت بیشتر دولت کانادا در این زمینه بود.پس از این رویداد دولت کانادا تحرک بیشتری در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران نشان داد و همچنین سازمان مجاهدین خلق ایران را در لیست سازمانهای تروریستی قرار داد.

  فراخوانی سفیر و کاهش شدید روابط

  کانادا در اعتراض به نحوه رسیدگی دستگاه قضایی ایران به پرونده زهرا کاظمی سفیر خود (فیلیپ مکینان) را از تهران فراخواند. این وضعیت بیش از چهار ماه ادامه داشت تا گوردون ونر بعنوان سفیر جدید در ایران معرفی شد. دولت کانادا و همچنین خانواده زهرا کاظمی خواستار انتقال پیکر وی به کانادا بودند، اما مقامات ایران به سرعت جسد او را (همچون اغلب زندانیان سیاسی که در زندان کشته می‌شوند) در شیراز دفن کرد. دولت کانادا همچنین اعلام کرد که روابط خود را با ایران به شدت محدود خواهد کرد.

  دولت محمود احمدی نژاد و روابط حداقلی

  با رویکار آمدن دولت محمود احمدی نژاد و وخامت وضعیت حقوق بشر و بحران هسته‌ای ایران، روابط ایران و کشورهای غربی از جمله کانادا به شدت کاهش یافت. این کشور همچون سایر کشورهای غربی در تحریم ایران مشارکت جست. در این دوره هیچگاه روابط سیاسی در حد کاردار باقی ماند و روابط دو کشور همواره در شرایط بحرانی بود.

  محکومیت نقض حقوق بشر

  دولت کانادا برای ارائه بیانیه محکومیت ایران در کمیسیون حقوق بسر سازمان ملل پیشقدم شد. در پی تصویب این بیانیه دولت ایران نیز کانادا را بدلیل آنچه نقض حقوق بومیان کانادا خواند محکوم کرد و برخی نمایندگان خواستار بستن سفارت کانادا در تهران شده و آنرا لانه جاسوسی دوم نامیدند.

  میل کردن روابط تجاری به صفر

  در این مدت نهادهای اقتصادی بخش خصوصی ایران همچون اتاق بازرگانی خواستار آن شدند که دولت کانادا (همچون برخی دولت‌های اروپایی) از موضع قبلی خود مبنی بر کاهش روابط با ایران صرف نظر کرده و روابط اقتصادی و تجاری با ایران را از سر گیرد. این درخواست قویا از سوی دولت کانادا رد شد. در شرایطی که تجارت خارجی کانادا بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۸ میلادی بود، سهم روابط ایران و کانادا تنها ۴۰ میلیون دلار بود.[۱۲] کاهش روابط به حدی بود که بازرگانان ایران پس از جلسه مشترک با تجار کانادایی در اسفند ۷۸ از احتمال قطع این مقدار ناچیز سخن گفتند.
  قطع روابط علمی
  همکاریهای علمی و فنی میان دو کشور که مهم‌ترین بخش آن اعزام دانشجویان بورسیه به کانادا بود در سالهای آغازین روی کار آمدن دولت احمدی نژاد قطع شد و دولت اعلام کرد که از ارسال دانشجوی بورسیه به برخی کشورهای غربی از جمله کانادا خودداری می‌کند.

  تحقیقهای مشابه
  دلایل قطع رابطه ایران با کانادا
  17 صفحه - 6000 تومان
  سیلست جمهوری اسلامی ایران در رابطه با روابط بین الملل
  21 صفحه - 10500 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007