موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

تاریخچه ترافیک حمل و نقل

عنوان سفارش :
تاریخچه ترافیک حمل و نقل
تعداد صفحه :
22
قیمت :
7500 تومان
 • مقدمه
 • نیاز به حمل و نقل ، به تاریخ تمدن بر می گردد . اولین یا ابتدایی ترین تسهیلات حمل و نقل ، گذرگاههایی بودند که از طریق باز کردن مسیر ، در جنگل ها ساخته شدند . و نیزبرای عبور حیوانات اهلی راه ها عریض تر و بهتر گردیدند . با اختراع چرخ و استفاده از آن راه سازی پیشرفت کرد . اکثر راه های اولیه به واسطه رومیها ساخته شد . تا قرن هفده و هجده روشهای راه سازی رومیان در بسیاری از کشورها و به ویژه اروپا ، مورد استفاده قرار گرفت . اولین اصول راه سازی مدرن بوسیله Telford Macadam و Tri saguet توسعه یافت . این افراد روشهای سنتی راه را بهبود بخشیدند .
  در سال 1885م با اختراع موتور درون سوز بنزینی به وسیله Dimler و Benz ، چهره کلی حمل و نقل دگرگون گردید . در سالهای 1930 تا 1940 ، طرح هندسی و سازه ای راه اهمیت ویژه ای یافت و تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفت و مهندسی راه به عنوان یکی از مواد درسی در دانشگاهها مطرح گردید .با رشد سریع شهرها و ترافیک در جاده ها و همچنین افزایش سرعت ، مسئله تراکم و تصادفات مطرح گردید . بدین ترتیب مسائل ترافیک و جاده ها ، با همه پیچیدگی های آن مورد توجه واقع شدند . این مسائل شامل ارتباط داخلی طبیعت شهر و قوانین فیزیکی زمان ، فاصله و حرکت می گردیدند . بنا براین موضوع جدید مهندسی ترافیک به وجود آمد ، که بر مطالعه و اصلاح عملکرد ترافیک در شبکه جاده ها ، تقاطع ها و پایانه ها تاکید دارد .
  در سال 1850 چهار شهر با جمعیت بیش از یک میلیون نفر در جهان وجود داشت . در سال 1950 ، در حدود صد شهر با این جمعیت وجود داشته ، ولی با نهایت تعجب در سال 2000 این تعداد به بیش از هزار شهر رسید . بدین ترتیب در دهه های اخیر، مهندسی ترافیک و بخصوص مهندسی ترافیک شهری ، اهمیت ویژه ای یافت .

  ترافیک :

  ترافیک یک واژه شناخته شده بین المللی است و در قوانین به مجموعه عبور و مرور وسائط نقلیه و اشخاص و حیوانات در راهها اطلاق می گردد .ترافیک از سه عامل تشکیل می شود این عوامل عبارتند از : انسان ، راه ، وسیله نقلیه .چنانچه هر یک از عوامل سه گانه نباشد اصولا مساله ای بنام ترافیک وجود نخواهد داشت . بررسیها نشان داده است که بهترین راه کنترل ترافیک و به مفهوم دیگر به حداقل رسانیدن ضرر و زیان ناشی از آن ، استفاده از سه گروه عواملی است که شاید بتوان آنها را به صورت سه نوع راه جهت بهبود ترافیک بیمار در این جامعه تجویز نمود که این عوامل عبارتند از :
  1. مهندسی ترافیک
  2. اجرای مقررات
  3. آموزش

  در مهندسی ترافیک ، راهها و تقاطع ها به منظور سهولت عبور و مرور یا مرمت احداث می گردند . چراغها و تابلوهای راهنمایی نصب می شود و خط کشی های مورد نیاز انجام می گیرد .آموزش مقررات و موازین بین المللی ترافیک به تمامی طبقات جامعه اعم از مردم عادی و مسئولان و مجریان امر ، نقش بسیار اساسی در اصلاح وکنترل ترافیک خواهد داشت . زیرا لازمه زندگی کردن دریک جامعه صنعتی و ماشینی ، آشنایی و آگاهی کامل مردم آن جامعه به فرهنگ زندگی درچنین جامعه ای است . بطور کلی آموزش را باید از نخستین عامل تشکیل دهنده ترافیک آغاز کرد . یعنی « انسان » .یک انسان قبل از اینکه راننده باشد یا مسئول و مجری قانون ، خود بعنوان یک عابر پیاده برای جامعه مطرح است . بنابراین هنگامی که عابر پیاده در یک جامعه از فرهنگ و آموزش کافی بهره ور نباشد و نسبت به مقررات و ضوابطی که قانون برای او تعیین کرده آگاهی کامل نداشته باشد و برخورد با سایر عوامل آگاهانه و با تکیه بر فرهنگ و بینش اجتماعی عمل ننماید ، درسطح شهر از فاجعه آفرینانند . آنها در اوقات فراغت از کامیون خود بعنوانسواری بهره می گیرند و با تریلر خود وارد خیابانهای کم عرض شهر می شوند و یک انحراف بی رویه آنها باعث راه بندان شدید می گردد و آجر و سنگ بدون حفاظ حمل می کنند بطوریکه هر لحظه بیم حوادث ناگواری می رود . اغلب این رانندگان توجهی به علائم راهنمائی و رانندگی و وسائط نقلیه سبک نمی کنند . رانندگان نقلیه شخصی که بصورت غیر مجاز در امر جابجائی بار و مسافر مساله می آفرینند و حتی گاهی در وسط خیابان با مسدود کردن راه عبور با رانندگان تاکسی ها به نزاع بر می خیزند . اشغال قسمتی از خیابان ها ( گاهی تا دوسوم عرض خیابان یک طرفه و حتی دوطرفه ) توسط فروشندگان دوره گرد مثل میوه فروشیها و مصالح ساختمانی است که باید سریعا در این مورد اقدام جدی به عمل آید . اتوموبیل های بدون پلاک ، بدون شیشه ، چراغ ، چراغ راهنما و حتی اطاق نیز توجه بیننده را بخود جلب می نماید . توقف های غیر مجاز دو ردیفه و حتی گاهی سه ردیفه در سطح شهر بمدت چند ساعت .

  تاریخچه ترافیک

  ترافیک یکی از مشکلات اجتماعی در جوامع امروزی و در شهرهای بزرگ می باشد که خود ناشی از عوامل مختلفی است . شاید سرمنشا مشکلات کنونی ، زمینه تاریخی ایجاد شبکه معابر و رانندگی در ایران باشند . جهت رفع این مشکل نیاز به قانون ، سیاستگذاری و توسعه راهها بود . اولین قانون حمل و نقل ، قانون فدرال Aid highway در سال 1934 میلادی ، مربوط به نواحی برون شهری نوشته شد. در دوران سلطنت ناصر الدین شاه در سال 1255 هجری شمسی وزارت "فوائد عامه" در ایران تاسیس شد و امور مربوط به احداث راه ، پل و راهداری به این وزارت خانه محول گردید.

  ورود اتومبیل در جامعه ایرانی موجب شد نیاز به شبکه ای مناسب جهت تردد این وسیله نقلیه احساس شود . در ابتدا چون تعداد این وسیله نقلیه بسیار کم بود عملا مشکلات چندانی احساس نمی شد . علی الخصوص ابعاد شهرها چنان نبود که نتوان بخشی از آن را پیاده طی نمود . ولی افزایش تعداد وسیله نقلیه و رشد شهرها موجب بروز فشار روی سیستم شبکه معابر گشت و می بایست بستر مناسب جهت تردد فراهم می شد . لذا احداث خیابانهای مناسب و تعریض برخی از محورهای موجود در دستور کار قرار گرفت . از سوی دیگر توسعه سریع شهر موجب می شد که نواحی جدیدالاحداث با فرض استفاده از اتومبیل ساخته شود .ماحصل این حالت بــــروزدوگانگی در سیستم شبکه معابر بود . بخشهای قدیمی عمدتا بوسیله یک یا دو محور جدید به چند پاره تقسیم شدند و شبکه معابر آنها که با مقیاس انسانی طرح شده بودند با شبکه جدید همخوانی نداشت . در واقع از دیدگاه سلسله مراتبی بدینگونه بود که یک کوچه محلی ناگهان به یک خیابان عریض شریانی متصل می شد . از این گروه شهرها : شیراز، همدان ، یزد و ... مثالهای بارز این ناهمگونی شبکه جدید و قدیم با یکدیگر می باشند . شبکه در واقع بیشتر نقش ایجاد حرکت و عبور و مرور را دارد و نقش اجتماعی آن کمتر مطرح است . در سال 1303 اولین مقررات عبور و مرور تحت عنوان "نظام نامه" درشکههای عمومی به تصویب رسید که درشکهها را ملزم به پلاک گذاری و هدایت کنندگان آن را مشمول مقررات درشکهرانی می کرد. در سال 1301 اولین گواهینامه رانندگی در ایران صادر شد.در آن زمان فقط 20 نوع علائم رانندگی وجود داشت. هفت سال بعد اولین آموزشگاه رسمی آموزش رانندگی توسط پنج تن از پیشکسوتان اتومبیل چي گري تاسيس وراه اندازي شد.

  بین سالهای 1305 الی 1308 با افزایش ورود خودرو صدور گواهینامه رانندگی نیز آغاز گردید. طبقه بندی گواهینامههای اولیه رانندگی در ایران عبارت بود از در سال 1318 آئین نامه راهنمایی و رانندگی از تصویب دادگستری گذشت. در این سال برای اولین بار شهربانی اقدام به تهیه گواهینامههای رانندگی به صورت دفترچه هفت صفحهای و در قطع 11×8 نمود.در سال 1340 براساس قانون بودجه 1333 گواهینامههای دفترچهای تبدیل به یکبرگ گردید. این گواهینامه در قطع 11×6 سانتیمتر و مدت اعتبار آن 4 سال بود. در سال 1355 مدت اعتبار گواهینامههای رانندگی به ده سال افزایش یافت مهمترین مقررات حمل و نقل شهری در سال 1968 میلادی (1346ش) به قانون فدرال که دربرگیرنده نواحی برون شهری بود اضافه گردید و برنامه دوساله ای برای سالهای 1970-1971 میلادی به منظور افزایش ظرفیت ، ایمنی ، جهت دهی و کانالیزه کردن تقاطعها ، روگذرهای عابر پیاده ، خط ویژه اتوبوس و حذف نقاط حادثه خیز را در بر می گرفت .
  در سال 1347 برنامههای آموزش ترافیک توسط اداره پلیس تهران تهیه و به مرحله اجرا گذاشته شد. نمونهای از این برنامههای آموزشی تحت عنوان" آشنایی رانندگان با مقررات راهنمایی و رانندگی" برای رانندگان دستگاههای دولتی توسط اداره پلیس تهران ارائه شده بود. شرایط دریافت انواع گواهینامه رانندگی در ماده 22 آئین نامه راهنمایی و رانندگی مصوب سال 1347 مشخص شده است. بزرگترین خلا در این ماده عدم توجه به امر آموزش متقاضیان است. علیرغم وجود آموزشگاههای رانندگی در سطح کشور،بعلت قانونمند نبودن امر آموزش و اختیاری بودن آن، آموزش توسط بستگان و یاآموزشگاههای تعلیم رانندگی و اغلب بدون رعایت استانداردهای موجود آموزشی انجام میشد هر چند در ایران چندین نوع گواهینامه شامل گواهینامه رانندگی پایه یک و دو، موتورسیکلت، ویژه و تراکتور چرخ لاستیکی وجود دارد ولی متأسفانه بدلیل عدم توجه به امر آموزش قبل و بعد از دریافت گواهینامه سطح فرهنگ رانندگی و توجه به قوانین، علائم و مقررات و حقوق سایرین در نزد اغلب رانندگان ایرانی بسیارپایین است قاعدتا زمانی میتوانیم بگوئیم جامعه به حد کمال رسیده است که آموزش بگونه صحیح در جامعه انتقال یافته باشد و این نیز نمیتواند محقق شود مگر با یک برنامهریزی فراگیر و مستمر به منظور تدوین و آموزش اصول صحیح رانندگی برای سنین مختلف با روشهای متنوع و مورد قبول .

  فرهنگ ترافیک

  فرهنگ ترافیک یعنی افراد جامعه زمانی‏ که در ترافیک حضور دارند چه رفتار،واکنش‏ و بازخوردی دارند.عموما افراد در ترافیک سه‏ وضعیت دارند:یا راننده،یا سرنشین وسیله‏ی نقلیه‏ و یا عابر پیاده هستند که هرکدام از آنها رفتار خاص خود را دارند.گرچه یک فرد ممکن است‏ در لحظه‏ای نقش عابر را داشته باشد و ساعتی بعد راننده‏ی وسیله‏ی نقلیه شود.جالب است بدانیم‏ زمانی که فرد راننده است،انتظاری که از عابر پیاده دارد با زمانی که خودش نقش عابر را دارد متفاوت است و رفتار متفاوتی بروز می‏دهد و این نشان می‏دهد وقتی انسان در موقعیتی قرار (تصویرتصویر) می‏گیرد متناسب با آن واکنش نشان می‏دهد.از آنجایی که راننده عابر پیاده را در ترافیک مزاحم‏ می‏داند،به دلیل اینکه حرکت را کند می‏کند و خطرآفرین است،خوب انتظار دارد که عابرین‏ پیاده رفتاری قانونمند نشان دهند.درحالی‏که این‏ فرد وقتی عابر پیاده است،وسایل نقلیه را مزاحم‏ می‏بیند و خیابان را مملو از وسایل نقلیه‏ای می‏بیند که عرصه را برای تردد عابرین تنگ کرده‏اند و طبیعی است در نقش عابر رفتار دیگری بروز دهد.این‏گونه است که علی‏رغم پیشینه‏ای کهن‏ و قابل ستایش در زمینه‏های گوناگون،در زمینه‏ی‏ حمل‏ونقل و فرهنگ ترافیک رفتاری داریم که‏ دیگران و به خصوص مردم کشورهای دیگر را که به سرزمین ما می‏آیند به تعجب وامی‏دارد و گاهی شیوه‏های رانندگی و مهارت ایرانیان باعث‏ تحسین و تعجب آنها می‏شود.بارها اتفاق افتاده‏ است که یک فرد خارجی یا هموطنی که سالها در بیرون از کشور زندگی کرده است به محض‏ ورود به خیابانهای ما دچار مشکل و تصادف شده‏ است،چون نوع خاصی از فرهنگ رانندگی در کشور ما شکل گرفته که منحصر به خود ماست. در رابطه با تعریف فرهنگ ترافیک‏ می‏توان این برداشت را نیز اضافه کرد که فرهنگ‏ ترافیک مجموعه‏ای از وسایل حمل‏ونقل،راهها و شیوه‏ی رفتار انسانهایی است که با آنها ارتباط دارند و حتی قوانین راهنمایی و رانندگی و پلیس‏ راهنمایی و رانندگی را دربرمی‏گیرد.هرچه‏قدر عناصر این فرهنگ منسجم‏تر و جا افتاده‏تر باشد،ترافیک کمتری خواهیم داشت.

  تحقیقهای مشابه
  کارآموزی در سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر رشت
  14 صفحه - 9000 تومان
  تاریخچه ترافیک حمل و نقل
  22 صفحه - 7500 تومان
  آسيب هاي حمل و نقل ناشی از ناآشنايي با مقررات بين المللي
  11 صفحه - 7500 تومان
  انواع قوانين و مقررات حمل و نقل دريايي
  17 صفحه - 7500 تومان
  بررسي مسائل و مشكلات حمل و نقل داخلي
  13 صفحه - 6000 تومان
  چالش های حمل و نقل کالاهای خطرناک در مجتمع بندری شهید رجائی
  14 صفحه - 6000 تومان
  تاثیر حمل و نقل بر صنعت گردشگری
  22 صفحه - 7500 تومان
  سیستم حمل و نقل هوشمند در بنادرفایل بصورت پاورپوینت its
  17 صفحه - 9000 تومان
  بیمه حمل و نقل هوایی
  23 صفحه - 7500 تومان
  مدیریت ریسک بیمه حمل و نقل دریایی
  24 صفحه - 12000 تومان
  ریسک حمل و نقل دریایی.docx
  5 صفحه - 4500 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - یک پژوهش تجربی درباره تاثیرات شرایط اجرایی و بازاری بر روی کارایی بندر حمل و نقل کانتینری کالا و ارزیابی آن 29
  10 صفحه - 30000 تومان
  مسئولیت خسارات وارده بر اشخاص و کالا در حمل و نقل بین المللی هوائی جقوقی
  45 صفحه - 21000 تومان
  نقش حمل و نقل جاده ای در توسعه گردشگری شهر رشت
  139 صفحه - 36000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007