موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

موتورهای dc

عنوان سفارش :
موتورهای dc
تعداد صفحه :
30
قیمت :
7500 تومان

یکی از اولین موتورهای دوار، اگر نگوییم اولین، توسط مایکل فارادی در سال ۱۸۲۱م ساخته شده بود و شامل یک سیم آویخته شده آزاد که در یک ظرف جیوه غوطه‌ور بود، می‌شد. یک آهنربای دائم در وسط ظرف قرار داده شده بود. وقتی که جریانی از سیم عبور می‌کرد، سیم حول آهنربا به گردش در می‌آمد و نشان می‌داد که جریان منجر به افزایش یک میدان مغناطیسی دایره‌ای اطراف سیم می‌شود. این موتور اغلب در کلاس‌های فیزیک مدارس نشان داده می‌شود، اما گاه بجای ماده سمی جیوه، از آب نمک استفاده می‌شود. موتور کلاسیک جریان مستقیم دارای آرمی‌چری از آهنربای الکتریکی است. یک سوییچ گردشی به نام کموتاتور جهت جریان الکتریکی را در هر سیکل دو بار برعکس می‌کند تا در آرمیچر جریان یابد و آهنرباهای الکتریکی، آهنربای دائمی را در بیرون موتور جذب و دفع کنند. سرعت موتور DC به مجموعه‌ای از ولتاژ و جریان عبوری از سیم پیچ‌های موتور و بار موتور یا گشتاور ترمزی، بستگی دارد.سرعت موتور جریان مستقیم وابسته به ولتاژ و گشتاور آن وابسته به جریان است. معمولاً سرعت توسط ولتاژ متغیر یا عبور جریان و با استفاده از تپ‌ها (نوعی کلید تغییر دهنده وضعیت سیم‌پیچ) در سیم‌پیچی موتور یا با داشتن یک منبع ولتاژ متغیر، کنترل می‌شود. بدلیل اینکه این نوع از موتور می‌تواند در سرعت‌های پایین گشتاوری زیاد ایجاد کند، معمولاً از آن در کاربردهای کششی نظیر لوکوموتیوها استفاده می‌کنند.اما به هرحال در طراحی کلاسیک محدودیت‌های متعددی وجود دارد که بسیاری از این محدودیت‌ها ناشی از نیاز به جاروبکهایی برای اتصال به کموتاتور است. سایش جاروبک‌ها و کموتاتور، ایجاد اصطکاک می‌کند و هر چه که سرعت موتور بالاتر باشد، جاروبک‌ها می‌بایست محکمتر فشار داده شوند تا اتصال خوبی را برقرار کنند. نه تنها این اصطکاک منجر به سر و صدای موتور می‌شود بلکه این امر یک محدودیت بالاتری را روی سرعت ایجاد می‌کند و به این معنی است که جاروبک‌ها نهایتاً از بین رفته نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. اتصال ناقص الکتریکی نیز تولید نویز الکتریکی در مدار متصل می‌کند. این مشکلات با جابجا کردن درون موتور با بیرون آن از بین می‌روند، با قرار دادن آهنرباهای دائم در داخل و سیم پیچ‌ها در بیرون به یک طراحی بدون جاروبک می‌رسیم.

بررسی موتور های DC

این موتور ها ساده ترین نوع موتور ها هستند که فاقد هر گونه کنترل کننده سرعت و حرکت می باشند. همگی از این موتور ها شناخت نسبتا کاملی داریم و با شکل ظاهری و نحوه کار آن آشنا هستیم. چند نمونه از این موتور ها را در شکل مقابل مشاهده می کنید. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید ساختار داخلی و نحوه کارکرد این موتور ها به این شکل است که در داخل بدنه اصلی ، یک قسمت هسته یا روتر وجود دارد که قسمت متحرک موتور می باشد.
در روی این روتر سیم پیچ های کوچکی وجود دارند که با برقراری جریان باعث ایجاد میدان مغناطیسی میشوند. ابتدا و انتهای سیم های این سیم پیچ ها به کموتاتور ها وصل هستند که با چرخیدن روتر جهت جریان را در سیم پیچ ها تغییر می دهند. دو عدد Brushe که به بدنه موتور وصل هستند طوری قرار دارند که انتهای آنها درست بر روی کموتاتور ها قرار می گیرد و تغذیه موتور به این دو Brushe وصل است. دو عدد آهنربا در اطراف این هسته قرار دارند، به صورتی که قطب های N و S آنها در جهت مخالف هم دیگر قرار دارد. در این حالت وقتی جریان از طریق دو عدد Brushe به کموتاتور ها می رسد و سیم پیچ ها ایجاد میدان مغناطیسی می کنند با عث می شود که این سیم پیچ حاوی جریان توسط یک آهنربا جذب و توسط دیگری دفع می شود و باعث یک چرخش به اندازه روتر می شود.

با حرکت روتر ها Brushe ها با کموتاتور های دیگر اتصال می یابند و این چرخه تکرار شده و باعث چرخش کامل روتر می شود. موتور های DC معمولا دارای سرعت نسبتا بالا و قدرت کم هستند که نمی توان به طور مستقیم از آن برای حرکت روبات استفاده کرد، بدین منظور باید از گیربکس مناسب که دارای سرعت و گشتاور مناسب می باشد استفاده شود. موتور های DC به دوصورت بدون گیربکس و با گیربکس در سرعت ها و با گشتاور های مختلف در باز موجود می باشد که مسلما موتور های دارای گیربکس قیمت بالاتری دارند.

موتورهای میدان سیم پیچی شده

آهنرباهای دائم در بیرونی یک موتور DC را می‌توان با آهنرباهای الکتریکی تعویض کرد. با تغییر جریان میدان (سیم پیچی روی آهنربای الکتریکی) می‌توانیم نسبت سرعت/گشتاور موتور را تغییر دهیم. اگر سیم پیچی میدان به صورت سری با سیم پیچی آرمیچر قرار داده شود، یک موتور گشتاور بالای کم سرعت و اگر به صورت موازی قرار داده شود، یک موتور سرعت بالا با گشتاور کم خواهیم داشت. می‌توانیم برای بدست آوردن حتی سرعت بیشتر اما با گشتاور به همان میزان کمتر، جریان میدان را کمتر هم کنیم. این تکنیک برای کشش الکتریکی و بسیاری از کاربردهای مشابه آن ایده‌آل است و کاربرد این تکنیک می‌تواند منجر به حذف تجهیزات یک جعبه دنده متغیر مکانیکی شود.

موتورهای یونیورسال

یکی از انواع موتورهای DC میدان سیم پیچی شده موتور یونیورسال است. اسم این موتورها از این واقعیت گرفته شده‌است که این موتورها را می‌توان هم با جریان DC و هم AC بکار برد، اگر چه که اغلب عملاً این موتورها با تغذیه جریان متناوب کار می‌کنند. اصول کار این موتورها بر این اساس است که وقتی یک موتور DC میدان سیم پیچی شده به جریان متناوب وصل می‌شود، جریان هم در سیم پیچی میدان و هم در سیم پیچی آرمیچر (و در میدانهای مغناطیسی منتجه) هم‌زمان تغییر می‌کند و بنابراین نیروی مکانیکی ایجاد شده همواره بدون تغییر خواهد بود. در عمل موتور بایستی به صورت خاصی طراحی شود تا با جریان متناوب سازگاری داشته باشد (امپدانس/راکتانس بایستی مدنظر قرار گیرند) و موتور نهایی عموماً دارای کارایی کمتری نسبت به یک موتور معادل DC خالص خواهد بود.مزیت این موتورها این است که می‌توان تغذیه AC را روی موتورهایی که دارای مشخصه‌های نوعی موتورهای DC هستند بکار برد، خصوصاً اینکه این موتورها دارای گشتاور راه اندازی بسیار بالا و طراحی بسیار جمع و جور در سرعت‌های بالا هستند. جنبه منفی این موتورها تعمیر و نگهداری و مشکل قابلیت اطمینان آنهاست که به علت وجود کموتاتور ایجاد می‌شود و در نتیجه این موتورها به ندرت در صنایع مشاهده می‌شوند، اما عمومی‌ترین موتورهای AC در دستگاه‌هایی نظیر مخلوط کن و ابزارهای برقی خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کنترل سرعت موتور های DC

سرعت موتور DC به مجموعه‌ای از ولتاژ و جریان عبوری از سیم پیچهای موتور و بار موتور یا گشتاور ترمزی، بستگی دارد.سرعت موتور DC وابسته به ولتاژ و گشتاور آن وابسته به جریان است. معمولاً سرعت توسط ولتاژ متغیر یا عبور جریان و با استفاده از تپها (نوعی کلید تغییر دهنده وضعیت سیم‌پیچ) در سیم‌پیچی موتور یا با داشتن یک منبع ولتاژ متغیر، کنترل می‌شود. بدلیل اینکه این نوع از موتور می‌تواند در سرعتهای پایین گشتاوری زیاد ایجاد کند، معمولاً از آن در کاربردهای کششی نظیر لوکوموتیوها استفاده می‌کنند. اما به هرحال در طراحی کلاسیک محدودیتهای متعددی وجود دارد که بسیاری از این محدودیتها ناشی از نیاز به جاروبکهایی برای اتصال به کموتاتور است. سایش جاروبک ها و کموتاتور، ایجاد اصطکاک می‌کند و هر چه که سرعت موتور بالاتر باشد، جاروبکها می‌بایست محکمتر فشار داده شوند تا اتصال خوبی را برقرار کنند. نه تنها این اصطکاک منجر به سر و صدای موتور می‌شود بلکه این امر یک محدودیت بالاتری را روی سرعت ایجاد می‌کند و به این معنی است که جاروبکها نهایتاً از بین رفته نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. اتصال ناقص الکتریکی نیز تولید نوفه (نویز) الکتریکی در مدار متصل می‌کند. این مشکلات با جابجا کردن درون موتور با بیرون آن از بین می‌روند، با قرار دادن آهنرباهای دائم در داخل و سیم پیچها در بیرون به یک طراحی بدون جاروبک می‌رسیم.

کنترل‌کننده سرعت موتور DC

با توجه به استفاده روز‌افزون موتورهای DC در بخش صنعت و تحقیقات، کنترل دقیق و بهینه سرعت این موتورها امری ضروری است. سامانه کنترل سرعت با داشتن کنترل‌کننده PID دیجیتال و با قابلیت تغییر پارامترهای کنترلی آن ابزار مناسبی در بخش تحقیقات و نیز استفاده در صنعت می‌باشد. این سامانه می‌تواند به صورت خودکار منحنی غیر خطی ماشین را استخراج کرده و در کنترل سرعت به‌کار‌گیرد.

تحقیقهای مشابه
اساس موتورهای القایی AC
35 صفحه - 10500 تومان
کنترل سرعت موتورهای القایی
5 صفحه - 1500 تومان
استفاده از موتورهای القایی سه فاز با منبع تکفاز
10 صفحه - 1500 تومان
گذری بر ژنراتورها و موتورهای الکتریکی
7 صفحه - 1000 تومان
کنترل ولتاژ در موتورهای dc
6 صفحه - 1500 تومان
گذزی بر ژنراتورها و موتورهای الکتریکی
7 صفحه - 1500 تومان
آشنایی با موتورهای استپ موتورهای پله ای
9 صفحه - 1500 تومان
آشنایی با موتورهای جستجوگر
18 صفحه - 7500 تومان
آشنایی یا موتورهای جستجوگر فایل بصورت پاورپوینت
31 صفحه - 10500 تومان
موتورهای dc
12 صفحه - 6000 تومان
موتورهای dc ماشین dc
38 صفحه - 10500 تومان
ساختار موتورهای جستجوگر کامپیوتر فایل بصورت پاورپوینت
33 صفحه - 18000 تومان
ساختار موتورهای جستجوگر کامپیوتر
14 صفحه - 7500 تومان
موتورهای dc
30 صفحه - 7500 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007