موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

فرق سبک زندگی ایرانی با غرب

عنوان سفارش :
فرق سبک زندگی ایرانی با غرب
تعداد صفحه :
11
قیمت :
6000 تومان
 • مقدمه
 • تحقق الگوی سبک زندگی اسلامی راهکاری موثر وکارآمد برای مقابله با ارزشهای غرب در جوامع مختلف اسلامی و به ویژه در ایران است . رهبر معظم انقلاب با طرح این موضوع در این زمینه فرمودند : "راهبرد مقابله با هجمه فرهنگ غرب، الگوی ایرانی اسلامی است" .در حقیقت الگوهای اسلامی با توجه به فرهنگ‌های خاص ملت‌ها یک جنبه بومی نیز پیدا می‌کنند .مکتب اسلام از آغاز زندگی انسان و بعد از آن دستوراتی داده تا سلامت، رفاه و آرامش برای انسان در این دنیا به ارمغان بیاورد و همچنین فرد بتواند با بندگی خداوند در جهان آخرت سعادت خود را رقم زند.اسلام در جنبه فردی زندگی انسان مانند مسکن، خوراک، پوشاک، مراقبت در ازدواج، زمان‌های کارکردن و وقت‌های فراغت رهنمود دارد . بزرگان دینی ما ائمه(ع) توصیه‌هایی در این زمینه ها فرموده‌اند. لذا زندگی به سبک اسلامی باید در تمام بخش‌های مختلف زندگی جاری و حاکم شود. نهادهای فرهنگ‌ساز باید سبک زندگی اسلامی، معارف اسلام و فرهنگ ایرانی را با یکدیگر در نظر بگیرند .با توجه به فرهنگ‌ها و عادت مختلفی که در کشور وجود دارد، برخی از این ویژگی‌ها از نظر اسلام پذیرفتنی بوده است و نه فقط نکوهش نشده بلکه آن امر مستحب و پسندیده دانسته شده است. فرهنگ اسلامی ما فرهنگی به هم تنیده و ریشه‌دار است، سبک زندگی خانواده‌های ایرانی و مسلمان تأثیرگرفته از فرهنگ ایرانی مانند صله‌ رحم، مهمان‌پذیری و مهمان‌دوستی است.

  اجزاي شكل دهنده الگوي سبك زندگي ايراني ـ اسلامي

  خانواده‌ مداري: مهمترين اصل كه زندگي اجتماعي جوامع اسلامي را از كشورهاي غربي متمايز مي كند، اصل خانواده ‌مداري و تشكيل ازدواج‌ مي باشد. نهاد خانواده مهم ترين و مقدس ‌ترين نهاد در جامعه ما تلقي

  مي گردد كه انتقال‌گر بسياري از اصول اخلاقي و اعتقادي به فرزندان مي باشد. كيفيت و استحكام خانواده به ديگر اجزاي جامعه معنا و محتوا مي بخشد.

  احترام به پدر و مادر: والدين در آموزه‌ هاي ديني و سنتي كشورمان، ارزش و اهميت زيادي دارند و احترام به آنان يكي از واجبات ديني مي باشد، رضايت پدر و مادر يكي از شروط ورود به بهشت مي باشد. ارتباط مناسب و محترمانه فرزندان با والدين خود ديگر عرصه ‌هاي اجتماعي را تحت تاثير قرار مي دهد.

  صله رحم و دستگيري از همنوعان و محرومان: يكي از مهم ترين ارزش‌ هاي جامعه ما، دستگيري از محرومان و فقرا مي باشد. آنچه كه ارزش و اهميت انساني را نشان مي دهد، دستگيري از همنوعان و كمك به آنان براي تامين احتياجات زندگي‌شان مي باشد. صله رحم و كمك به مستضعفان هم در احكام ديني و هم در باورهاي سنتي كشورمان، مهم ترين ارزش تلقي مي شود.

  داشتن پوشش بومي و ديني در جامعه: يكي از مهم ترين الگوي سبك و شيوه زندگي به نوع پوشش اعضاي جامعه بر مي گردد. داشتن پوشش محلي براي مردان و حجاب و پوشش شرعي مناسب براي زنان بسيار مهم مي باشد.

  ارتباط مناسب با همسايگان: يكي از اصول مهمي كه جامعه‌ ايران را از جوامع شرقي متمايز مي كند، ارتباط مناسب با همسايگان و آگاهي از اوضاع اقتصادي و كمك به آنان در مواقع ضروري است.

  مسؤولانی که در جامعه نسبت به سبک و الگوی زندگی دینی طرح دارند، باید معارف اسلام و فرهنگ ایرانی را با هم در نظر بگیرند و یک الگوی ایرانی اسلامی طراحی کنند . زیرا دشمن الگوهای صحیح زندگی ایرانی اسلامی را هدف قرار گرفته است .پیش از انقلاب اسلامی به دلیل هجوم فرهنگ غرب و سلطه مستقیم آن بر جامعه ایرانی ، مردم از سبک زندگی اسلامی دور شده بودند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، غرب از طریق رسانه‌ها در شکل‌های جدید و تازه در قالب تهاجم فرهنگی به دنبال تغییر الگوی ایرانی اسلامی بوده است.آنها الگوهای صحیح زندگی ایرانی اسلامی را هدف قرار داده بودند.شاخصه هایی مانند صفا، سادگی، صمیمیت، مهرورزی، ساده‌زیستی، قناعت، آرامش روحی، معنویت‌گرایی، آرمان‌خواهی و سلحشوری از ویژگی‌های سبک زندگی اسلامی می باشد که دشمن درصدد تغییر این الگوها بوده است. لذا وظیفه ما است که با حفظ و تقویت این الگوهای اسلامی که برای جنبه‌های مختلف زندگی انسان برنامه‌ریزی کرده است . در اجرای آن کوشا باشیم ونسل های آینده سرزمین خود را در مقابل هجوم ارزشهای غربی بخصوص در برابر فرهنگ مصرف‌گرایی و استفاده از کالاهای غربی مصون سازی کنیم .

  تحقیقهای مشابه
  فرق سبک زندگی ایرانی با غرب
  11 صفحه - 6000 تومان
  بیان سبک زندگی ایرانی اسلامی
  12 صفحه - 6000 تومان
  پرسشنامه استرس سبک زندگی (Jan Chadam & Zbigniew Pastuszak) (جان چادام و زبیگنیو پاستسزاک)
  2 صفحه - 1500 تومان
  پرسشنامه ارزش ها و سبک زندگی (Corcoran & Fisher J) (کورکوران و فیشر)
  3 صفحه - 1500 تومان
  پرسشنامه سبک های زندگی (Elena Farj & Eva Martinez) (النا فرج و اوا مارتینز)
  2 صفحه - 1500 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007