موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

دانستنی های زنانه درباره بهداشت دهان و دندان

عنوان سفارش :
دانستنی های زنانه درباره بهداشت دهان و دندان
تعداد صفحه :
4
قیمت :
1000 تومان

زیبایی چشمها، حالت ابروها، تركیب بینی و سلامت پوست، همگی در تركیب یك صورت زیبا موثرند، اما تاثیر دندانهای زیبا را نیز در هماهنگی یك چهره نمیشود انكار كرد. زن و مرد و پیر و جوان، لبخند زیبا را دوست دارند و شاید در این میان خانمها نسبت به این موضوع اندكی حساسترند. البته خانمها برای داشتن دهان و دندانی سالم، لازماست به نكاتی كه بهطور خاص برای بانوان مطرح میشوند، توجه كنند.

زنان،نسبت به مردان،تغییرات هورمونی بیشتری را در بدن خود تجربه میكنند و در دوران مختلف زندگی خود مانند بلوغ، حاملگی و یائسگی،بدنشان دستخوش تغییرات شدید هورمونی میشود. این تغییرات هورمونی میتواند خطر بیماریهای لثه و در حالتهای شدیدتر خطر از دست رفتن دندانها را افزایش دهد.

به عنوان مثال در دوران بلوغ و در زمان عادتهای ماهیانه، سطح هورمونهای جنسی نظیر استروژن و پروژسترون در خون بالا رفته و با افزایش سطح این هورمونها،لثهها تحریكپذیرترشده، و ملتهب و متمایل به خونریزی خواهند شد. در اغلب زنان پس از پایان یافتن عادت ماهیانه،لثه ها به حالت عادی خود باز میگردد. در دوران حاملگی نیز لثهها دچار التهاب میشوند و این حالت در سه ماهه سوم حاملگی شدیدتر میشود. گاهی افزایش حجمهای خوشخیمی موسوم به <تومور حاملگی> نیز در لثه ها ایجاد میشود. این تومورها خوشخیماند و اغلب با اتمام حاملگی پایان مییابد. علت ایجاد این تومورها، اغلب مواقع، بهداشت ناكافی و محركهای موضعی نظیر جرمهاست. به خانمهایی كه برای بارداری تصمیم میگیرند،توصیه میشود، قبل از بارداری حتما با مراجعه به دندانپزشك از سلامت لثه و دندانهایشان مطمئن شوند. در طی دوران حاملگی نیز، مراجعه به دندانپزشك هر ۳ ماه یكبار، و در صورت نیاز، انجام جرمگیری توصیه میشود. خانمهای باردار باید در طول دوران حاملگی، بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت كنند. بیماری لثه در طول بارداری ممكن است منجر به تولد نوزادانی با وزن كم شود.

قرصهای ضدبارداری نیز ممكن است در بعضی افراد، لثهها را دچار التهاب كند. خانمهایی كه قرصهای ضدبارداری مصرف میكنند نیز باید به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت كنند. طی دوران یائسگی، تغییرات هورمونی بدن خانمها، ممكن است موجب ایجاد علائمی نظیر درد در ناحیه دهان و لثهها،تغییرات حس چشایی و سوزش دهان شود. نشانگان سوزش دهان،بیماری شایع و مزمنی است كه علت قاطعی برای آن شناخته نشده است. در این بیماری،بیشترین شدت سوزش دهان در هنگام شب اتفاق میافتد و گاهی ممكن است باعث اختلال در خواب افراد شود.بیماری سوزش دهان كه در بین زنان یائسه شایع است، درمان قطعی ندارد، اما در تحقیقی،تاثیر دارویی به نام <كلونازپام> بر روی این بیماری بررسی شده است و نتایج بدست آمده نشانگر این است كه این دارو میتواند تا حد زیادی این بیماری را كنترل كند اما خود این دارو،دارای اثرات جانبی زیادی است. برای افرادی كه دچار این بیماری هستند،رعایت بهداشت كامل دهان شامل مسواك، نخ دندان،معاینات مرتب دندانپزشكی و رعایت یك رژیم غذایی سالم و نوشیدن آب فراوان توصیه میشود.

 • دهانت را می بویند
 • وجود بوی بد دهان عاملی است كه به راحتی میتواند مشكلات شدیدی را حتی تا حد اختلافات زناشویی در افراد ایجاد كند. زنان و مردان هر دو ممكن است دچار بوی بد دهان شوند كه این مشكل اغلب در اثر فعالیت باكتریهای دهانی، پوسیدگیهای دندانی،بیماریهای لثه،سینوزیت و مشكلات گوارشی و ... ایجاد میشود. در خانمها علاوه بر تمام این مسائل، تغییرات هورمونی نیز ممكن است باعث ایجاد بوی بد دهان شود. به عبارتی در خانمهایی كه بهطور معمول دچار مشكل بوی بدن دهان نیستند ممكن است در روزهای خاصی از سیكل ماهانه، دهانی بدبو داشته باشند. اغلب مواقع در چند روز قبل از عادت ماهیانه،به دلیل تغییرات هورمونی،میزان پروتئینهای بزاق افزایش مییابد،باكتریهای بیهوازی دهان،این پروتئینها را تخمیر كرده و باعث ایجاد گازهایی میشود كه بوی بد دهان را ایجاد میكنند. خانمها برای كاهش بوی بد دهان در این دوران، باید علاوه بر مسواك زدن دندانها و استفاده از نخ دندان،مسواك زدن زبان را فراموش نكنند. این كار باعث میشود از حجم باكتریهای دهانی كاسته شود و بوی بد دهان كم شود. استفاده از دهانشویههای ضدباكتری هم موثر است.

 • ● رژیم لاغری متهم میشود
 • رژیمهای لاغری انواع و اقسام دارند. رژیمهایی كه به لاغری سریع افراد منجر میشود و یا تنها گروه خاصی از خوراكیها را برای شخص آزاد میگذارد، برای سلامت آدمی خطرناك است. لاغر شدن ۷ كیلو در یك هفته،كم كردن هفتهای یك سایز و ... همگی ظاهری فریبنده و باطنی مخرب دارند. اغلب رژیم ناصحیح غذایی، منجر به ایجاد انواع فقر ویتامین و مواد معدنی خواهند شد كه در این میان كاهش ویتامینهای D، B۲۱ و كمبود ماده معدنی كلسیم بسیار بارز است.

  تحقیقهای مشابه
  دانستنی های زنانه درباره بهداشت دهان و دندان
  4 صفحه - 1000 تومان
  بهداشت دهان و دندان و بیماریهای آنها
  4 صفحه - 1000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007