1
موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

تاریخچه وسایل ارتباط جمعی و تلویزیون در ایران

عنوان سفارش :
تاریخچه وسایل ارتباط جمعی و تلویزیون در ایران
تعداد صفحه :
19
قیمت :
6000 تومان
 • مقدمه
 • بشر در طول حياتش، همواره از وسيله اي براي برقراري ارتباط استفاده مي كرده است، تا بتواند پيام خود را به ديگران برساند. پس او بي جهت اشرف مخلوقات ناميده نشده است، او در ابتداي آفرينش اش، با جانوران تفاوت زيادي نداشت، زيرا اطلاعات را به شيوه آنان مبادله مي كرد؛ يعني از طريق لمس كردن، حركات چهره و...؛ اما براي روحيه كنجكاو و نا آرام او، اين وسايل ابتدايي، ساده و ناكافي بود و نمي توانست، نيازهاي او را بر طرف سازد.

  انسان اعصار گذشته، در زمان هايي دور، از ارتباطات چهره به چهره و رو در رو استفاده مي كرده و از طريق طبل و دود پيام هايش را براي ديگران ارسال مي كرده است. بشر اين دوره، از دنياي بيرون جامعه كوچك و محدود خود بي خبر بوده و تمام دنيا را در گروه محدود و كوچك خود مي ديده است.

  نابراين، انسان با سعي و تلاش براي برقراري ارتباط بيشتر با اطراف خود، در طولاني مدت به زبان شفاهي دست يافت و از آن براي برقراري ارتباط بهتر و موثرتر استفاده كرد. بشر وارد كهكشان شفاهي شد كه از دور دست تاريخ آغاز و تا سال 1453 ميلادي ادامه داشت. در كهكشان شفاهي، بيشتر به محتوا توجه شده است، ارتباط مستقيم (شنيداري و ديداري) بود و بشر براي برقراري ارتباط، از پنج حس خود استفاده مي كرده است؛ ولي حس غالب، حس شنوايي بوده است كه در ارتباط زباني ميان افراد بشر مناسب تر از ديگر حواس است.

  با اين حال، انسان كهكشان شفاهي نيز براي انتقال پيام ها و خواسته هاي خود، با مشكلاتي مواجه بود و به وسايل پيشرفته تري براي برقراري ارتباط نياز داشت، تا اينكه در حدود 700 سال پيش از ميلاد، اختراع بزرگي در يونان به وقوع پيوست و آن حروف الفبا بود.

  اختراع حروف الفبا، مانند پلي، گفتار و نوشتار را به يكديگر نزديك كرد و آن دو را با يك ديگر آشتي داد، فاصله ها از ميان رفت و انسان توانست، به انتقال افكار و ارسال آن براي ديگران فكر كند. زمينه ساز اين نقطه عطف تاريخي، تكامل سه هزار ساله سنت شفاهي و ارتباط غير الفبايي است كه سر آغاز دگرگوني كيفي ارتباطات انساني بود، گسترش سواد تا قرن ها پس از اختراع و گسترش صنعت چاپ و توليد كاغذ، به وقوع نپيوست (كاستلز، 1380، 382 .)

  اختراع چاپ توسط گوتنبرگ موجب شد، انسان علاوه بر ارتباط مستقيم، به ارتباط نوشتاري دست يابد و با آغاز اين مرحله، بشر به عصر كتابت يا عصر گوتنبرگ وارد شد. مك لوهان معتقد است، “دنياي آدم مقيم كهكشان گوتنبرگ را دنياي خطوط مستقيم و پشت سر هم، دنياي اعتقادات به فرضيه هاي ثابت و معلوم، دنياي طبقه بندي ها، دنيايي كه در آن هر چيز بايد در طبقه مخصوص خود قرار گيرد و هر معلولي فقط از علت تعيين شد خود ريشه گيرد، تشكيل مي شود” (محسنيان راد،1369 ، 487 .)

  سیرتکامل وسایل ضبط وانتقال افکار:

  سیرتکامل وسایل ضبط وانتقال افکارشامل دو مرحله است 1 قبل از اختراع چاپ 2 بعداز اختراع چاپ

  قبل از اختراع چاپ:از سال 3600 قبل از میلاد تا قرن 15 میلادی که شامل سنگ نوشته /لوح گلین/لوح چوبین /طومار پاپیروس/ طومار چرمین/کتاب پوستی/کتاب کاغذی می باشد

  بعداز اختراع چاپ:از قرن 15 میلادی تا اواخر قرن 20 شایان ذکر است که تحولات اساسی در شکل رسانه ها بطور عمده از نیوه دوم قرن بیستم صورت پذیرفته است که در واقع عصر اطلاعات وارتباطات نامیده میشود.

  تلگراف:در سال 1832تلگراف توسط سامویل مورس آمریکایی اختراع شد.

  تلفن:الکساندر گراهامبل به کمک توماس واتسن موفق به اختراع تلفن در سال 1876 شد.

  رادیو: در سال 1887 آقای هرتز المانی موفق به کشف امواج رادیویی شد ونه سال بعد یک ایتالیایی به نام مارکونی توانست دستگاه فرستنده وگیرنده بسازد .در سال 1920 نیز با افتتاح اولین دستگاه رادیویی در انگلستان رادیو وارد زندگی روزانه مردم قاره سبز شد.در ایران نیز در سال 1940مطابق با 1319 ه.ش اولین فرستنده رادیو شروع به کار کرد .

  گرامافون:در سال 1925 بوسیله اقای توماس الوا ادیسون اختراع شد .دستگاه ضبط صوت نیز در سال 1945 تکمیل شد وبه دنبال ان دستگاههای ضبط صوت کاستی با نواری شبیه نوارهای امروزی به بازار امد واین تحول اعظیمی بود در ضبط وبخش بیامهای صوتی وشنیداری.

  عکس:قدمت عکس بر میگردد به انسانهای اولیه که با نقاشی بر روی دیوار غارها نخستین قدمها را برداشتند.بعدها به تدریج کنده کاری روی چوب. سنگ .نقاشی بر روی سفال و کاغذ وپارچه رایج شد

  تحقیقهای مشابه
  تاریخچه وسایل ارتباط جمعی و تلویزیون در ایران
  19 صفحه - 6000 تومان
  پروژه رشته علوم اجتماعی نگرش والدین در مورد تأثیر وسایل ارتباط جمعی رادیو، تلویزیون، سینما و کتب غیردرسی بر کودکان دختر و پسر
  115 صفحه - 54000 تومان
  نقش و تاثیر وسایل ارتباط جمعی بر فرهنگ عمومی جامعه
  12 صفحه - 6000 تومان
  بررسی حسابداری و تاریخچه آن در ایران و جهان
  99 صفحه - 36000 تومان
  رسانه های ارتباط جمعی در جهانی شدن فرهنگ چگونه نقشی را ایفا می نماید
  7 صفحه - 6000 تومان
  رسانه های ارتباط جمعی و جهانی شدن فرهنگ
  5 صفحه - 1500 تومان
  رسانه های ارتباط جمعی در جهانی شدن فرهنگ چگونه نقشی را ایفا می نماید
  11 صفحه - 9000 تومان
  رسانه های ارتباط جمعی در جهانی شدن فرهنگ چگونه نقش آفرینی می کنند
  6 صفحه - 6000 تومان
  سینمای جهان - ایران و جایگاه سینما در ارتباط با اقتصاد و سیاست
  18 صفحه - 9000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007