1
موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

تاثیر طراحی مناسب بیمارستان بر روان بیماران و بهبود آنها

عنوان سفارش :
تاثیر طراحی مناسب بیمارستان بر روان بیماران و بهبود آنها
تعداد صفحه :
17
قیمت :
6000 تومان
 • بیان مساله
 • روانشناسی محیطی مطالعه پیچیده بین مردم و محیط اطرافشان است. به عقیده جیفورد روانشناسی محیطی با شاخه اصلی روانشناسی تفاوت دارد زیرا به محیط فیزیکی روزمره می پردازد. این علم چارچوبی از نقطه نظرات، تحقیقها و فرضیات را فراهم می آورد که می تواند به ما در درک بهتری از روابط متقابل انسان و محیط اطراف، کمک کند. با استفاده از این دانش می توان پیش از طراحی و ساخت، ارزیابیهایی را انجام داد که بهترین ابزار برای طراحان حرفه ای به حساب می آید. اگر ما بدانیم چه چیز در گذشته عملکرد بهتری از خود نشانداده است، برای طراحی بهتر در آینده آمادگی بیشتری خواهیم داشت. با استفاده از تئوریهای کنترل می توان مشاهده کرد که محیط نقش اساسی را در شکل گیری احساس ارزشها و توانمند ساختن برای افراد و گروههای مختلف ایفاء می کند.

  مطالعات اخير نشان داده است كه تغيير در سبك معماري و طراحي داخلي بيمارستان‌ها مي‌تواند در بهبود وضعيت سلامت بيماران نقش مهمي ايفا كند. معماران معتقدند كه پزشكان، پرستاران، تكنسين‌ها و ديگر كارمندان بيمارستان نقش كليدي در طراحي تسهيلات مراكز درماني جديد دارند. به كارگيري شيوه‌هاي نوين در طراحي به اين معني است كه بيمارستان‌ها و مكان‌هاي درماني علاوه بر برخورداري از امكانات ويژه درماني، فضايي مشابه هتل‌ها را داشته باشند چرا كه تحقيقات نشان داده است اين امر به تامين آرامش رواني بيماران كمك شاياني خواهد كرد. معماران معتقدند كه پزشكان، پرستاران، تكنسين‌ها و ديگر كارمندان بيمارستان نقش كليدي در طراحي تسهيلات مراكز درماني جديد دارند. به كارگيري شيوه‌هاي نوين در طراحي به اين معني است كه بيمارستان‌ها و مكان‌هاي درماني علاوه بر برخورداري از امكانات ويژه درماني، فضايي مشابه هتل‌ها را داشته باشند چرا كه تحقيقات نشان داده است اين امر به تامين آرامش رواني بيماران كمك شاياني خواهد كرد.

 • مبانی نظری
 • به محض ورود به یک بنا، احساس می کنیم در بند و محصور شده ایم. علت این امر، وجود عناصری چون کف ، دیوار و سقف است که فضای داخل بنا را محصور کرده اند. این عناصر معماری، حد و مرز فیزیکی بناها را مشخص می کنند؛ فضا را محصور می کنند؛ برای آن مرز تعیین می کنند و آن را از فضاهای داخلی اطراف و فضای خارج آن متمایز می سازند.

  کف، سقف و دیوارها، تنها مشخص کنندگان کمیت فضا نیستند ؛ چرا که ظاهر و شکل این عناصر و طرح پنجره ها و ورودی ها ، این فضای محصور را با ویژگی های خاص مربوط به معماری و فضا ، می آرایند.

  کاربرد اصلاحاتی نظیر تالار اصلی، فضای سرپوشده، اتاق نورگیر و شاه نشین تنها برای نمایاندن کوچکی و بزرگی فضا نیست؛ بلکه اندازه و ابعاد، میزان دریافت نور، ویژگی های سطوح محصورکننده و چگونگی ارتباط آن با فضاهای مجاور نیز مشخص می شود.

  فضاهای ساختاری

  سیستم ساختاری یک بنا، فرم و طرح اصلی فضاهای داخلی آن را تعیین می کند. با وجود این ، ساختار چنین فضاهایی در نهایت از سوی عناصر طراحی داخلی شکل می گیرد. واژه ی « ساختار» در این جا، در مفهوم فیزیکی آن به کار نرفته است؛ بلکه به معنای انتخاب و آرایش عناصر داخلی است؛ به طوری که روابط قابل رویت این عناصر، فضای داخلی یک مکان را مشخص کرده و بدان نظم می بخشد.

  دیوارها و سقف های کاذب معمولا برای تعیین یا تغییر فضای داخل چارچوب یا اسکلت ساختاری بنا، به کار می روند.

  طراحی داخلی

  سطح صفحاتی چون دیوار، کف و سقف می تواند مرزهایی یک مکان را به وجود آورد. آنچه بر درک ما از موقعیت نسبی شان در فضا تاثیر می گذارد رنگ، بافت و طرح آنهاست که این مسئله به نوبه ی خود، آگاهی مارا از

  ابعاد، اندازه و تناسب یک مکان، تحت الشعاع قرار می دهد.

  حتی ویژگی های صوتی سطوح یک مکان هم، می تواند مرزهای ظاهری فضای آن را تحت تاثیر قرار دهد. سطوح نرم و جاذب، صداها را خنثی کرده و مرزهای صوتی یک مکان را گسترش می دهد و در عوض سطوح سخت باعث انعکاس صداها در یک مکان شده و بر وجود مرزهای فیزیکی آن، تاکید می ورزند.

  در نهایت، شکل گیری فضا به نحوه ی استفاده ی ما از آن بستگی دارد. ماهیت فعالیت های ما، و نحوی ی انجام آنها بر طرح، نظم و سازمان دهی فضای داخلی تاثیر می گذارد.

  تحقیقهای مشابه
  تاثیر طراحی مناسب بیمارستان بر روان بیماران و بهبود آنها
  17 صفحه - 6000 تومان
  معیار سلامت روان و عوامل تاثیر گذار بر آن
  14 صفحه - 7500 تومان
  پروژه رشته روانشناسی مقایسه تاثیر استرس در بیماران سرطانی و غیر سرطانی دو قشر تحصیل کرده و تحصیل نکرده
  72 صفحه - 45000 تومان
  بررسی تاثیر فرهنگ سازمانی بر بهبود بهره وری منابع انسانی
  16 صفحه - 6000 تومان
  بیماریهای جسمی و روانی و تاثیر آنها بر یکدیگر
  4 صفحه - 1000 تومان
  پروژه ارزیابی تاثیر وضعیت طبقه اجنتماعی افراد (بیمه گذاران) بر میزان تقاضای آنها بر بیمه های اشخاص
  66 صفحه - 45000 تومان
  تشویق کارکنان و تاثیر آن بر عملکرد آنها درس سمینار
  86 صفحه - 36000 تومان
  پرسشنامه رضایت بیماران از بیمارستان (Mohamed M. Mostafa) (محمد. مصطفی)
  3 صفحه - 1500 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007