موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

اعتیاد نوجوانان و جوانان

عنوان سفارش :
اعتیاد نوجوانان و جوانان
تعداد صفحه :
8
قیمت :
1000 تومان

مقدمه و بیان اهمیت و ضرورت موضوع

از جمله اهداف عمده هر جامعه پرورش انسانهایی است که علاوه بر برخورداری از سلامت جسمی ، از سلامت روحی و روانی نیز برخوردار باشد . عمده ترین مسائلی که زا دیر باز مورد توجه متخصّصین امور نوجوانان و جوانان و خصوصا قشر دانش آموز بوده است تحویل افرادی به جامعه بوده است که از هر حیث و نظر پاک و آینده سازانی به دور از هر گونه آلودگی باشند . لکن خیلی از معضلات اجتماعی وجود دارد که جوامع بشری را تهدید می کند از آنجا که بسیاری از افراد به علت وفور معضلات در جوامع مختلف ازاین موارد نمی توانند دورباشند آرام آرام با مساعد شدن زمینه به سمت معضلات کشیده می شوند. یکی از این معضلات که عصر حاضر نیز به این نام شناخته شده است پدیده مواد مخدّر است مواد مخدّر باعث استثمار افراد جوامع می باشد چرا که از مشخصات بارز فرد معتاد تسلیم پذیری ، ناتوانی ، سستی و بی تفاوتی در مقابل مسائل اجتماعی و فردی و خانوادگی و اقدام به هر عمل ناپسند و زشت ( مثل : خودفروشی ، تقلب ،خیانت و... ) می باشد .و مواد مخدّر در جامعه نیز زندگی میلیونها انسان بی گناه را ویران ساخته و سرمایه هنگفت جوامع را در مبارزه با قاچاق و مصرف و یا درمان آن به هدر می دهد وقشری از عظیمی از نیروی کار جوامع را به خود مشغول می دارد با این حال هیچ کدام از خسارات وارده به افراد و جوامع با این سرمایه های هنگفت قابل جبران نیست . در کشوری مثل کشور ما با اینکه سالهای متمادی است کشت تریاک از بین رفته و مجازات های سنگینی برای حمل و نقل و فروش و مصرف مواد در نظر گرفته شده و نیروهای زیادی در این را به شهادت رسیده اند ولی متاسفانه مصرف این مواد کم که نشده هر روز در حال گسترش و حتی کشیده شدن به لایه های جامعه علی الخصوص بین نوجوانان و جوانان است . به گفته یکی از مسؤولین ستاد مبارزه با موارد مخدّر هم اکنون بیش از 13 درصد دانش آموزان و 20 درصد دانشجویان در سطح کشور در خطر مواد مخدّر قرار دارند که این نشان از انتقال اعتیاد به لایه های میانی جامعه است ومی توان گفت در طول برنامه مبارزه با اعتیاد از بحث ضرورت فرهنگ سازی و پیشگیری غفلت شده است این امر موجب حرکت هوشمندانه سیستم اعتیاد در کشور شده است . فرصیه ای که در این تحقیق بر رو ی آن کار شده با بررسی عوامل گوناگون گرایش و پیامد های مصرف مواد و راههای پیشگیری ضمن تایید مبارزات پلیسی برای جلوگیری از افزایش روز افزون معتادان ، اولویت مهم و اساسی بیان می کند که تغییر سیاست گذاریها بر اولویت دادن به برنامه پیشگیری از ورود افراد جوان و نوجوان به این زندگی بی خاصیت و مرگبار می باشد . در این مقاله سعی شده است علل مختلف و اصلی دخیل در گرایش این قشر از جامعه به مواد مخدّر مشخص و در ادامه آثار سوء ، علائم و در نهایت راهکارهای پیشگیری آن به طور مؤجز بیان شود .

واژهای کلیدی :

اعتیاد - نوجوانان و جوانان - عوامل - عوارض - راههای پیشگیری

عوامل مؤثر در گرایش جوانان به سوء مصرف مواد مخدّر

گرایش به مواد مخدّر دارای علل گوناگون اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی ، روانی ، جسمانی و خانوادگی است . که از جمله مؤثرترین عوامل در بین جوانان عوامل اجتماعی ، و خانوادگی و فردی است که در ادامه به پارامترهای تأثیر گذار هر کدام به صورت تیتر وار اشاره می شود .

عوامل اجتماعی : 1. در دسترس بودن مواد مخدّر که به استناد تحقیقات به عمل آمده توسط محققان درصد بسیار بالایی ازگرایش جوانان به سوی مواد مخدّر را به خود اختصاص می دهد .2. معاشرت با دوستان و رفقای معتاد و منحرف و گروه همسالان .-

عوامل خانوادگی مؤثر در گرایش جوانان به سوی مواد مخدّر

1. مصرف توسط اعضاء خانواده 2. رها کردن فرزندان به حال خود و عدم نظارت بر رشد و تکوین شخصیّت فرزندان3. تشنّج و در گیری در خانوده 4. بی بند و باری اخلاقی در خانواده 5. تحقیر شخصیّت فرزندان در خانواده 6. عدم ارضاء عاطفی فرزند ان در محیط خانواده 7. عدم اجازه اظهار نظر و بیان آزاد به فرزندان در خانواده 8. گریز از تنشها و فشارهای ناشی از محیط زندگی( پیتر من 1984 )

عوامل فردی مؤثر در گرایش جوانان به مواد مخدّراولا با توجه به اینکه دوران نوجوانی و جوانی دوران بلوغ و تکوین شخصیت فردی و اجتماعی ، رشد احساس استقلال فکری و رشد احساس توانائیهای جسمی و فیزیولوژیکی است و این عوامل زمینه جدا شدن فرزندان از خانواده و افزایش اهمیت روابط گروهی با همسالان را به دنبال دارد و ثانیا جوانان و نوجوانان به عنوان یک گروه که از تشخیص شدت و جدی بودن خطرات اعتیاد عاجزند چون از یک طرف احتمال گرفتار شدن را کمتر از آنچه هست تخمین می زنند

تحقیقهای مشابه
دلایل گرایش جوانان به اعتیاد و فرپاشی خانواده
20 صفحه - 6000 تومان
چرا جوانان به اعتیاد کشیده می شوند
11 صفحه - 1500 تومان
بررسی علل و عوامل مؤثر در بروز اعتیاد در بین جوانان شهرستان رشت پروژه همراه با پرسشنامه و تجزیه تحلیل
122 صفحه - 54000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007