موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

چرا نرخ طلا در شش ماهه اخ یر افزایش داشته است

عنوان سفارش :
چرا نرخ طلا در شش ماهه اخ یر افزایش داشته است
تعداد صفحه :
6
قیمت :
3000 تومان
 • فهرست مطالب
 • چرا نرخ طلا در شش ماهه اخیر افزایش داشته است؟

 • مقدمه
 • دلایل افزایش ناگهانی قیمت طلا در 6 ماهه اخیر

  روند متفاوت بازار ایران و جهان

 • هر انس طلا در بازار جهاني 1736 دلار
 • دلار 2281 تومان
 • راهكارهایی برای كنترل بازار طلا
 • منابع
 • مقدمه
 • اعلام سیاستهای جدید انبساطی از سوی بانک مرکزی آمریکا مهمترین علت افزایش قیمت جهانی طلا اعلام شده است . بر این اساس، قیمت سایر فلزات گرانبها نیز در بازارهای جهانی با افزایش روبرو شده است . بانک مرکزی آمریکا قصد دارد تا اواسط سال 2015 میلادی نرخ بهره بانکی را در حد پایینی نگه دارد و هر ماه 40 میلیارد دلار برای خریداری اوراق قرضه اختصاص دهد .قیمت طلا طی هفته جاری با رشد 2.1 درصدی روبرو شده است این برای چهارمین هفته متوالی است که قیمت طلا با افزایش مواجه می شود . برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که در میان مدت قیمت جهانی طلا تحت تاثیر سیاستهای انبساطی بانک مرکزی آمریکا به بیش از 1800 تا 1900 دلار خواهد رسید . قیمت هر اونس طلا نیز در بازارهای آسیایی امروز به بیش از 1774.96 دلار رسید . قیمت هر اونس طلا در بازار آمریکا نیز به بیش از 1777.5 دلار رسید که این بالاترین رکورد در شش ماه اخیر به شمار می رود . قیمت هر اونس نقره نیز به بیش از 34.92 دلار رسید که این رقم نیز بالاترین رکورد در شش ماه اخیر به شمار می رود . قیمت هر اونس پلاتین نیز با 2 درصد رشد به بیش از 1712.24 دلار رسیده است .

 • دلایل افزایش ناگهانی قیمت طلا در 6 ماهه اخیر
 • «خروج نقدینگی از بانك‌ها» به دلیل كاهش نرخ سود سپرده‌ها در سال 91 و به دنبال آن كاهش نرخ سود اوراق مشاركت موجب شد كه مردم به خاطر حفظ ارزش زمانی پول (مقابله با تورم) و كسب یك حاشیه گسترده برای كسب سود مورد انتظار،‌ به سمت بازار طلا هدایت شوند.

  «كاهش فشار تقاضا در بازار مسكن» از دیگر عوامل است .به دنبال افزایش قیمت تمام‌شده مسكن (كه افزایش قیمت این كالا نیز به دلیل افزایش قیمت مصالح ساختمانی در داخل و نیز ناشی از افزایش قیمت انرژی در جهان برای مصالح ساختمانی وارداتی می‌باشد) فشار تقاضا در بازار مسكن كه یكی از سرمایه‌گذاری‌های جذاب و زودبازده تلقی می‌شود كاهش یافته و منابع آن به سوی بازار فلزات گرانبها روانه شد، البته از دلایل دیگر كاهش فشار تقاضا در بازار مسكن می‌توان به سیاست‌های دولت در حوزه مسكن مهر اشاره كرد كه موجب شد رشد شاخص مسكن از 9/27 درصد در سال 1387 به 1/19 درصد در پایان سال 1389 كاهش یابد. «افزایش قیمت جهانی طلا» نیز یكی دیگر از دلایل افزایش قیمت طلا و سكه در داخل كشور است كه در گزارش مركز پژوهش‌ها به آن اشاره شده و آمده است: افزایش حدود 25 درصدی قیمت طلا طی سال‌های 2011-2009 میلادی در بازارهای جهانی موجب تقویت بیشتر قیمت طلا و سكه در بازارهای داخلی شد.«كاهش ارزش پول ملی» را از دلایل ذیل این عنوان بر‌می‌شمارد: كاهش و نوسان ارزش پول ملی مخصوصا در خرداد و دی‌ماه سال 1390 موجب شد، مردم، واسطه‌ها و حتی برخی شركت‌ها برای سودآوری و حفظ ارزش دارایی‌های خود به تقاضا و خرید شمش و سكه طلا روی بیاورند. این امر در كنار سایر دلایل جهانی موجب شد قیمت طلا در ایران بیش از سطح جهانی افزایش یابد.

 • روند متفاوت بازار ایران و جهان
 • روند قیمت سكه در ایران و قیمت جهانی طلا در برخی موارد همسو نبوده و در برخی موارد نیز شكاف زیادی دارند. مركز پژوهش‌های مجلس «مزایده‌ای عمل كردن بانك كارگشایی» را از دیگر عوامل موثر در افزایش قیمت طلا در كشور می‌داند و با انتقاد از این عملكرد مدیریتی می‌افزاید: به اعتقاد برخی كارشناسان این اقدام غیركارشناسی موجب افزایش غیرمنطقی قیمت سكه به ویژه طرح قدیم در بازار شد. «لیزینگ‌های غیررسمی طلا و جواهر» از دیگر عوامل افزایش قیمت طلا است كه در این گزارش به آن اشاره شده و آمده است: كاهش قدرت خرید مردم در بازار رقابتی، فروشندگان سكه، طلا و جواهر را به ابداع روش‌های جدیدی برای عرضه مصنوعات قیمتی واداشته است. بر همین اساس شیوه‌های مختلف «خرید و فروش قسطی طلا و جواهر» در نقاط مختلف كشور «داد و ستدهای پایاپای» و «تشكیل بازار اجاره به شرط تملیك» را در این حوزه تشدید كرده است. مركز پژوهش‌های مجلس در این گزارش عوامل دیگر همچون نارسایی در اداره امور برخی از بورس‌های كالایی نظیر بورس فلزات، كاهش سود اوراق مشاركت و گواهی سپرده در سال 1390، تشدید تنش‌های سیاسی ناشی از مقوله انرژی هسته‌ای و آثار روانی ناشی از تحریم‌های سریالی، دخالت‌های بانك مركزی كه بر بار تورم انتظاری قیمت سكه و طلا افزوده و می‌افزاید و انحصار بانك مركزی بر مراحل ضرب و صدور سكه‌های طلا را در افزایش ناگهانی قیمت طلا در ایران موثر می‌داند.

  تحقیقهای مشابه
  چرا نرخ طلا در شش ماهه اخ یر افزایش داشته است
  6 صفحه - 3000 تومان
  چرا نرخ طلا در شش ماهه اخیر افزایش داشته است
  6 صفحه - 3000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - بودجه بندی از طریق آشفتگی چرا بودجه افزایشی هنوز هم پابرجا است 24
  11 صفحه - 33000 تومان
  بررسی نرخ طلا در چند ماه گذشته
  16 صفحه - 7500 تومان
  اثر سیاست های پولی و مالی کشور در افزایش نرخ تورم.docx
  20 صفحه - 10500 تومان
  تاثیر افزایش نرخ ارز بر میزان تورم
  17 صفحه - 7500 تومان
  بررسي اجمالي عملكرد بازرگاني خارجي كشور در شش ماهه اول سال 1386
  13 صفحه - 6000 تومان
  بررسي اجمالي عملكرد بازرگاني خارجي كشور در شش ماهه اول سال 1386 فایل بصورت پاورپوینت
  27 صفحه - 9000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007