موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

تطبیق فساد اداری در ایران و ایتالیا

عنوان سفارش :
تطبیق فساد اداری در ایران و ایتالیا
تعداد صفحه :
22
قیمت :
15000 تومان
 • فهرست مطالب
 • تطبیق فساد اداری در ایران و ایتالیا

 • مقدمه
 • 0بحث فساد مالی و فساد اداری یکی از رایج ترین انوع کجروی است که متاسفانه کشور ما نیز به صورت گسترده از آن رنج می برد. سازمان شفافیت بین المللی در جدید ترین گزارش خود که روز گذشته (17 نوامبر2009 ) منتشر کرده، جایگاه ایران را از میان 180 کشور جهان در رده 168 قرار داده است .در این پژوهش به دنیال آن هستیم تا جنبه های مختلف فساد اداری را بررسی کنیم. در این زمینه به زبان فارسی منابع معدودی موجود است، که دست پژوهش گر را در نوشتن مقاله و فربه کردن بخش نظری پژوهش خویش است می بندد، چند تحقیق کشوری یا در سطح تهران که به صورت پیمایش یا مطالعت میدانی صورت گرفته نیز اطلاعات چندانی به دست نمی دهد، ما در این جا سعی می کنیم، گزارشی از پژوهش های نظری ارائه دهیم و به شفاف سازی فشای مورد نظر بپردازیم.واقعیت آن استکه در جامعه ما همه می دانند فساد وجود دارد اما اقدام جدی انجام نمی شود. مقام معظم رهبري حتی در سال 1380 برای مبارزه گسترده با مفاسد اقتصادی و اداری سه قوه را در پیامی مامور کرد، اما حرکت جدی رخ نداد حتی این ماموریت برای مطالبه به عهده دانشجویان گذاشته شد، اما تغییری در آن ایجاد نشد. و این مسئله یکی از مهم ترین معضلات اجتماعی ماست. بدیهی است با توجه به زمان کم انجام پژوهش و تعلق آن به دوره کارشناسی ضعف بسیاری در آن موجود است. در بحث بررسی های نظری به ارائه یک توضیح از روند فساد بر اساس تئوری ها خواهیم پرداخت، چون این درس خود جامعه شناسی انحرافات بوده و ما در این جا با فرایندها رو به رو بوده ایم سعی می شود در هر مبحث به ارائه خلاصه ای از نظریات پرداخته شود و برای نمایش فرایندهای مطرح شده از نشانه اشاره گر (←) استفاده خواهد شد. در بخش بعدی به عوامل فساد اداری و موانع مبارزه با فساد در ایران و در نهایت به توصیه هایی برای این موارد می پردازیم. در این بخش هم بررسی کتابخانه ای شده هم یک بررسی تحلیلی تجربی از طرف محقق صورت گرفته که کفایت ذهنی دارد و در بعضی موارد آن نیز پیمایش های ملی انجام شده اما چون ما اساس را بر یکی پژوهش تجربی تحلیلی گذاشته ایم این تحقیق ضامن کفایت عینی آن نیست، گرچه نتایج گفته شده بر اساس بعضی از این پیمایش ها استخراج گردیده است.

 • فساد در ایران
 • قبح نبودن فاسد و فساد: در ایران مردم بر اساس هنجار پذيرفته شده جمعي عمل می کنند و با وجود آن که همه دم از قانون گرایی و مبارزه با فساد می زنند،در عمل با فسادهای کلان مواجه هستیم که در پژوهش های متعدد میدانی و پیمایش ها این که اساسا در فرهنگ عمومی ما فساد به صورت یک هنجار درآمده است را مداوم می بینیم. مردم بر اساس یک گزینش عقلانی محاسبه می کنند.

  هزينه عمل>فايده عمل:عمل

  هزينه عمل<فايده عمل:حذر از فساد

  این پدیده خود معلول موارد دیگر است.

  1. دیوان سالاری گسترده و ناکارآمد: مردم در کشور ما با یک دیوان سالاری گسترده و ناکارآمد مواجه اند، که در نتیجه سیطره یک دولت بزرگ تصدی گر به جامعه وجود آمده است. سیطره خان ها و ظلم آن ها از یک سو، فرایند اجباری مدرنیته در کشور ما از سوی دیگر و اجبار مردم به پذیرش هنجارها و ارزش ها و مدرن شدن اجباری و از بین بردن اقتصاد سنتی در نتیجه استعمار و اشغال کشور و دخالت دولت موجب شد که یک دیوان سالاری گسترده و ناکارآمد به وجود امده در عمل اکثریت مردم به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به استخدام دولت دربیایند در این فضا خلقیات منفی ایرانیان مثل قوم گرایی، تنبلی اجتماعی موجب شده از یک سو، کپی برداری دیوان سالاری از کشورهای دیگر و نا متناسب اب شرایط ایران موجب شده تا دیوان سالاری امکان رفع حوائج مردم را نداشته و این نگره جمعی در مردم به وجود اید که از دل این دیوان سالاری نمی توان مشکلات را حل کرد. و در این جا باید راهی بیرون از قوانین و بروکراسی را برگزید.

  2. تورم اندیشه و تکثر قوانین: دیوان سالاری فاسد و کهنه و پرپیچ و خم، اختیارات فراقانونی بعضی از مدیران و عدم پاسخ گویی آن ها،عدم پالایش قوانین موجب شده با وجود ابهام در قوانین و امکان تفسیر به رای های مختلف آن در سطح قوانین کلان و قوانین خرد، و نیز وجود انبوه قوانین متعارض حاصل بخشی نگری ها و عدم .جود فقرایند دیالکتیکی برای اصلاح قوانین و اجرای آن ها در جامعه با انبانی از قوانین مواحهیم که عمل بر اساس بخش خاصی از آن ها و تفسیر به رای بخشی دیگر فضایی را به وجود می آورد که بتواند فساد صورت بپذیرد.

  3. عدم برنامه ریزی کلان دولتی برای فرصت های حاصل از توسعه و هم چنین خصوصی سازی همواره یکی از موارد جدی فساد زا بوده است.امتیاز قائل شدن برای مدیران و پیمانکاران از محل فرصت های توسعه یکی از این موارد بوده که در پدید آمدن فساد اداری در کشور ما نقش به سزایی داشته است. توسعه نامتوازن و سریع کشور در چند دهه گذشته جزو عواملی بوده که در یپدایش این فرصت ها نقش جدی داشته عدم وجود استراتژی ملی برای ساماندهی فرصت های توسعه می تواند نقش مهمی در از بین رفتن این معضل ایفا کند.

  4. مسئله ی زمین و زمین خواری یکی از موارد جدی فساد زا در کشور بوده است. برنامه های مشخص شما برای ساماندهی نظام جامع اراضی کو مشخصا اجرای نظام جامع زمین و مسکن با تحقق کاداستر و ایجاد یک سیستم جامع اطلاعاتی در مورد آن می تواند یکی از موارد تحقق فساد در کشور باشد. همواره زمین خواری در نتیچه آن ایجاد فساد اداری بوده است. 5. عدم شفافیت جریان اطلاعات، به ویژه در مناقصه ها ومزایده ها وپیمان کاری ها ومقاطعه کاری ها در پروژه ها وشرکت های دولتی، حتی مخفی کردن آیین نامه ها از مردم در نهادهایی نظیر بانک ها و... همواره راه را بر مفسدان هموار کرده است.

  تحقیقهای مشابه
  فساد اداری در ایران و تطبیق آن با فساد اداری در ایتالیا
  10 صفحه - 4500 تومان
  فساد اداری در ایران و تطبیق آن با فساد اداری در ایتالیا
  8 صفحه - 3000 تومان
  تطبیق فساد اداری در ایران و ایتالیا
  22 صفحه - 15000 تومان
  بررسی فساد اداری ایران و کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه پاورپوینت
  16 صفحه - 7500 تومان
  تطبیق فساد اداری در ایران با کشورهای اروپایی پاورپوینت
  14 صفحه - 12000 تومان
  تطبیق فساد اداری در ایران و ایتالیا
  122 صفحه - 9000 تومان
  تطبیق فساد اداری در ایران با کشورهای اروپایی پاورپوینت
  6 صفحه - 3000 تومان
  فساد اداری در ایران با کشورهای اروپایی
  8 صفحه - 4500 تومان
  فساد اداری در ایران با کشورهای اروپایی
  6 صفحه - 4500 تومان
  مقایسه دو کشور از ابعاد مختلف ( ایران - امریکا) اداری مدیریتی
  11 صفحه - 4500 تومان
  قراردادها در حقوق اداری ایران و انگلستان
  27 صفحه - 12000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007