موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

تحلیلی بر موانع ارث- حقوقی

عنوان سفارش :
تحلیلی بر موانع ارث- حقوقی
تعداد صفحه :
32
قیمت :
18000 تومان
 • فهرست مطالب
 • پیشگفتار
 • در طول تاریخ بر اموال و دارائی احکامی جاری بود که بخشی از این نظام کیفیت انتقال دارائی و عوامل و علل عدم انتقال را بیان می دارد. قانون مدنی ما در مورد 864 و 862 و 861 علاوه بر این که نحوه انتقال ارث را بیان می کند در موارد 880 الی 885 عوامل و علل عدم انتقال ترکه را بر می شمارد.4 مانع قتل- کفر- لعان- ولادت از زنا از جمله عواملی است که قانون مدنی ایران آنرا جزو موانع ارث می داند هر چند علماء و فقها نسبت به تعیین ارث منفق القول نیست ولی نویسندگان قانون مدنی موانع ذکر شده را بر اساس نظر مشهور علماء بیان کرده اند.قتل تنها موانع ارثی است که در اکثر کشورهای اسلامی و غیر اسلامی بعنوان علل عدم انتقال ترکه از مورث به وارث بیان شده است و شاید حکمت ن هم جلوگیری از تحقق بعضی نیات سوء بوده که انگیزه های مادی عمده ترین داعی ارتکاب جرم است و بر همین مبنا، قتل عمده با ناحق (مباشرتاً به نسبیت) مانع ارث می باشد. کفر که بعد از اصلاحات 1361 جزء موانع ارث برشمرده شده است در دیگر ادیان پذیرفته نشده است و فقط علمای اهل تسنن اختلاف در این را مانع ارث می دانند به عبارت دیگر اختلاف در مذهب را موجب عدم انتقال ترکه می دانند و این در حالی است که قانون ما اختلاف در دین را مانع ارث برشمرده است. بر همین مبنا در صورتی که مورث مسلم باشد ترکه او به ورثه مسلمان او می رسد و اگر نداشته باشد به بیت المال مسلمین منتقل می گردد و به ورثه کافر او نمی رسد.و اگر مورث کافر باشد در صورتی ترکه او به ورثه اش (در صورتی که کافر باشند) می رسد که در هیچ یک از طبقات و درجات ارث ورثه مسلمان نباشد.سومین مانع لعان می باش، هر چند که بر اساس نظر عده ای از حقوقدانان چون در لعان مقتضی وجود ندارد لذا نوبت به مانعیت نمی رسد لعان بر دو قسم است:

  الف) لعان زن و شوهر که قذف نام دارد و حرمت ابدی و عدم توارث بر آن مترتب است و حق رجوع ندارد.

  ب) لعان فرزند و پدر که نفی ولد نام دارد و عدم توارث بر آن مترتب است و با رجوع از آن رابطه توارث یک طرفه برقرار می گردد.

  آخرین مانع که قانون ما آن را مورد بحث قرار داده نسبت نامشروع است که بعلت فقدان مقتضی نمی توان آن را جزء موانع ارث محسوب کرد در حقیقت پدر و فرزند نسبت به همدیگر بیگانه هستند مگر این که زنا با شبهه یا اکراه باشد که از ظرف مکوه و صاحب شبهه قابل قبول است. لقاح مصنوعی نیز همچون زنا محسوب می شود و اکثر فقها، و آیات عظام معتقدند که در صورت قراردادن نطفه مرد اجنبی در رحم زن اجنبی فرزند متولد شده در حکم والدالزنا است. علمای دیگر فرق اسلامی عللی را مانع ارث می دانند که علمای شیعه آن را رد می کنند لذا به این موانع، موانع انحصاری گفته می شود که از دید و منظر اهل تسنن این حالات (ارتداد زوجین و مورث- نبوت و دورحکمی و اختلاف به روایت و ذمه) موجب انتقال ترکه از مورث بر وارث می گردد.

  کلید واژه: مقتضی – ارث- موانع- نسب- قتل – لعان- کفر- نسب نامشروع

 • مقدمه
 • تمامی انسانها از بدو تولد تا هنگام مرگ دارای حقوقی قانونی و طبیعی می باشند و به اصطلاح اهلیّت دارا شدن حقوق را دارند یکی از این حقوق ،حق ارث بردن از متوّفی است که بازماندگان متوفی آنرا به نحوی از انحاء دارا می گردند .إرث به باقی مانده اموال میت گفته می شود، که در اسلام قانون خاصی برای تقسیم آن در بین ورثهٔ میت بیان شده است.این باب در فقه اسلام « باب فرائض» یا»کتاب الفرائض» نامیده می شود، که نام‌گذاری آن به «کتاب الفرائض» از آن رو است که سهم بعضی از خویشاوندان میت در قرآن بیان شده است.

  عنوان ارث از باب‌های مهم فقهی است که مسائل و احکام ارث به تفصیل در آن آمده است.البته با بوجود آمدن شرایطی به اصطلاح زمانیکه موانع ارث بوجود می آیند ،این حق تلخ و شیرین از منتفع سلب می گردد.مقصود از موانع تحقق ارث، اموری است که وجود هر یک از آن‌ها، به‌رغم وجود شرایط وراثت، مانع از تحقق ارث می‌شود. برای اینکه بتوان وارثی را به این علت از ارث محروم کرد، باید وجود یکی از این عوامل به اثبات برسد. در صورت شک در وجود مانع، کسی که اسباب و شرایط وراثت در او جمع باشد، از متوفی ارث خواهد برد.

 • طرح مسئله
 • ارث از نهادهاي وابسته به احوال شهنيه است ومقررات آن اساساً از آداب و رسوم واعتقادات قومي و مذهبي برخاسته است به اين دليل مقررات راجع به آن كلاً از فقه اماميه اقتباس شده و بر خلاف فصول مربوط به تعهدات در وضع مواد راجع به ارث قوانين بيگانه مورد توجه قرار نگرفته است . نويسندگان قانون مدني ايران، مسائل و احكام ارث را در مواد 861 تا 949 اين قانون به شيوه اي ظريف وجالب و با تكيه بر عقايد مشهور فقهي بيان كرده اند ارث داري موجبات، شرايط وموانعي است كه دراين تحقيق هدف توضيح و تفسير موانع ارث است.موانع ارث اموري است كه وجود هر يك از آنها به رغم وجود شرايط وارث، يعني فوت مورث و وجود وارث و وجود تركه براي مورث مانع از تحقيق ارث مي شود براي حكم به محروميت خويشاوند متوفي از ارث او لازم است كه وجود مانع اثبات گردد و در صورت شك در وجود مانع كسي كه داراي خويشاوندي قابل وارث با متوفي است، از وارث خواهد برد. موانع ارث در فقه زياد است و برخي از فقها تا بيست مانع شمرده اند اما صاحب شرايع آن را 3 مانع مشهور دانسته است كه عبارت است از قتل، كفر و بروده بودن.

  تحقیقهای مشابه
  بررسی مشکلات و موانع حقوقی زنان در جامعه ایران
  23 صفحه - 10500 تومان
  تعارض قوانین در وصیت و ارث تحقیق حقوقی روش تحقیق
  19 صفحه - 9000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007