تلگرام سایت تحقیق
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
یکشنبه 1 بهمن 1396
بازدید امروز : 860 نفر
تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

پدیده های اجتماعی مد

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
پدیده های اجتماعی مد
تعداد صفحه :
15
قیمت :
2000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید
 • فهرست مطالب
 • پدیده های اجتماعی مد

 • مقدمه
 • دنیای مد
 • این همه تناقض و تفاوت معنایش چیست؟
 • گستره‏ مد
 • علل و عوامل پیدایش مد

 • ۱. تنوع طلبی و نوگرایی
 • ۲. همانند سازی
 • ۳. رقابت و چشم و همچشمی با دیگران
 • ۴. مدگرایی و التزام ناشی از دوستی
 • ۵. مدگرایی و جلب توجه دیگران
 • ۶. مدگرایی و تشخّص طلبی
 • نقش تولید کنندگان در اشاعه‏ مد
 • منابع
 • مقدمه
 • مد و مد گرایی به عنوان عنصری غریبه و مصرفی پس از انقلاب تا کنون به عنوان یکی از خطوط قرمز مسئولان فرهنگی کشور در پیچ و خم نگرش های سنتی تا مدرن در پیچ و تاب است؛ اما تاکنون کسی به خود جرات نداده تا با نگاهی اجتماعی و انسانی این موضوع حل نشده را به سرانجام برساند. مهم ترین علت گرایش به مد فطرت وذات انسان و حس کمال جویی وزیبایی دوستی اوست وصورت افراطی آن یعنی مدپرستی نتیجه جهل وناآگاهی و ضعف ارزش های معنوی در هر جامعه ای است. به نظر می رسد غیرازاین دلایل دیگری برای گرایش به مد وجود دارد که ازآن جمله می توان به (تبلیغات فریبنده درجهت تضعیف نظام اقتصادی وارزش های سایر جوامع؛ مصرفی شدن جامعه انسانی؛ ظهور سلیقه ها و مارک های تجاری و گاهی گسترش روابط فرهنگی) و بعضا اقتباس از نوع پوشش سایر فرهنگ ها اشاره کرد. البته در جهان سوم و کشور هایی با فرهنگ و ارزشهای اجتماعی ضعیف در نتیجه عدم برنامه ریزی صحیح دولت ها برای فراهم کردن اوقات فراغت برای مردم و بخصوص قشر جوان؛ رواج مدگرایی بویژه در جوانان تبدیل به معضلی اجتماعی شده است. برخی معتقدند تحمیل مدپرستی و مدجویی با هدف به هم ریختن مسیر پاسخگویی به نیازهای مردم جهان سوم و نیز در کشورمان ایران با اهداف بعضا سیاسی به کار گرفته شده است. البته گاهی عملکرد ناصحیح آموزشهای رسمی ورسانه های جمعی واحساس خلأ نسبت به فرهنگ سرزمین خودی وپرکردن این خلأ با مدپرستی سبب رواج مد های عجیب و غریب در جامعه می شود.

 • دنیای مد
 • مد به عنوان پدیده‌ای اجتماعی مختص جامعه و فرهنگ خاصی نیست و پیدایش و افول مد، پنج مرحله‌ شامل آفرینش، معرفی مد، تبلیغ مد، تولید انبوه و تقاضای مد جدید را طی می‌کند. بهره‌برداری نظام سرمایه‌داری از رواج مد، منجر به تغییرات فرهنگی ـ اجتماعی در کشورهای مخاطب می‌گردد.در دنیای امروز اصل برتنوع وارضای غرائز است ودراین راستا برخی شبکه های ماهواره ای نیز به صورت شبانه روزی کارشان تولید و عرضه مدهای جدید است و جوانان سرگردان نیز دائما به دنبال الگو برداری و اقتباس از سبک های پوشش خارجی هستند. در میان پدیده های اجتماعی، «مد» یکی از پدیده هایی است که به خوبی واقعیت تاثیر پذیری رفتار آدمی از جامعه پیرامون او را روشن می سازد. در حقیقت مد به ما می گوید که مثلا نوعی از لباس پوشیدن تا دیروز خوب بوده اما امروز غیر قابل قبول و نازیباست و امروز باید نوع دیگری از پوشش را داشته باشیم و فردا را هم که کسی نمی داند.

  از این رو «هربرت اسپنسر» معتقد است که مد یکی از خصایص همرنگی با جماعت است. در عصر ارتباطات و اطلاعات این نگرش که رسانه ها در اشاعه سبک های جدید زندگی و مدگرایی دخیل و سهیم اند بسیار درست است. هم اکنون بیش از یکصد شبکه ماهواره ای و یکصد مجله لباس و کفش و.... به طور مستقیم و غیر مستقیم به نمایش مد و آخرین سبک های پوشش می پردازند که حاصل آن ظهور سبک های پوشش و رنگهای مد در هر سال است. واقعیت این است که رسانه ها نگرش وبینش مردم راعمیقا «تحت تاثیرقرارداده و حجم متنوعی از اطلاعات راکه افراد ازطرق دیگر نمی توانند کسب کنند به انسان انتقال می دهند. روزنامه ها، کتاب ها، رادیو، تلویزیون، فیلم ها وموسیقی های ضبط شده ومجلات عمومی مارا درارتباط نزدیک با تجاربی قرارمی دهند که به گونه دیگر نمی توانستیم آگاهی چندانی درمورد آنها داشته باشیم و یکی از این تجارب جدید امروزه مد است. رسانه های همگانی ازعوامل اجتماعی کننده ای هستند که مجموعه وسیعی ازتوده مردم رادربرمی گیرند. این پدیده به برکت وسایل ارتباط جمعی که عامل مهم اجتماعی شدن بزرگسالان وهمچنین جوانان است به تدوام هرچه بیشتردرجوامع نوین به چشم می خورد. با نگاهی به تاریخ اجتماعی ایران مشخص است که از عصر (شاهان ساسانی تا عصر مغولان و صفویه و حتی دوره قاجار و پهلوی) پوشش و لباس مشخص کننده جایگاه و پایگاه اجتماعی افراد صاحب منصب و مردم عادی بوده است. در دربار ساسانی هر یک از صاحب منصبان با پوششی خاص از دیگران تفکیک می شدند و در جامعه آن دوره هر یک از طبقات اجتماعی سبک پوشش خاص خود را داشتند که آنها را ازبقیه تفکیک می کرد. این نوع پوشش در دوره های بعد توسط حکومت ها یا با اجبار یا به دلایل اجتماعی یا سیاسی از سوی مردم کوچه و بازار پذیرفته یا عمومی می شد، همانند آنچه در عصر پهلوی رخ داد. اما واقعیت مشهود در عصر ایران قدیم این بود که نوع پوشش با سبک زندگی مردم اغلب اوقات همخوانی داشت و سبب تضاد در رفتار یا مقاومت مردم نمی شد. ایران پس از انقلاب ۵۷ و به ویژه پس از پایان جنگ نگاه و رویکردش به مد بسیار متفاوت تر از گذشته شده و به عقیده برخی گرایش به مد نوعی نیاز اجتماعی است که چون مسئولان برای آن برنامه ریزی نکرده اند لذا مردم به هر سبکی که علاقه مند شوند گرایش می یابند. این نزاع گاهی از حوزه اجتماعی و کوچه و بازار به سمت حوزه سیاستمداران و حتی روحانیت نیز تسری یافته و هر قشری متناسب با نگرش خود اشاعه مد را نوعی اضمحلال نظام اجتماعی یا تهاجم فرهنگی تصور می کند درحالی که واقعیت این است که چون برنامه ریزی نکردیم از قافله عقب ماندیم. گاهی نهادهای انتظامی در قالب طرح های مختلف به مقابله با عوامل دست اندرکاران مد و مدگرایی می روند؛ گاهی از درون قوه مقننه و قوه قضائیه ندایی به گوش می رسد که باید اوضاع پوشش عمومی ساماندهی و اصلاح شود و گاهی نهادهای فرهنگی خبر از ظهور سبک پوشش و مد ایرانی برای زنان و دختران ایرانی می دهند اما در نهایت منفعت فروش به جیب فروشندگان مارک ها و برندهای داخلی و خارجی سرازیر می شود.

  تحقیقهای مشابه
  پدیده های اجتماعی مد
  15 صفحه - 2000 تومان
  پروژه پایان نامه رشته علوم اجتماعی بررسی مفهوم مدرنیته و روند تحول و پیامد های آن در غرب
  100 صفحه - 18000 تومان
  پروژه رشته علوم اجتماعی بررسی مقایسه ای عزت نفس در دانش آموزان مدارس تیز هوش و عادی
  70 صفحه - 16000 تومان
  برررسی پیامدهای روانی و اجتماعی بازیهای رایانه ای بر اساس روش تحقیق
  28 صفحه - 5000 تومان
  پروژه بررسی رابطه سرمایه اجتماعی وبه طور اخص وجود اعتماد اجتماعی در اصلاحات ، توسعه و رشد اقتصادی رشته مدیریت صنعتی
  191 صفحه - 20000 تومان
  پروژه رشته علوم اجتماعی بررسی مقایسه ای عزت نفس در دانش آموزان مدارس تیزهوش و عادی
  68 صفحه - 15000 تومان
  فهم خطر و ریسک کارفرمای اجتماعی و مدیریت خطر
  61 صفحه - 5000 تومان
  مدیریت بحران و سرمایه اجتماعی
  31 صفحه - 3500 تومان
  مدل اجتماعی و اقتصادی ایران در عصر رضا خان
  30 صفحه - 3500 تومان
  پروژه رشته علوم اجتماعی بررسی نقش کمیته امداد امام خمینی در ایجاد امنیت اجتماعی
  110 صفحه - 18000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - بررسی تئوری مدیریت شرکت – شانس های موفقیت در بیولوژی اجتماعی و دگر خواهی متقابل 25
  37 صفحه - 12000 تومان
  مدیریت اجتماعی اقتصاد
  11 صفحه - 2000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - اقدامات اجتماعی و مدیریت دانش در محیط های پروژه 22
  10 صفحه - 10000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - اقدامات اجتماعی و مدیریت دانش در محیط¬های پروژه 22
  10 صفحه - 10000 تومان
  پرسشنامه بررسی پیامدهای اقتصادی ـ اجتماعی گردشگری
  4 صفحه - 3000 تومان
  پیامدهای اجتماعی و فرهنگی اصطلاحات ارضی در ایران
  12 صفحه - 2000 تومان
  کار آماری بررسی ارتباط میان سوگیری توجه و خودکارآمدی اجتماعی با اضطراب اجتماعی در دانش آموزان
  25 صفحه - 20000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - مدیریت پایداری با حمایت از هوش کسب و کار : ادغام شاخص های اجتماعی – محیطی و بافت سازمانی 8
  14 صفحه - 14000 تومان
  پروژه بررسی ارتباط خودکارآمدی و درون گرایی و برون گرایی دانش آموزان مقطع متوسطه - رشته رواشناسی علوم اجتماعی تربیتی همراه با جامعه آماری و پرسشنام
  75 صفحه - 22000 تومان
  تعيين ميزان تأثير خانواده مدرسه و سایر نهادهای اجتماعی در بروز جرم و جنایت در جامعه
  46 صفحه - 7000 تومان
  ترجمه مقاله و تحقیق - هیئت مدیره ی شرکتی و بیمه ی مسئولیت اجتماعی شرکتی: شواهد حاصل از کشور چین
  15 صفحه - 15000 تومان

  ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

  برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

  ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
  xسفارش ترجمه
  xمشاوره پایان نامه
  xسفارش تایپ سایت تحقیق
  با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
  صفحه اصلی| تحقیق | تحقیق های آماده | ترجمه | ترجمه آماده | کار آماری | کار آماری آماده | طرح کارآفرینی | نما و پلان

  شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  www.tahghigh.net 2007 - 2018