موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط : word
عنوان :

فساد اداری در ایران و تطبیق آن با فساد اداری در ایتالیا

عنوان سفارش :
فساد اداری در ایران و تطبیق آن با فساد اداری در ایتالیا
تعداد صفحه :
10
قیمت :
4500 تومان
 • فهرست مطالب
 • چکیده
 • مقدمه
 • فساد در ایران
 • فساد اداری ایتالیا عوامل بروز و راهبردهای مقابله با آن
 • پيامدهاي منفی فساد اداري

  راهبردهای كنترل و رفع فساد اداري

 • نتيجه ‏گيري
 • منابع
 • مقدمه
 • ريشه فساد از فعل لاتين «Rumpere» به معناي شكستن است. بنابراين، در فساد چيزي مي‏شكند يا نقض مي‏شود. فساد در فرهنگ وبستر (Webster) به عنوان پاداشي نامشروع كه براي وادار كردن فرد به تخلف از وظيفه تخصيص داده شده آمده است. گونار ميردال فساد را در معناي وسيع‏تري مورد مطالعهقرار مي‏دهد. به نظر وي، فساد به تمام شكل‏هاي گوناگون انحراف يا اعمال قدرت شخصي و استفاده نامشروع از مقام و موقعيت شغلي قابل اطلاق است. در گذشته فساد اداري را ناشي از حرص سيري‏ناپذير انسان مي‏دانستند. براي مثال، فيلسوفان اسكولاستيك سده‏هاي ميانه درباره فساد اداري اين‏گونه مي‏انديشيدند. فيلسوفان دوره روشنگري ـ جنبش فلسفي قرن هجدهم كه ويژگي بارز آن عقل‏گرايي بود و نظريه‏پردازان دولت دموكراتيك در قرن نوزدهم تعريف دقيق‏تري از فساد اداري ارائه كردند: «سوءاستفاده مقام اداري از وجوه عمومي به منظور افزايش درآمدش به طور غيرقانوني.»

  فساد در ایران

  فساد اداري، پديده‏اي است كه در دنياي امروز به ويژه در كشورهاي در حال توسعه، به عنوان يكي از مهم‏ترين عوامل در سر راه پيشرفت جامعه، مطرح شده است و اين پديده توانسته صدمات جبران‏ناپذيري را بر روي سرعت حركت چرخ توسعه جامعه ايجاد كند. تأثير عوامل گوناگون در شكل‏گيري فساد، به آن ماهيت پيچيده‏اي داده است كه در نتيجه آن، بسياري از برنامه‏هاي طراحي شده دولت‏ها براي مبارزه با فساد به شكست انجاميده است. بنابراين، از گذشته تا امروز با وجود برنامه‏هاي اصلاحات اداري و قوانيني كه براي مبارزه با فساد اداري يا تعديل آن وضع شده است. مسئله فساد اداري حل نگرديده و ريشه آن كنده نشده است. سؤالي كه در اينجا مطرح مي‏شود اين است كه چرا چنين است؟ بي‏گمان، علت آن كمبود قوانين نيست؛ زيرا مي‏دانيم كه بخصوص در زمينه امور مالي براي جلوگيري از حيف و ميل درآمدها و منابع مالي دولت، قوانين و مقرّرات و روش‏هاي نظارت و كنترل چندان مفصل است كه اغلب دست و پا گير بوده و باعث كندي اجراي برنامه‏ها و هدف‏هاي سازمان‏ها مي‏شود. اما با وجود اين، فساد اداري و سوء استفاده از منابع مالي عمومي همچنان يكي از مسائل مهم سازمان‏هاي اداري ماست. بنابراين، بايد علت اصلي استمرار فساد اداري را در عوامل ديگري جست‏وجو كرد.

  عوامل فرهنگي ـ اجتماعي، اقتصادي، سياسي و اداري از جمله عوامل مهم اين پديده به شمار مي‏روند.اگرچه جامعه ايران، جامعه‏اي توأم با گرايش‏هاي مذهبي و ملي است كه همه آنها فساد را پديده‏اي زشت دانسته و همواره بر مبارزه با آن تأكيد كرده‏اند، با اين حال، شاهد اين هستيم كه شيوع فساد در جامعه مسير بسياري از پيشرفت‏هاي اجتماعي و ملي را بسته و هزينه‏هاي هنگفتي را بر دوش كشور و در نهايت مردم گذاشته است. يكي از مهم‏ترين اين هزينه‏ها در سطح كلان، افزايش فاصله طبقاتي ميان طبقات اجتماعي غني و فقير است كه پيامد آن احساس عدم وجود عدالت اجتماعي در نگرش‏ها و اذهان توده مردم است. بر اين اساس است كه اعتقاد به نظام اجتماعي (به قول دوركهايم: وجدان جمعي) كاهش مي‏يابد و به عبارت ديگر، كنترل رواني افراد بر روي رفتار خود ـ كه نقش مهمي در آلوده شدن كاركنان به فساد اداري دارد ـ كم مي‏شود.بحث فساد مالی و فساد اداری یکی از رایج ترین انوع کجروی است که متاسفانه کشور ما نیز به صورت گسترده از آن رنج می برد. سازمان شفافیت بین المللی در جدید ترین گزارش خود که روز گذشته (17 نوامبر2009 ) منتشر کرده، جایگاه ایران را از میان 180 کشور جهان در رده 168 قرار داده است .ایران کشوری است که فساد در آن ریشه تاریخی داردایران در مقایسه با کشورهای دیگر و از دیدگاه بین‏المللی در رتبه‏های بالای فساد قرار دارد.بر اساس بررسی‏های موجود،ایران جزو فسادپذیرترین کشورهای دنیاست،مانند اوایل‏ انقلاب که بسیاری از مسئولان معتقد بودند فساد از روابط آزاد اقتصادی و گسترش‏ سرمایه‏داری و بازار نشأت می‏گیرد ممکن است هنوز هم افرادی حتی در رده‏های بالای‏ مدیریتی قرار داشته باشند که معتقد باشند فساد فقط در جوامع غربی یا سرمایه‏داری وجود دارد و در ایران فقط لایه‏هایی از فساد وجود دارد که می‏توان با برخورد قهری یا حذف‏ افراد ناصالح و فاسد آن را ریشه کن کرد.اما وضعیت نگران‏کننده‏تر از دستگیری و بازداشت تنی چند از افراد فاسد است.فساد در ایران بیش از آن که جنبه ظاهری و سطحی‏ داشته باشد،باطنی،عمیق و سیستماتیک است.نبود پاسخگویی و شفافیت و عدم اتخاذ راهبردی جامع از عوامل اصلی عدم کنترل فساد در کشور است و برنامه‏ریزی جدی مبارزه‏ با فساد در کشور،نیازمند عزم جدی در اصلاح و تعبیه برخی مکانیسم‏های کارامد کنترلی، نظارتی و افزایش پاسخگویی و شفافیت است.وخامت اوضاع فساد در ایران،سازمان‏ها و ارگان‏های مختلف مسئول را بر ضرورت‏ انجام اقدامات سریع برای کنترل این پدیده شوم مجارب ساخت.

  فساد اداری ایتالیا عوامل بروز و راهبردهای مقابله با آن

  ساختار اقتصادی ایتالیا را در دو بخش می توان بررسی کرد :

  1- سازمانهای بسیار بزرگ تحت کنترل دولت ، در بخش های اصلی نظیر صنایع انرژی حاکم اند .

  2- در بخشی دیگر مجموعه ای غنی از شرکت های کوچکتر فامیلی وجود دارد . به دلیل اندازه ی کوچکتر این سازمانها ، انها در طراحی و تکنولوژی ، خلاقیت زیادی دارند و این درحالی است که چنین سازمانهایی ساختاری متمرکز دارند .ایتالیایی ها بسیار فرد گرا و خودمحورند و این ویژگی هایی است که توانایی آنها برای نوآوری را افزایش می دهد . با وجود این زمینه ی فرهنگی ، دولت ( همانند فرانسه و آلمان پس از جنگ جهانی دوم ) به شدت در سطوح امور زیربنایی و اقتصاد کلان ، در برنامه ریزی مداخله می کند . گرچه ایتالیایی ها به دلیل نفوذ زیاد واحدهای تجاری کوچک در مقایسه با آلمان و فرانسه در فراگرد برنامه ریزی از موفقیت کمتری برخوردارند ولی همین برنامه ریزی توانسته است در موفقیت نسبی آنها در زمینه ی رشد اقتصادی در سه دهه ی اخیر بسیار مؤثر باشد .نیروی کار ایتالیا برابر است با 23 میلیون نفر ،درصد بیکاری برابر است با 4/10 و درصد کارگران عضو اتحادیه ها عبارت است از 45-40 درصد. ایتالیایی ها نقش سنتی خود را در زمینه مذاکرات جمعی حفظ کرده اند که البته در مقایسه با نقش قانونگذاریشان در مقام بعدی قرار دارد . از اینرو قدرت اتحادیه های کارگری براساس دو متغیر زیر در حال تنزل است :

  1- اوضاع و احوال سالم اقتصادی

  2- قدرت سیاسی حزب وابسته

  ایتالیا به سوی ثبات اقتصادی حرکت می کند :

  ایتالیا پس از عضویت در ناتو به جامعه اقتصادی اروپا که بعداً به " اتحادیه اروپا " تغییر نام داد ، پیوست و با موفقیت اقتصاد پریشان پس از جنگ خود را سامان داد . گروه تروریستی موسوم به " بریگادهای سرخ " ( Red Brigades ) در طول دهه 70 میلادی وحشت و ناامنی را بر جامعه ایتالیا حکمفرما نمود ، این گروه در اوایل دهه 80 سرکوب و فعالیت های آن به مرور متوقف شد . بی ثباتی سیاسی ، رسوایی و فساد شخصیت های سیاسی ایتالیا در دهه 80 و 90 ایتالیا را به مانند باتلاقی در خود فرو برد . در ژانویه 1999 ، ایتالیا واحد پول خود را از لیره به یورو تبدیل کرد . وزیر خزانه داری ، کارلو چیامپی ( Carlo Ciampi ) با انجام یک سری اصلاحات اقتصادی باعث بهبود وضعیت معیشتی مردم شد ، در زمان او بود که ایتالیا به اتحادیه پولی اروپایی پیوست . کارلو چیامپی در ماه می 1999 رئیس جمهور ایتالیا شد . در سال 1999 ایتالیا وارد جنگ و بحران در کوزوو شد ، پایگاه هوایی آویانو در شمال ایتالیا یکی از پایگاه های مهم و تعیین کننده برای استفاده ناتو به منظور حملات هوایی به کوزوو و یوگسلاوی بود .

 • پيامدهاي منفی فساد اداري
 • صاحبنظران در زمينة آثار فساد اداري ديدگاه‌هاي متفاوتي عرضه نموده‌اند كه در ميان آنها حتي مي‌توان مواردي را مشاهده كرد كه در آن آثار مثبت فساد اداري صحبت به بيان آمده است. به هر حال به اجمال فقط ديدگاه آثار منفی فساد اداری را بررسی می کنیم:

  1. فساد اداري تركيب مخارج دولت را به هم ريخته و به سمت طرحهاي پيچيده و غيرقابل توجيه و سرمايه‌گذاريهاي كلان كه چندان قابل نظارت دقيق نيستند هدايت مي‌كند؛

  2. فساد اداري ازطريق فساد استخدامي و وورد منابع انساني كه به طور فاقد شايستگي هستند، ‌كارآيي نظام اداري را در بلندمدت كاهش مي‌دهد؛

  3. فساد اداری رشد اقتصادي را كند مي‌كند، زيرا انگيزة سرمايه‌گذاري را چه براي سرمايه‌گذاران داخلي و چه براي سرمايه‌گذاران خارجي كاهش مي‌دهد. شواهد بيانگر اينست كه سرمايه‌گذاري در يك كشور به نسبت فاسد درمقايسه با يك كشور غيرفاسد معادل 20% ماليات اضافي بر سرمايه‌گذاري است.

  تحقیقهای مشابه
  فساد اداری در ایران و تطبیق آن با فساد اداری در ایتالیا
  10 صفحه - 4500 تومان
  فساد اداری در ایران و تطبیق آن با فساد اداری در ایتالیا
  8 صفحه - 3000 تومان
  تطبیق فساد اداری در ایران و ایتالیا
  22 صفحه - 15000 تومان
  بررسی فساد اداری ایران و کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه پاورپوینت
  16 صفحه - 7500 تومان
  تطبیق فساد اداری در ایران با کشورهای اروپایی پاورپوینت
  14 صفحه - 12000 تومان
  تطبیق فساد اداری در ایران و ایتالیا
  122 صفحه - 9000 تومان
  تطبیق فساد اداری در ایران با کشورهای اروپایی پاورپوینت
  6 صفحه - 3000 تومان
  فساد اداری در ایران با کشورهای اروپایی
  8 صفحه - 4500 تومان
  فساد اداری در ایران با کشورهای اروپایی
  6 صفحه - 4500 تومان
  مقایسه دو کشور از ابعاد مختلف ( ایران - امریکا) اداری مدیریتی
  11 صفحه - 4500 تومان
  قراردادها در حقوق اداری ایران و انگلستان
  27 صفحه - 12000 تومان
  عوامل فساد و بد حجابی زنان
  20 صفحه - 6000 تومان
  عوامل فساد و بدحجابی زنان
  20 صفحه - 6000 تومان
  فرهنگ و فساد اداری
  20 صفحه - 7500 تومان
  پروژه رشته اجتماعی بررسی میزان فساد سازمانی در دیدگاه دانشجویان
  100 صفحه - 54000 تومان
  مقابله با فساد در قرآن و احادیث
  26 صفحه - 9000 تومان
  پیادمدهای فساد در جامعه
  21 صفحه - 9000 تومان
  عوامل تاثیر گذار بر فساد و رانت
  8 صفحه - 3000 تومان
  پروژه کامپیوتر - اتوماسیون اداری بزبان دلفی
  65 صفحه - 30000 تومان
  نظام اداری کشورهای جهان سوم
  20 صفحه - 7500 تومان
  گزارش کارآموزی در اداری دارایی و مالیات
  68 صفحه - 36000 تومان
  تفاوت قرارداد اداری و مدنی
  29 صفحه - 10500 تومان
  تفاوت قراردادهای اداری با قراردادهای مدنی
  12 صفحه - 6000 تومان
  حقوق اداری انگلیس
  27 صفحه - 9000 تومان
  حقوق اداری انگلیس - بر اساس روش تحقیق
  27 صفحه - 15000 تومان
  مشکلات و تنگنای نظام اداری در کشورهای جهان سوم
  10 صفحه - 6000 تومان
  نظام اداری در ایران
  18 صفحه - 7500 تومان
  نظام اداری ایران
  21 صفحه - 7500 تومان
  مشکلات و تنگنای نظام اداری در جهان
  21 صفحه - 10500 تومان
  پلیس اداری در حقوق اداری
  15 صفحه - 9000 تومان
  بررسی دیوان عدالت اداری و دادرسی در آن
  68 صفحه - 36000 تومان
  پلیس اداری در حقوق اداری
  16 صفحه - 6000 تومان
  سلسله مراتب اداری فایل بصورت پاورپوینت
  15 صفحه - 15000 تومان
  چرا یک کارمند هم از حیث اداری و جزایی تحت تعقیب قرا می گیرد
  18 صفحه - 15000 تومان
  حقوق اداری - خدمات عمومی
  5 صفحه - 6000 تومان
  حقوق اداری انگلیس و فرانسه
  42 صفحه - 21000 تومان
  حقوق اداری در سایر کشورها جهان فایل بصورت پاورپوینت
  30 صفحه - 21000 تومان
  حقوق اداری درسایر کشورها
  11 صفحه - 9000 تومان
  ماهیت و قلمرو و پیشینه حقوق اداری انگلستان و فرانسه
  33 صفحه - 18000 تومان
  نظام اداری در دادگاههای فرانسه و انگلستان
  53 صفحه - 36000 تومان
  حقوق اداری در سایر کشورها جهان فایل بصورت پاورپوینت
  30 صفحه - 18000 تومان
  چرا یک کارمند هم از حیث اداری و جزایی تحت تعقیب قرا می گیرد
  19 صفحه - 15000 تومان
  حقوق اداری - خدمات عمومی
  4 صفحه - 4500 تومان
  حقوق اداری انگلیس و فرانسه
  42 صفحه - 15000 تومان
  حقوق اداری درسایر کشورها
  11 صفحه - 7500 تومان
  ماهیت و قلمرو و پیشینه حقوق اداری انگلستان و فرانسه
  33 صفحه - 9000 تومان
  نظام اداری در دادگاههای فرانسه و انگلستان
  53 صفحه - 18000 تومان
  کاراموزی اتش نشانی بخش اداری و کامپیوتر
  39 صفحه - 24000 تومان
  نظارت سازمانهای اداری در کشور انگلیس و فرانسه - تطبیقی
  28 صفحه - 13500 تومان
  قراردادهای اداری نظام جمهوری اسلامی روش تحقیق
  21 صفحه - 12000 تومان
  شناسایی و مقایله با مفاسد اداری (یک گزارش)
  5 صفحه - 3000 تومان
  حقوق اداری در صدر اسلام
  13 صفحه - 4500 تومان
  مقایسه صلاحیت های شورای دولتی فرانسه ومجلس اعیان انگلستان در حوزه حقوق اداری روش تحقیق
  55 صفحه - 24000 تومان
  پرسشنامه اجرای تکنولوژی پیشرفته تولید (دانگایاچ و دشموخ)(Dangayach and Deshmukh)
  3 صفحه - 4500 تومان
  پرسشنامه مدیریت ارتباطات پروژه، پایان اداری (Robert K.Wysocki) (روبرت و ویسوکی)
  1 صفحه - 4500 تومان
  پرسشنامه رفتارها در محیط اداری (Anusorn Singhapkdi et all) (آنسورن سینقاپکدی و همکاران)
  1 صفحه - 4500 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007