موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط : word
عنوان :

فساد اداری در ایران با کشورهای اروپایی

عنوان سفارش :
فساد اداری در ایران با کشورهای اروپایی
تعداد صفحه :
8
قیمت :
1500 تومان
 • فهرست مطالب
 • چکیده
 • مقدمه
 • انواع فساد در ایران و اروپا

 • فساد در ایران
 • فساد درکشورهای اروپایی

 • نتيجه‏ گيري
 • منابع
 • مقدمه
 • ريشه فساد از فعل لاتين «Rumpere» به معناي شكستن است. بنابراين، در فساد چيزي مي‏شكند يا نقض مي‏شود. 8 فساد در فرهنگ وبستر (Webster) به عنوان پاداشي نامشروع كه براي وادار كردن فرد به تخلف از وظيفه تخصيص داده شده آمده است. گونار ميردال فساد را در معناي وسيع‏تري مورد مطالعهقرار مي‏دهد. به نظر وي، فساد به تمام شكل‏هاي گوناگون انحراف يا اعمال قدرت شخصي و استفاده نامشروع از مقام و موقعيت شغلي قابل اطلاق است. در گذشته فساد اداري را ناشي از حرص سيري‏ناپذير انسان مي‏دانستند. براي مثال، فيلسوفان اسكولاستيك سده‏هاي ميانه درباره فساد اداري اين‏گونه مي‏انديشيدند. فيلسوفان دوره روشنگري ـ جنبش فلسفي قرن هجدهم كه ويژگي بارز آن عقل‏گرايي بود و نظريه‏پردازان دولت دموكراتيك در قرن نوزدهم تعريف دقيق‏تري از فساد اداري ارائه كردند: «سوءاستفاده مقام اداري از وجوه عمومي به منظور افزايش درآمدش به طور غيرقانوني.»

 • انواع فساد در ایران و اروپا
 • محققان فساد را به انواع گوناگوني تقسيم‏بندي كرده‏اند؛ از جمله:

  الف. فساد خرد: به اخذ رشوه‏هاي اندك از جانب كاركنان دولت براي رفع مشكلات اشاره دارد. همچنين زماني كه در موارد استثنايي از جانب كارمندي درخواست رشوه مي‏شود، اما اين كار به شكل سازمان‏يافته انجام نمي‏شود، «فساد فردي» صورت گرفته است.

  ب. فساد سازمان‏يافته: زماني كه بقاي نظام‏ها به وجود فساد بستگي پيدا مي‏كند و در اين حالت، سازمان‏ها، مقرّرات و هنجارهاي رفتاري با فساد تطبيق پيدا مي‏كند.

  ج. فساد بزرگ: هنگامي كه مسئولان سطح بالاي دولتي و سياست‏مداران در قراردادها و طرح‏هاي بزرگ كه جنبه ملّي دارند اعمال نظر مي‏كنند و سودهاي كلان به دست مي‏آورند.

  هيدن همير محقق علوم سياسي فساد اداري را به سه گونه تقسيم مي‏كند:

  1. فساد اداري سياه: كاري كه از نظر دولت و مردم منفور است؛ مانند دريافت رشوه.

  2. فساد اداري خاكستري: كاري كه از نظر دولت منفور است، اما جامعه ممكن است نسبت به آن بي‏تفاوت باشد؛ مانند كوتاهي كارمند در اجراي قوانيني كه در بين مردم از محبوبيت چنداني برخوردار نيست.

  3. فساد اداري سفيد: كاري كه ظاهرا مخالف قانون است، اما اجراي آن از نظر دولت و مردم زياد با اهميت نيست؛ مانند كمك يك كارمند به يك ارباب رجوع كه توانايي جسمي كافي براي ماندن در صف براي گرفتن كالا را ندارد.

 • فساد در ایران
 • فساد اداري، پديده‏اي است كه در دنياي امروز به ويژه در كشورهاي در حال توسعه، به عنوان يكي از مهم‏ترين عوامل در سر راه پيشرفت جامعه، مطرح شده است و اين پديده توانسته صدمات جبران‏ناپذيري را بر روي سرعت حركت چرخ توسعه جامعه ايجاد كند. تأثير عوامل گوناگون در شكل‏گيري فساد، به آن ماهيت پيچيده‏اي داده است كه در نتيجه آن، بسياري از برنامه‏هاي طراحي شده دولت‏ها براي مبارزه با فساد به شكست انجاميده است. بنابراين، از گذشته تا امروز با وجود برنامه‏هاي اصلاحات اداري و قوانيني كه براي مبارزه با فساد اداري يا تعديل آن وضع شده است. مسئله فساد اداري حل نگرديده و ريشه آن كنده نشده است. سؤالي كه در اينجا مطرح مي‏شود اين است كه چرا چنين است؟ بي‏گمان، علت آن كمبود قوانين نيست؛ زيرا مي‏دانيم كه بخصوص در زمينه امور مالي براي جلوگيري از حيف و ميل درآمدها و منابع مالي دولت، قوانين و مقرّرات و روش‏هاي نظارت و كنترل چندان مفصل است كه اغلب دست و پا گير بوده و باعث كندي اجراي برنامه‏ها و هدف‏هاي سازمان‏ها مي‏شود. اما با وجود اين، فساد اداري و سوء استفاده از منابع مالي عمومي همچنان يكي از مسائل مهم سازمان‏هاي اداري ماست. بنابراين، بايد علت اصلي استمرار فساد اداري را در عوامل ديگري جست‏وجو كرد. عوامل فرهنگي ـ اجتماعي، اقتصادي، سياسي و اداري از جمله عوامل مهم اين پديده به شمار مي‏روند.اگرچه جامعه ايران، جامعه‏اي توأم با گرايش‏هاي مذهبي و ملي است كه همه آنها فساد را پديده‏اي زشت دانسته و همواره بر مبارزه با آن تأكيد كرده‏اند، با اين حال، شاهد اين هستيم كه شيوع فساد در جامعه مسير بسياري از پيشرفت‏هاي اجتماعي و ملي را بسته و هزينه‏هاي هنگفتي را بر دوش كشور و در نهايت مردم گذاشته است. يكي از مهم‏ترين اين هزينه‏ها در سطح كلان، افزايش فاصله طبقاتي ميان طبقات اجتماعي غني و فقير است كه پيامد آن احساس عدم وجود عدالت اجتماعي در نگرش‏ها و اذهان توده مردم است. بر اين اساس است كه اعتقاد به نظام اجتماعي (به قول دوركهايم: وجدان جمعي) كاهش مي‏يابد و به عبارت ديگر، كنترل رواني افراد بر روي رفتار خود ـ كه نقش مهمي در آلوده شدن كاركنان به فساد اداري دارد ـ كم مي‏شود.

  بحث فساد مالی و فساد اداری یکی از رایج ترین انوع کجروی است که متاسفانه کشور ما نیز به صورت گسترده از آن رنج می برد. سازمان شفافیت بین المللی در جدید ترین گزارش خود که روز گذشته (17 نوامبر2009 ) منتشر کرده، جایگاه ایران را از میان 180 کشور جهان در رده 168 قرار داده است .ایران کشوری است که فساد در آن ریشه تاریخی داردایران در مقایسه با کشورهای دیگر و از دیدگاه بین‏المللی در رتبه‏های بالای فساد قرار دارد.بر اساس بررسی‏های موجود،ایران جزو فسادپذیرترین کشورهای دنیاست،مانند اوایل‏ انقلاب که بسیاری از مسئولان معتقد بودند فساد از روابط آزاد اقتصادی و گسترش‏ سرمایه‏داری و بازار نشأت می‏گیرد ممکن است هنوز هم افرادی حتی در رده‏های بالای‏ مدیریتی قرار داشته باشند که معتقد باشند فساد فقط در جوامع غربی یا سرمایه‏داری وجود دارد و در ایران فقط لایه‏هایی از فساد وجود دارد که می‏توان با برخورد قهری یا حذف‏ افراد ناصالح و فاسد آن را ریشه کن کرد.اما وضعیت نگران‏کننده‏تر از دستگیری و بازداشت تنی چند از افراد فاسد است.فساد در ایران بیش از آن که جنبه ظاهری و سطحی‏ داشته باشد،باطنی،عمیق و سیستماتیک است.نبود پاسخگویی و شفافیت و عدم اتخاذ راهبردی جامع از عوامل اصلی عدم کنترل فساد در کشور است و برنامه‏ریزی جدی مبارزه‏ با فساد در کشور،نیازمند عزم جدی در اصلاح و تعبیه برخی مکانیسم‏های کارامد کنترلی، نظارتی و افزایش پاسخگویی و شفافیت است.وخامت اوضاع فساد در ایران،سازمان‏ها و ارگان‏های مختلف مسئول را بر ضرورت‏ انجام اقدامات سریع برای کنترل این پدیده شوم مجارب ساخت.

 • فساد درکشورهای اروپایی
 • تحقیقهای مشابه
  تطبیق فساد اداری در ایران با کشورهای اروپایی پاورپوینت
  14 صفحه - 12000 تومان
  تطبیق فساد اداری در ایران با کشورهای اروپایی پاورپوینت
  6 صفحه - 1000 تومان
  بررسی فساد اداری ایران و کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه پاورپوینت
  16 صفحه - 7500 تومان
  فساد اداری در ایران و تطبیق آن با فساد اداری در ایتالیا
  10 صفحه - 1500 تومان
  تطبیق فساد اداری در ایران و ایتالیا
  22 صفحه - 15000 تومان
  تطبیق فساد اداری در ایران و ایتالیا
  122 صفحه - 9000 تومان
  فساد اداری در ایران و تطبیق آن با فساد اداری در ایتالیا
  8 صفحه - 1000 تومان
  فساد اداری در ایران با کشورهای اروپایی
  8 صفحه - 1500 تومان
  فساد اداری در ایران با کشورهای اروپایی
  6 صفحه - 1500 تومان
  مقایسه دو کشور از ابعاد مختلف ( ایران - امریکا) اداری مدیریتی
  11 صفحه - 1500 تومان
  قراردادها در حقوق اداری ایران و انگلستان
  27 صفحه - 12000 تومان
  نظام اداری کشورهای جهان سوم
  20 صفحه - 7500 تومان
  مشکلات و تنگنای نظام اداری در کشورهای جهان سوم
  10 صفحه - 6000 تومان
  مقایسه کردن ایران با کشورهای دیگر از نظر اقتصادی
  7 صفحه - 1500 تومان
  سلجوقیان - بررسی کشورهای ایران و عراق در دوران سلجوقیان
  45 صفحه - 21000 تومان
  مقایسه مردم سالاری در قانون اساسی ایران با کشورهای اروپایی
  24 صفحه - 9000 تومان
  ساختار سیاسی نوین در عراق و تبعات امنیتی آن در کشورهای ایران و ترکیه از 2003 تا 2010
  14 صفحه - 7500 تومان
  علت عقب ماندگی ایران به نسبت کشورهای غربی با وجود امکانات فراوان
  12 صفحه - 7500 تومان
  علت عقب ماندگی ایران به نسبت کشورهای غربی با وجود امکانات فراوان
  12 صفحه - 7500 تومان
  لجستیک در کشورهای توسعه یافته و مقایسه وضعیت ایران با کشورهای منطقه
  17 صفحه - 7500 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007